כן להסכם - תומכים ביוזמת ז'נבהכן להסכם - תומכים ביוזמת ז'נבה
English Русский الموقع الفلسطيني
עקבו אחרינו בטוויטר הצטרפו אלינו בפייסבוק ערוץ יוזמת ז'נה ביוטיוב
שומרים על קשר

ז'נבה בשטח
היכנסו לצפות בסרטון מי אנחנו

סיקור תקשורת מהעיתונות הפלסטינית והערבית

(18/10/2010)

סיקור מספר ידיעות שפורסמו בעיתונות הפלסטינית והערבית היום, 18.10.10

 "אל-איאם" מביא מדברים שאמר מחמוד עבאס לעודד גרנות בנוגע לדרישה הישראלית להכרה במדינת ישראל כמדינת העם היהודי בראיון שנתן לערוץ הראשון: "הפלסטינים הכירו בישראל במסגרת ההסכמים החתומים"..."אנחנו מכירים בישראל והיא מדינה יהודית. אם אתה רוצה להיות מוגדר כמדינת היהודים, הרי שאתה חופשי לעשות כך, זה עניינך. אך אתה לא מבקש את הדבר הזה ממצרים, ולא מירדן ולא מאף מדינה אחרת. אתה יכול לעשות כרצונך, אבל זה עניינך".

עבאס התייחס לטענות שר החוץ הישראלי, אביגדור ליברמן, באו"מ, היכן שאמר שהסירוב להכיר בישראל כמדינה יהודית יוביל מאוחר יותר לדרישות לאומיות על ידי הפלסטינים אזרחי ישראל. עבאס: "אין כל בסיס של אמת מאחרי טענותיו של ליברמן". עבאס ביטא את מוכנותו להכריז על סופיות הדרישות ההיסטוריות ועל סיום הסכסוך במקרה שיגיעו להסדר שלום.

מחמוד עבאס אמר ("אל-קודס", 18.10) כי תמיכה ביוזמת השלום הערבית היא "הפתרון" ליציאה מהמבוי הסתום אליו הגיע תהליך השלום. בפגישה ברמאללה עם משלחת בינלאומית הוא הזהיר מפני הסכנות האופפות את האזור במקרה של כישלון תהליך השלום.עבאס קרא לחברי המשלחת לפעול דרך ממשלותיהם ללחוץ על ממשלת ישראל להמשיך בתהליך השלום ולהקפיא את הבנייה בהתנחלויות בשטחים הפלסטינים.

העיתון "אל-חיאת" המתפרסם בלונדון כותב ב- 18.10.10 כי "הפלגים הפלסטינים העיקריים באש"פ וכן תנועות "חמאס" ו"הג'יהאד האיסלאמי" וארגונים בחברה האזרחית גינו אתמול את הצהרותיו של מזכ"ל הועד הפועל של אש"פ, יאסר עבד רבו, בהם רמז על אפשרות ההכרה של אש"פ בישראל כמדינה יהודית". פלגים וגורמים אזרחיים אלה קיימו פגישה במשרדי "החזית העממית" בעזה ומסרו בהודעה משותפת כי הנהגת ישראל "אינה חפצה בשלום. הם רוצים לכפות את חזונם האידיאולוגי ואת אופן השקפתם דרך מהלכי טיהור אתני וביצוע של מדיניות ההתנחלות והמצור...חריפות ההצהרות הרשמיות הישראליות הדורשות להכיר בישראל כמדינה יהודית התרבו לאחרונה והופיעו בתזמון יחד עם שורה של מהלכים וחוקים פנימיים, שהאחרון שבהם הוא חוק הנאמנות לאזרחים שאינם יהודים".

קבוצות צבאיות איסלאמיות, המקורבות ל"חמאס", האשימו את "החזית העממית" בכך שלא הזמינה לפגישה גם פלגים קטנים החברים באש"פ, שהינם מקורבים לנשיא מחמוד עבאס או ליאסר עבד רבו. לטענתם פלגים אלה צריכים היו להיות בפגישה, שכן היא דנה בדברים שאמר עבד רבו.

"אל-חיאת" מוסר (18.10) גם כי מזכ"ל הליגה הערבית, עמרו מוסא, גינה את המכרז של ממשלת ישראל לבנייה בירושלים המזרחית וטען כי זוהי פרובוקציה. מוסא דרש ממועצת הביטחון לצאת נגד מהלך סרק ישראלי זה, שאינו מותיר כל מרחב הצלחה לתהליך השלום ושפוגע באינטרסים של כל הצדדים. מוסא נפגש עם סגנית שר החוץ האיטלקי, סטפאניה קראקסי, שנשאלה על עמדתה ביחס לבנייה הישראלית החדשה בירושלים המזרחית, ואמרה: "אנו רואים בצעד זה מכשול למול השלום. על ממשלת ישראל להבין כי האחריות כעת נמצאת על כפתיה".

המזכירות הכללית של הליגה הערבית גינתה את קיום ועידה בינלאומית לתיירות בירושלים, ודרשה ממדינות העולם להחרימה. הליגה הערבית טענה כי ועידות מסוג זה משמשות בידי ישראל לחזק את טענתה כי ירושלים המאוחדת היא בירתה הנצחית של ישראל, מה שמהווה התכחשות לעצם הניסיון להשיג פתרון של שתי מדינות.