כן להסכם - תומכים ביוזמת ז'נבהכן להסכם - תומכים ביוזמת ז'נבה
English Русский الموقع الفلسطيني
עקבו אחרינו בטוויטר הצטרפו אלינו בפייסבוק ערוץ יוזמת ז'נה ביוטיוב
שומרים על קשר

ז'נבה בשטח
היכנסו לצפות בסרטון מי אנחנו

"אל-קודס": מלך ירדן: "אין צורך בפתרונות חדשים"

(05/12/2010)

עבאס מאיים בפירוק הרש"פ

"אל-איאם" מדווח (5.12) כי מחמוד עבאס מאיים בפירוק הרש"פ אם לא יושג הסכם שלום עם ישראל ואם העולם לא יכיר במדינת פלסטין. עבאס אמר בראיון לטלביזיה הפלסטינית כי אם ישראל לא תעצור את הבנייה בהתנחלויות, ואם היא תקרא תיגר על תמיכתה של ארה"ב במו"מ, הרי שהוא יחתור לפרק את הרש"פ בשטחים הכבושים. ברמיזה להמשך כיבוש ישראל את הגדה המערבית, אמר עבאס כי הוא אינו יכול להסכים להישאר נשיא של רשות שאינה קיימת. אם ידרשו בני שיחו שישיב להם על השאלה למה הוא מתכוון באמירתו שיפרק את הרש"פ, השיב עבאס כי הוא אומר את הדברים לישראל, ומודיע להם שהם ככובשים יכולים להישאר, אך הוא לא מקבל את הישארות המצב כפי שהוא היום.

"אל-קודס" מעריך (5.12) כי עבאס מנסה דרך נפנוף באפשרות פירוק הרש"פ להפעיל לחץ כדי להגיע להכרה עולמית במדינה במטרה לסור מתהליך המו"מ. עבאס אמר שאם הפלסטינים לא יזכו בהכרה שכזאת, הם יבחנו את אפשרות פירוק הרש"פ.

ברזיל מכירה במדינה הפלסטינית בגבולות 1967

מחמוד עבאס הביע את הערכתו העמוקה לנשיא ברזיל, לולה דה סילבה, על ההחלטה הברזילאית להכיר במדינה הפלסטינית בגבולות 1967. עבאס אמר כי ההחלטה "מהווה הוכחה כי ברזיל היא חלוצה בהבנת המציאות הפלסטינית, וכי החלטה זו עולה בקנה אחד עם הלגיטימציה הבינ"ל והחוק הבינ"ל". (אל-איאם, 5.12)

נאום מלך ירדן: "אין צורך בפתרונות חדשים"

מלך ירדן נתן תיאור שחור מאד למאמצי השלום: "השלום נראה רחוק והתקוות למו"מ מתמעטות בהמשכים...אם התקווה לשלום תאבק, הרי שכוחות הקיצוניים והקיצוניות הדתית ינצחו וישלטו, והאזור יגלוש לתוך גל של מאבקים, מלחמות וחוסר יציבות, מה שמאיים על השלום באזור כולו ובאזורים אחרים מחוצה לו".

מלך ירדן אמר כי אין צורך בפתרונות חדשים, אלא ישנו צורך לסיים את מצב הקיפאון ולהמשיך ולהתחייב. הוא ציין את ההכרח לעצור את הבנייה בהתנחלויות ולשוב לשולחן הדיאלוג כדי לדון בסוגיות הגבולות, הביטחון, הפליטים, ירושלים וסוגיות אחרות.

בתשובה לשאלה אמר מלך ירדן כי רוב הישראלים רוצים בשלום, והאתגר הוא ההגעה אל הישראלים שלא מבינים את המשמעות של עתיד עם שלום עבורם ועבור האזור כולו. כמו כן, על ישראל להחליט על עתידה, האם היא מדינה דמוקרטית או מדינה של אפליה גזענית? (אל-קודס, 5.12)