כן להסכם - תומכים ביוזמת ז'נבהכן להסכם - תומכים ביוזמת ז'נבה
English Русский الموقع الفلسطيني
עקבו אחרינו בטוויטר הצטרפו אלינו בפייסבוק ערוץ יוזמת ז'נה ביוטיוב
שומרים על קשר

ז'נבה בשטח
היכנסו לצפות בסרטון מי אנחנו

"אל-איאם": עבאס: "מצרים תמשיך לפקח על תיק הפיוס"

(10/04/2011)

מחמוד עבאס: "מצרים תמשיך לפקח על תיק הפיוס.. דרושה עמדה ערבית ברורה וספציפית"

מתוך העיתון "אל-איאם", 10.4.11

הנשיא מחמוד עבאס הדגיש שמצרים היא האחראית על תיק הפיוס הפלסטיני, ועדיין לא וויתרה עליו, היכן שאמר: "לא שמענו שהיא רוצה לוותר והיא תישאר אחראית על התיק הזה ללא קשר למי שימונה, המדינה המצרית היא האחראית לכך שנחזיר את האחדות".

עבאס אמר בפגישתו עם העורכים הראשיים של העיתונים המצריים לפני יומיים "מצריים תישאר הגורם היחיד המעורב בעניין הפלסטיני". הוסיף, "אנחנו שקדנו ונישאר לשקוד על השיח עם אנשי מצרים ובכיריה, והמשך ההתייעצות איתם כי כל יום יש לנו משהו חדש בתיק הפנימי או סביב עניין השלום. מצריים מעורבת בכל דבר בעניין הפלסטיני ואנו רוצים שתישאר מעורבת".

הנשיא עבאס דרש מהמדיניות הערביות להכריז מהי עמדתן הברורה והגלויה כלפי המחלוקת הפלסטינית והצד המעכב את הפיוס, כשהוא מדגיש את הצורך "שעמדת הערבים ביחס לפיוס לא תישאר ניטרלית כמו הצלב האדום". עבאס הדגיש שוב שאין בכוונתו להציע את מועמדותו לבחירות הבאות, וקרא לתנועת חמאס להסכים לפניה אל העם באמצעות הקלפי, ולעריכת הבחירות לנשיאות, לפרלמנט ולמועצה הלאומית הפלסטינית. הנשיא עבאס הציג את כל ההשקעה מאז הכרזת קהיר משנת 2005 לחיזוק האחדות הלאומית, והדגיש את הצורך הרב לערוך בחירות ללא איחור, בשל נחיצות הדבר. הוא ציין שזו דרישתו מזה שלוש שנים. הוא הציג הסבר מפורט על היוזמה שלו להגשמת הפיוס והקמת ממשלת טכנוקרטים תחת תיאום לאומי, יוזמה שהציג יום אחד לאחר פרוץ תהלוכות הצעירים בפלסטין ובחוץ בהן דרשו הצעירים את סיום המחלוקת. "האיחוד האירופי, האו"ם הליגה הערבית, ארגון "הועידה האסלאמית" וצדדים רבים תומכים ביוזמה הזו, וכל מה ששמענו מהמדינות הערביות והחברות הוא התמיכה ביוזמה", אמר עבאס, והוסיף: "יוזמתי שבאה תוך כדי כנס המועצה המרכזית האחרונה של אש"פ קיבלה את הסכמת רוב צירי המועצה ואת הסכמת העם הפלסטיני עליה. הבעיה היא שעד עכשיו לא קיבלנו תגובה רשמית מתנועת חמאס בעניינה. התפקיד של היוזמה הוא לקבוע מועד לבחירות, ושהממשלה תיקח על עצמה את תפקיד שיקום מה שהרס הכיבוש ברצועת עזה".

הנשיא נגע באופי ההתקשרויות שערך במשך שלושת הימים הקודמים בקהיר עם הבכירים המצרים, והצהיר שהשיחה התמקדה בתהליך השלום ועניין הפיוס. הוא הדגיש כי "אל לה לישראל לקחת את המחלוקת כתירוץ, כי כל הפלגים מסכימים שהמו"מ נמצא באחריות יו"ר אש"ף", ואמר: "סיום המחלוקת הוא אינטרס לאומי פלסטיני רם, ואין אפשרות שהמצב החריג יימשך"..."אם הדיבור שלי ביוזמה לא נכון ולא מוצא חן בעיני המדינות הערביות והאסלאמיות, אז הם צריכים להגיד את זה, ואם היוזמה חשובה וצעד נכון, אז למה שלא תתקבל (בכוונה לחמאס). אני נשבע שחתמנו על יוזמת הפיוס המצרית על אף שיש לנו יותר מעשר הסתייגויות עליה ואנו עשינו זאת מאינטרס לאומי, ומתוך הבנה שלנו לחשיבות האחדות הלאומית"..."עשיתי כל מה שנדרש לסיים את הפילוג, ואם לא יכולתי ללחוץ בגלל העמדה של "חמאס", מדוע עמדת מדינות ערב דומה לצלב האדום?"..."העם הוא הבעלים של המצב ויש לו את הזכות לומר את מילתו. אין הצדקה לדחות את הבחירות. הבחירות חייבות להתקיים. הן אינן גפרור שמשתמשים בו פעם אחת בלבד".הוא הדגיש כי קידום האחדות הלאומית, מחזקת את העמדה הפלסטינית.

בתגובה לשמועות על דחיית "חמאס" את ההצעה לקיים בחירות לנשיאות בשלב זה, אמר הנשיא עבאס: "אני לא רוצה להמשיך לכהן כנשיא, לא מתכוון להגיש מעומדות , ומה שחשוב, שהבחירות נערכו אצלנו במהלך השנים האחרונות עם יושרה, שקיפות, ואישור של כל העולם. אין הצדקה לפחד מהבחירות האלה, במיוחד כאשר משגיחים על קיומן אלפי משקיפים ערביים ובינלאומיים. אין אצלנו הונאה".

הוא הדגיש כי מה שישראל עושה הוא להרחיב את ההתרחבות הבלתי חוקית ובלתי מתקבלת על הדעת בהתנחלויות, והדגיש כי המשך ההתנחלות מראה את הכוונות האמיתיות של הצד הישראלי.

הוא הסביר כי דרך השלום ודרך ההתנחלות אינן נפגשות, דרש מראש ממשלת ישראל בנימין נתניהו לבחור בין שלום לבין התנחלויות, וציין כי ישראל וויתרה על ההתנחלויות ברצועת עזה ובסיני, היכן שאמר: " עשרים ההתנחלות ישראל הרסה בעשרים וארבע שעות ברצועת עזה"..."אין וויתור על כך שגבולות המדינה הפלסטינית הם גבולות יוני 1967, כולל הגדה המערבית, ירושלים המזרחית, ורצועת עזה, וחילופי השטחים צריכים להיות בסדר גודל לא גדול ולפי העיקרון של השוויון בהיקף הקרקעות ובאיכותן"..."שוחחתי עם נתניהו בספטמבר האחרון במשך 15 שעות בוושינגטון ובשארם על ירושלים, בקיצור, נתניהו לא רוצה שלום, ולמרות זה אני לא אתייאש".

עבאס מתח ביקורת על השיח הערבי, כאשר אמר: "הפלסטינים חייבים להסכים עם" והדגיש כי העם הפלסטיני לא יכול לשאת את המשך פילוג כל העם הפלסטיני וכוחותיו. מצב זה מחייב את הערבים לומר את האמת ולהכריז בגלוי מיהו הצד המכביד, שביצע את השגיאה בגלל עמדתו השלילית כלפי הפיוס.

בתשובה לשאלה בנוגע להשפעה של מה שקורה בעולם הערבי על העם הערבי הפלסטיני, הדגיש הנשיא עבאס כי הסוגיה הפלסטינית נמצאת במצפון של כל אזרח ערבי, וזה מה שקורה במדינה זו או אחרת הוא עניין פנימי. עבאס: "יש לי רק את העניין הפלסטיני הצודק, וכל הערבים איתי. אני לא מוכן להתערב בענייניה הפנימיים של מדינה זו או אחרת, ולכן אנחנו לא מביעים את דעתנו על מה שקורה כי זה עניין פנימי. אני לא רוצה לחזור על השגיאה שקרתה בעת הכיבוש העיראקי של כוויית"..."מאז 1964, המנגנון הפנימי מונע מאיתנו להתערב בעניינים פנימיים, ומה שאנו שואפים אליו תמיד הוא לשמור שהעניין שלנו יהיה מוסכם אצל כולם".

עבאס חזר על התנגדותו לאינתיפאדה החמושה, סקר את החשיבות של המהלך הלאומי הפלסטיני נגד ההתנחלות והגדר בכפרים שונים בגדה המערבית, והוסיף: "שימוש בנשק של רובים - תוצאתו הרס לכל מה שבנינו...אנו בתנועת פתח המצאנו את המאבק המזוין, ואיבדנו 15 מהמנהיגים הבולטים, ולאחר מכן התגבשה אמונה בצורך להתחיל בתהליך השלום."

עבאס הביע את סיפוקו מהמידה ההולכת וגוברת של ההכרה במדינה פלסטינית עצמאית בגבולות 1967, וציין את הודעת הנשיא ברק אובמה בשנה שעברה על רצונו כי בספטמבר 2011 מדינת פלסטין תהיה חברה מלאה האו"ם.בנוגע לאפשרות של המשך הסטטוס קוו, ועל האפשרות שפלסטין לא תשיג חברות מלאה באו"ם, אמר הנשיא עבאס: "במקרה כזה אני אציג את העניין בפני ההנהגה הפלסטינית כדי לקבל את ההחלטה הנכונה".הוא ציין כי בין האפשרויות עליהן ניתן לדבר עכשיו, קיימת האפשרות ללכת לעצרת הכללית של האומות המאוחדות על בסיס החלטת האו"מ "מאוחדים למען השלום" ולדרוש עצמאות לפלסטין. הוא דחה את הרעיון של הכרזה על מדינה פלסטינית באופן חד צדדי, "בגלל שזה כמו קפיצה באוויר וצעד לא מחושב."