כן להסכם - תומכים ביוזמת ז'נבהכן להסכם - תומכים ביוזמת ז'נבה
English Русский الموقع الفلسطيني
עקבו אחרינו בטוויטר הצטרפו אלינו בפייסבוק ערוץ יוזמת ז'נה ביוטיוב
שומרים על קשר

ז'נבה בשטח
היכנסו לצפות בסרטון מי אנחנו

מהי מידת אחריות הנהגות "פתח" ו"חמאס" כלפי ההסלמה במאבק הפנים פלסטיני?

מחמד דראע'מה, "אמין" (01/02/2007)

עבאס ומשעל הכריזו יחד כי הפגיעה בדם הפלסטיני היא הקו האדום אותו אסור לחצות. בפועל תומכי שתי התנועות אשר רואים את עצמם מגינים על עמדות התנועות, מצאו עצמם על גבול חציית הקו האדום הזה מבלי להבין את תוצאות המעשה.

סך כל ההחלטות שנלקחו ע"י שני הצדדים מאז הבחירות לפרלמנט באו כדי למשוך את פעיליהם לעבר אותו קו אדום, כאשר המנהיגים הסתפקו באזהרות תאורטיות מפני חציית קו זה.
הכותב מותח ביקורת כלפי שני המנהיגים, עבאס ומשעל. עבאס מואשם באחריות מוסרית ומדינית לגבי משיכת סמכויות רבות ע"י חברי הפרלמנט הקודם מידי הפרלמנט הנוכחי, דבר שפתח את הפרק הראשון בדינמיקת חוסר האמון בין שתי התנועות. השותפות בפרלמנט הנוכחי התפרשה ע"י הציבור כשותפות קרה ומלאת יריבויות.
ח'אלד משעל הצית אש של כעס בקרב אנשי "פתח" כאשר מספר ימים לאחר הרכבת ממשלת "חמאס" האשים את חברי הפרלמנט הקודם של "פתח" כי "גנבו אפילו קפה ותה" ממשרדי השרים ולקחו אותם לבתיהם.
בכותב מאשים את שתי התנועות בשפיכת שמן על מדורת המאבק הפנימי. כבר בתחילת השותפות הפרלמנטרית עם "פתח" הקימה "חמאס" זרוע ביטחונית משלה, דבר שסיבך את אנשיה בפעולות הרג ברחובות ובתוך בתי התושבים.
עבאס, ומאחריו כל הנהגת "פתח", פעלו להכשלת תנועת "חמאס" מהיום הראשון שאחרי הבחירות. "פתח" דרשה מ"חמאס" לאמץ תכנית מדינית השונה משלהם בעודם מאיימים למצוא מפלט בבחירות מוקדמות, דרכן ישיבו לעצמם את אפר תהילתם תחת סיסמת "הסרת המצור מעל העם הפלסטיני".
שני הצדדים לא הצליחו לנהל שותפות שתהווה דוגמה לניסיון דמוקרטי פלסטיני. הם הידרדרו ללחימה ברחובות, בבתים ובמסגדים ובפועל ביטאו את הדוגמה הרעה ביותר בהיסטורית עם הנאבק מזה יותר ממאה שנים לשחרור ועצמאות.

תמונות הדוברים החדשים המחייכים מאחרי המיקרופונים ומכריזים על סיכום חדש בדבר הפסקת האש לא מצליחות למחוק את תמונות הגופות שהפילו ארצה הרובים ברחובות, בבתים ובמסגדים. מוות זה מפלג עוד יותר את שתי התנועות.
הדובר מתייחס לאלו שפועלים באלימות כנופייתית ברחובות כקיצונים משתי התנועות שלוקחים את השנאה הפנימית לדרגה של שפיכות דמים, ואינם רואים מבעד ל- 200 הדולרים להם הם מצפים בסוף החודש.
הפוליטיקאים שהציתו את אש ההתנגשויות אינם יכולים עוד למשוך את היחידים מהרחובות ולא את השנאה מהלבבות.
בסיום המאמר מציע הכותב לכבות את אש מלחמת שנאת החינם ע"י הסכם מדיני בין "פתח" ל"חמאס" שיכלול בפתיחתו את העברת המתנגשים לתחום שיפוטו של התובע הכללי כדי שישפטו על הרג יותר מ- 200 קורבנות שנפלו מאז תחילת העימותים האלימים.