כן להסכם - תומכים ביוזמת ז'נבהכן להסכם - תומכים ביוזמת ז'נבה
English Русский الموقع الفلسطيني
עקבו אחרינו בטוויטר הצטרפו אלינו בפייסבוק ערוץ יוזמת ז'נה ביוטיוב
שומרים על קשר

ז'נבה בשטח
היכנסו לצפות בסרטון מי אנחנו

גושי הסטודנטים הפלסטינים תומכים בהסדר קבע לסכסוך, ומתנגדים לרעיון ההודנה

"אלחיאת אלג'דידה" (28/12/2006)

נציגי גושי הסטודנטים נפגשו במטה המרכזי של "מפלגת העם" בעזה והדגישו את אחיזתם בעקרונות הלאומיים ובתכנית הלאומית הטוענת להקים מדינה פלסטינית עצמאית בעלת ריבונות מלאה בגבולות 67', שבירתה ירושלים המזרחית, להביא לפתרון צודק של בעית הפליטים בהתאם להחלטה 194, ולשחרר את כל האסירים והעצורים.

החלטה זו נתקבלה בפגישה רחבה שקיימה התאחדות גושי הסטודנטים המשתייכים למסגרת של אש"פ, כחלק מדיון שקיימו במצב הפנימי בזירה הפלסטינית. גושי הסטודנטים הביעו את התנגדותם המוחלטת לרעיון ההודנה ולהצעה להכריז על מדינה בעלת גבולות זמניים. גושי הסטודנטים פסלו כל הצעה שמתבססת על פתרונות חלקיים ופתרונות של מעבר בין שלבים, אשר במהלכם תיתכן דחייה של ההכרעה לגבי סוגיות פתרון הקבע, כמו נושא מזרח ירושלים, הפליטים, ההתנחלויות והגבולות. דחיית ההכרעה לגבי סוגיות אלו יספקו הזדמנות לממשלת ישראל לעגן את מציאות הכיבוש על כל משמעויותיה, ובעיקר הפרדת מזרח ירושלים מהפלסטינים, והשארת ההתנחלויות והגדר. דבר זה יביא לקבורת סוגיות פתרון הקבע, ונעילת השער בפני ההתפתחויות החיוביות והשינויים שאירעו בזירה האזורית והבינלאומית בנוגע לקידום העניין הפלסטיני. ההתפתחויות החיוביות בזירות האלו- יש באפשרותן לקדם ולהאיץ את הפתרון. מדובר בעיקר במה שהופיע ביוזמה האירופית, שקוראת לערוך ועידה בינ"ל לשלום, ובדו"ח בייקר-המילטון, אשר מעניק סדר עדיפות עליון לפתרון הסכסוך הפלסטיני-ישראלי, תוך כדי החשבתו כבסיס בעיות האזור. כמו כן מזכירים הסטודנטים את חשיבות האצת רעיון "יוזמת השלום הערבית" ואת הצורך להפכה לבסיס ההסדר העתידי.

התאחדות גושי הסטודנטים הדגישה את החשיבות שאש"פ ימשיך לאחוז בתיק המדיני בשל היותו יסוד הרשות הפלסטינית. הסטודנטים הדגישו את ההכרח לטפל במחלוקות הקיימות בזירה הפלסטינית, באופן בו שורות הפלסטינים יתאחדו במאבק כלפי הכיבוש, בדרך לסיים את המצור המוטל על העם, סיום הנתק אליו חשופים מוסדות הרשות, יישום תוכנו ומהותו של מסמך ההסכמה הלאומית, חיזוק שלטון החוק והשגת צדק וביטחון לאזרחים.

גושי הסטודנטים הדגישו את החשיבות להמשיך במפגשים המשותפים שלהם כדי לסייע בהתעוררות תנועת הסטודנטים, כהמשך של עיגון מקומה ותפקידה הפעיל בנוגע לסוגיות החברתיות והלאומיות של העם הפלסטיני, המצוי במצוקה ובמצב מסוכן.