כן להסכם - תומכים ביוזמת ז'נבהכן להסכם - תומכים ביוזמת ז'נבה
English Русский الموقع الفلسطيني
עקבו אחרינו בטוויטר הצטרפו אלינו בפייסבוק ערוץ יוזמת ז'נה ביוטיוב
שומרים על קשר

ז'נבה בשטח
היכנסו לצפות בסרטון מי אנחנו

"אל-קודס": שליחו המיוחד של מזכ"ל האו"מ: הפתרון לבעיית הפליטים ימצא במסגרת משא ומתן בין הפלסטינים לישראלים.

(29/05/2007)

"אל-קודס" 29.5.07 דברים של מייקל וויליאמס- מתאם כוח השלום מטעם מזכ"ל האו"מ
"אנו מקווים שפתרון שתי המדינות ייושם. נלחץ לטובת העברת כספיכם המוחזקים בידי ישראל. עליכם להיות גאים בשר האוצר שזוכה לכבוד בינ"ל"

מאהר אלעלמי ומחמד אבו חדייר-
מייקל וויליאמס, מתאם כוח השלום במזה"ת ושליחו של מזכ"ל האו"מ לאש"פ, אמר כי הפגישה שערך עם שר האוצר ד"ר סלאם פיאד היתה חיובית ובונה. ווליאמס הביע את אהדתו כלפי העם הפלסטיני, אשר מתמודד עם קשיים. הוא הביע את תקוותו כי תסתיים מלחמת האחים הפלסטינית וייושם פתרון שתי המדינות.

וויליאמס אמר כי הפלסטינים צריכים להתגאות בשר אוצר כמו ד"ר סלאם פיאד, שנהנה מאמון וכבוד בינ"ל. הוא יודע כיצד פועל פיאד בתבונה למרות הנסיבות הקשות. בזכות שכלו הישר מתאפשר ניהול חשבון ומציאת דרך למימון צרכיה הכספיים של הממשלה. פיאד מנהל את העברות הכספים לחשבון הרשות בשקיפות מוחלטת ובדיוק רב.

וויליאמס אמר כי הוא חלק עם ציפי לבני בעת פגישתו איתה אחרי הצהריים את עצם ההכרח להשיב את כספי המיסים הפלסטינים המוחזקים בישראל. לכל ממשלה יש את הכנסתה ממסים ומכסים והממשלה הפלסטינית זקוקה לכספים המוחזקים בידי ישראל מאז ינואר 2006. וויליאמס אמר כי ילחץ על ישראל להמשיך להעביר כספים לרשות לאחר שכבר העבירה 100 מיליון דולר לפני חודש.

לאחר ביקורו בעזה ופגישתו עם מחמוד עבאס ושר החוץ הפלסטיני זיאד עמר אמר וויליאמס כי הוא מתרשם באופן חיובי מפעולת הנשיא להשתלט על המצב. הנשיא מצליח נכון לעכשיו להחזיק את הפסקת האש בין הפלגים. נציג האו"מ ציין כי לפי התרשמותו ממשלת האחדות הפלסטינית סובלת משיתוק, וכי הטיפול במצב הביטחוני חייב להיעשות האינטרס הפלסטיני העליון.
הטיפול בבעיות חייב להיעשות דרך סיכום על הפסקת אש פנים פלסטינית ואחריה הפסקת אש עם ישראל.

בתשובה לשאלה לגבי הקריאה לשלוח כוחות בינ"ל לשמירה על הסדר ברצועת עזה, לא הודיע הנציג האירופי על תמיכה, אך אמר כי זהו רעיון שמצריך למידה. במסגרת דיונים ישראליים ופלסטינים בחיפוש אחר דרכים נוספות לשמירה על היציבות באזור עלה הרעיון הזה לשלוח נציגים בינ"ל לרצועת עזה. ניתן ללמוד מניסיון הסכם הפסקת האש בלבנון, שהביא לסיום המלחמה שם. תמיכת הצדדים בהסכם זה התאפשרה הודות לכוחות שלום בינ"ל, שהביאו לכך שישרור שקט בצפון ישראל, ולא ימצאו כוחות חמושים של חזבאללה בדרום לבנון. אנו מביעים צער לגבי ההפרות הישראליות המתבצעות מזמן לזמן ופוגעות בריבונות הלבנונית, בעיקר מדובר על הגיחות האויריות הישראליות.
וויליאמס הודה כי המחסומים וההגבלות הישראליות משבשים את מעבר הפלסטינים ומונעים מהם פיתוח כלכלי. תנאים מגבילים אלו הופכים את חייהם לבלתי-טבעיים. בפגישתו עם סגן שר הביטחון אפריים סנה בערב יום חמישי, מסר וויליאמס כי הנושא הינו מסוכן ביותר ומצריך טיפול רציני. וויליאמס מסר כי הוא יעזוב את האזור בעוד ימים מספר. מביקורו בשטחי הגדה הוא התרשם כי ישנן בעיות ומצב של סבל בצפון הגדה, למשל בשכם, ג'נין וטול כרם, אך כמו כן גם מקומות בדרום כמו חברון מצויים במצב קשה. עוד אמר כי בביקורו הבא יבקר במקומות נוספים בגדה כדי שיתאפשר לו לערוך אמדן מלא של מצב הפלסטינים.

וויליאמס שיבח את המשרד ההומניטרי השייך לאו"מ, אוצ'"ה, ואמר שהדו"חות עליהם שוקד המשרד בנוגע לסבל הפלסטינים הינן מציאותיים, מדויקים ביותר, ומשקפים את המציאות הטראגית בה חיים הפלסטינים.
"ביקורי בא לרגל ציון 40 שנה למלחמת ה- 5 ביוני 1967, כלומר לציון 40 שנה שאתם תחת כיבוש. זהו זמן שעולה על שנות דור. כולי תקווה שהחלטות האו"מ 242 ו- 338 ייושמו ושאנחנו נאבק למען הדבר. משבר המזרח התיכון החריף בשנים האחרונות למרבה הצער.

וויליאמס סובר כי תכנית "מפת הדרכים" עודנה בחיים כמסמך שיכול להיות גורם מסייע, למרות שעוד לא יושמה בעוד שהמצב קשה ומסובך ואירועי עזה תרמו לכך.

הוא ציין כי אפשרי שמאמצי השלום יהיו עדים להתפתחות חיובית בעיקר לאחר שהליגה הערבית הציעה לישראל להתקדם לפי מתווה יוזמת השלום הערבית. צעד זה הינו חשוב לטובת השבת תהליך השלום למסלולו. ישנו מפגש צפוי בין הנשיא עבאס ואהוד אולמרט.

וויליאמס הדגיש כי הפתרון האידאלי לשלום מתמצא במימוש חזון שתי המדינות. הוא אמר כי ישנם גורמים רבים ביוזמת השלום הערבית בהם מעוניינת ישראל, כמו השגת הכר מצד העולם הערבי כולו.
וויליאמס טען כי את הפתרון לבעיית הפליטים יש למצוא ע"י דיונים במסגרת משא ומתן בין הפלסטינים לישראלים. הוא אמר כי בסופו של דבר צריך למצוא הסדר לפליטים ולנושא זכות השיבה.

בנוגע לירושלים העדיף וויליאמס שלא להרחיב בפרשנות. הוא אמר כי מן ההכרח למצוא פתרון לסוגיית ירושלים, וכי כבר היתה בעבר הזדמנות להגיע להסדר בסוגיה זו.

בנוגע לסיבה בנוגע לכך שלא פגש אף אחד מבכירי "חמאס", אמר וויליאמס כי ביקורו נמשך שלושה ימים ובשל קוצר הזמן לא נפגש עם אף אחד מהם.

וויליאמס הבהיר כי כאשר תוקם מדינה פלסטינית יחייב המצב הימצאות כוח אונר"א לפחות לתקופה הראשונית של המדינה.
וויליאמס נפגש עם עמרו מוסא, מזכ"ל הליגה הערבית, והדגיש את ההכרח לסיים את האלימות הפלסטינית הפנימית.