כן להסכם - תומכים ביוזמת ז'נבהכן להסכם - תומכים ביוזמת ז'נבה
English Русский الموقع الفلسطيني
עקבו אחרינו בטוויטר הצטרפו אלינו בפייסבוק ערוץ יוזמת ז'נה ביוטיוב
שומרים על קשר

ז'נבה בשטח
היכנסו לצפות בסרטון מי אנחנו

מאמר מערכת,"אל-קודס": שיתוק הפרלמנט וסמכויות הנשיא

(23/07/2007)

"שיתוק הפרלמנט וסמכויות הנשיא"
פעם נוספת כשל אתמול הפרלמנט לכנס את מושבו שיוכל לאשר את הממשלה החדשה על פי החוק, בשל היעדר מינימום חוקי של צירי פרלמנט. אבן הנגף הגורמת לשיתוק פרלמנטרי זה היא התמשכות המחלוקות בין "פתח" ל"חמאס" סביב בחירת מנגנון חדש לראשות הפרלמנט וסביב חוקיות כינוסו. המשמעות היא התמשכות מצב השיתוק בו מצוי הפרלמנט מאז ההפיכה שביצעה "חמאס" כלפי הלגיטימציה הפלסטינית ברצועת עזה, ואי- היכולת של הפרלמנט למלא את משימותיו וחובותיו הקבועות בחוק היסוד. מצב זה מעמיד את הנשיא בפני בחירה אחת שהיא שימוש בסמכויותיו על פי חוק היסוד.

ברור כי שיתוק מסוכן זה של הפרלמנט גורם להשהייה של אחד הנדבכים החשובים בחיים הדמוקרטיים הפלסטינים. השיתוק מביא להיעדר יכולת צירי הפרלמנט למלא את התפקיד המוטל עליהם לשירות האזרח והעם. כמו כן ברור כי שיתוק זה מהווה את אחד מחלקיו של המשבר המסוכן אותו אנו חווים מאז ההפיכה בעזה. אחד מגורמי השיתוק הם הניסיונות להפריד את רצועת עזה משאר חלקי המולדת והמשך ההסתה, המתבטאת באי-ציות ל"לגיטימציה הפלסטינית" (חוקי הרשות) והיעדר מחויבות "חמאס" וממשלתה שפוטרה כלפי ההחלטות, שהנשיא מקבל על פי החוק. מציאות זו מולה אנו עומדים תימשך כל עוד קיימים אתגרים אמיתיים מול עמנו ומול הרשות הלאומית וסוגייתה הצודקת. בראש הסוגיה שלנו נמצא הנושא המדיני והעשייה הבינ"ל בעניין זה, בנוסף לדאגות היומיות של האזרח הפלסטיני, בראשן הקלת סבלו, המתבטא בהגבלות ומצור שמטילה ישראל דרך מערכות צבאיות, במצב כלכלי משובש, בהיעדר הגנה וביטחון, וכיוצא באלו זכויות שחובה לדאוג ולטפל בהן, בין אם פעולת הפרלמנט משובשת ובין אם לא.

מכאן נובעת חשיבות הסמכויות החוקתיות מהן נהנה הנשיא במקרה כדוגמת זה. כמו כן נהנה הנשיא מהיותה של הרשות הפלסטינית הבסיס העליון שמקבל סמכות מאש"פ, נציגו היחיד של עמנו.
למול זכויות גדולות אלו, שלא ניתן לעמוד למולן חסרי מעש ולא יתכן כי האזרח יהיה בן ערובה למחלוקות מפלגתיות או סיעתיות, הרי שאין מנוס מכך שהנשיא ישתמש בסמכויותיו החוקיות, ובתוך כך מתן אור ירוק לממשלה החדשה להמשיך את עשייתה לשירות האזרח והסוגיה.

העובדה, כי ישנה הנעה של פעילות בינ"ל בכל הקשור לסוגיה הפלסטינית, מחייבת שלא לאפשר לשיתוק הפרלמנט או להשלכות הפיכת עזה להשפיע על המהלך הפלסטיני המתקיים במקביל ולמול הקהילייה הבינ"ל והקוורטט בפרט. הדברים אמורים בעיקר לגבי כך שכל היעלמות פלסטינית משדה ההתרחשות הבינ"ל, משמעה כי יתקבלו החלטות וינקטו צעדים שיפגעו באינטרסים ובזכויות הפלסטינים.

לטובת עניין זה חובה על הנשיא להשתמש בסמכויותיו על פי החוק באופן שישרת את האינטרסים העליונים של העם הפלסטיני, ובאופן שיפחית מהלחצים והסבל מהאזרח, שמשלם את מחיר ההתפתחויות וההשלכות המסוכנות, שארעו לאחרונה והוסיפו על הסבל שכבר היה על האזרח ממקודם.

לסיום נאמר כי הנסיבות יוצאות הדופן אותן אנו חיים ומידת הסכנה שבהמשכן, צריכים לדחוף את הכלל לפעולה רצינית ובתום לב כדי לצאת מהמבוי הסתום ולהשיב את הלכידות היחידה לזירה הפלסטינית, תוך כדי הדגשת אחדות השטחים והעם. זוהי הבחירה המועדפת לכולם וזהו מה שצריכים כל המנהיגים והקבוצות לשים לנגד עיניהם.