כן להסכם - תומכים ביוזמת ז'נבהכן להסכם - תומכים ביוזמת ז'נבה
English Русский الموقع الفلسطيني
עקבו אחרינו בטוויטר הצטרפו אלינו בפייסבוק ערוץ יוזמת ז'נה ביוטיוב
שומרים על קשר

ז'נבה בשטח
היכנסו לצפות בסרטון מי אנחנו

"אל-חיאת אל-ג'דידה": עריקאת אחרי הפגישה ביריחו: סיכום על פעילות ועדות משותפות להשבת המצב למה שהיה לפני ה- 28.9.2000

(07/08/2007)

"אל-חיאת אל-ג'דידה", 7.8.07 פסגת יריחו: הנשיא ואולמרט דנו בדרכי ההגעה להסכם בעניין הקמת מדינה פלסטינית

הנשיא הפלסטיני עבאס נפגש אתמול עם רה"מ אולמרט בפעם הראשונה בשטחי הגדה. אולמרט אמר כי הוא רוצה לחדש את המו"מ על הקמת מדינה פלסטינית בקרוב.
ראש צוות המו"מ באש"פ סא'אב עריקאת הדגיש כי הפגישה עסקה בפועל בסוגיות "הסכם הקבע". ד"ר סלאם פיאד אמר כי עבאס ואולמרט דנו בדרכי ההגעה להסכם בעניין הקמת מדינה פלסטינית עצמאית בהקדם האפשרי.

בוושינגטון אמר הדובר בשם משרד החוץ האמריקאי שון מקורמיק כי ההתרכזות על סוגיות הליבה הוא דבר חיובי מפני "שבסופו של דבר חובה על שני הצדדים לקחת החלטות קשות להשכנת השלום". אולמרט אמר בתחילת פגישתו עם עבאס, כשזה ניצב לצידו, "הגעתי לכאן היום כדי לדון אתכם בסוגיות היסודיות העומדות בין ישראל לרשות הפלסטינית בתקווה שזה יובילנו בקרוב למו"מ שיעסוק בהקמת מדינה פלסטינית". עם תום פגישת הדיונים, שנמשכה שלוש שעות, מסר הדובר בשם אולמרט כי רה"מ אמר לעבאס בנוגע למדינה הפלסטינית: "אני מעוניין לפעול כך בהקדם האפשרי".

עריקאת ציין כי כמחווה ראשונה של רצון טוב לנשיא עבאס הסכים אולמרט מבחינה עקרונית להתיר את חזרתם של מורחקי כנסיית המולד. עאיקאת: "הוסכם במהלך פגישת עבאס ואולמרט, שנמשכה שלוש שעות, על חזרת מורחקי בית לחם לבתיהם אחרי שגורשו ע"י ישראל לעזה ולמדינות זרות". עריקאת הוסיף: " הגשנו רשימה עם שמותיהם. הנשיא ביקש לפתור את בעייתם בדומה לפתרון בעיית פעילי האינתיפאדה המגורשים. סוכם כי ההסכם יכלול אותם".

עריקאת הוסיף: "הועדה הביטחונית הפלסטינית-ישראלית המשותפת תפעל לסיום סוגיית המגורשים והמורחקים, והסרת המחסומים במהלך השבוע הקרוב או הימים הקרובים". "ישנו הסכם על קיום סדרת פגישות. יערכו שלוש פגישות לטובת ההכנה למפגש הבינ"ל, אותו מכנס הנשיא בוש בסתוו הקרוב".

עריקאת ציין כי "הרשות הפלסטינית ומדינות ערב סוברים כי הנקודה עליה יש להתרכז לטובת הסדר שלום כולל היא "יוזמת השלום הערבית".

בכירים פלסטינים אמרו שאולמרט הדגיש עבורם כי ישראל תסכים במהלך השבוע הבא להסרת מקצת נקודות הבדיקה, מחסומי הדרכים והגדרות, שמהווים מכשול בפני תנועת האזרחים בגדה. הנשיא עבאס ביקש מאולמרט לשחרר עוד אסירים. אולמרט הסכים ללמוד את הנושא.

למרות שאולמרט גילה מוכנות רצינית לערוך שיחות רציניות יותר, הרי שבכירים ישראלים הבהירו שהוא עודנו מודאג מפתיחה במו"מ על הסדר קבע טרם זמנו. דובר משרד החוץ הישראלי מרק רגב אמר: "מה שמדאיג הוא שאם ההתקדמות בתהליך לעבר יותר נקודות תסתבך, וזאת מבלי שימצא בסיס נכון, ולא נשיג הסכם, הו אז יגידו האסלאמיסטים הקיצונים "הלא אמרנו לכם?".