כן להסכם - תומכים ביוזמת ז'נבהכן להסכם - תומכים ביוזמת ז'נבה
English Русский الموقع الفلسطيني
עקבו אחרינו בטוויטר הצטרפו אלינו בפייסבוק ערוץ יוזמת ז'נה ביוטיוב
שומרים על קשר

ז'נבה בשטח
היכנסו לצפות בסרטון מי אנחנו

הייאוש מהקיפאון המדיני מעלה את הדיון על מדינה אחת ברחוב הפלסטיני

(02/06/2013)

פתרון שתי המדינות כבר מת... ועלינו להעריך מחדש את מהלכינו!! (מאמר מערכת בעיתון אלקודס)

http://www.alquds.com/news/article/view/id/441343

אין זה עוד מעשי לטמון את ראשינו בחול ולדבר על סיכויי פתרון שתי המדינות... פתרון זה כבר מת ופעולותיה של ישראל קברו אותו ע"י התנחלות, הפקעת אדמות, ייהוד ירושלים, קטיעת הרצף בגדה ותכניות התפשטות עתידיות. עמדות ההנהגה והמפלגות בישראל מדגישים כולם את הסירוב לסגת עקרונית לקווי 67 בנוסף לאי-היתכנות של כך מבחינה ריאלית.

אנו שומעים על הצעות, תיווכים ופרויקטים של חלק מהצדדים אבל כולם מאבדים את הערך שלהם בפועל משום שלא דורשים מישראל ולא לוחצים אותה כדי לעצור את הפעולות ההרסניות לפתרון שתי המדינות. למרות שההנהגה הפלסטינית הגישה את כל הדרוש ממנה ולפעמים אף יותר על מנת להגיע לפתרון שלום; ויתרה על 78% מפלסטין ההיסטורית, בחרה במו"מ כדרכה, שינתה את האמנה הלאומית, הסכימה לתיאום ביטחוני ולחילופי שטחים מוסכמים שמשמעותם האמיתית היא הישארותן של ההתנחלויות הגדולות בגדה.

אך כל הויתורים הללו התקבלו בעוד התנחלויות ובמתנחלים שלא מפסיקים לקטוע עצי זית ולתקוף מקומות קדושים, תושבים פלסטינים ואת רכושם מבלי להיענש ע"י הכוחות הישראליים המגנים עליהם לפעמים.

מות פתרון שתי המדינות משמעו בפועל ובמיידי לדרוש בפתרון של מדינה אחת דו-לאומית שתשמש מדינה לכל אזרחיה, פלסטינים ויהודים, ואין זה אומר לעולם חיסול ישראל מבפנים או הריסת יסודותיה אלא זהו תוצאה הגיונית של פעולות ישראל ומדיניותה העיוורת.

את העובדות הללו מבינים כולם מכל רחבי העולם, ויותר מכולם מבינים זאת בני העם הפלסטיני אשר חיים את המציאות היומיומית על כל פרטיה ורואים את הפעולות ושומעים את התוכניות ותופשים את מימדיהן.

מול כל זאת הרי שחובה על ההנהגה הפלסטינית להעריך מחדש את מהלכיה בכל הרמות הביצועיות הרשמיות בכל המוסדות והמפלגות וברמה העממית, אפילו ע"י עריכת משאל עם לגבי הדרך בה יש לנקוט, משום שהמשך עצימת העיניים והמחשבה שקיימת אופציה שאיננה עוד, משמעה בכל הפשטות ישיבה בשקט מול הפעולות של ישראל וקבלה במשתמע את המשכן. אף פלסטיני אינו מקבל זאת ואסור שאף בכיר או מקבל החלטות יקבל זאת.

אנחנו קוראים להנהגה להתחיל מיד וללא עיכוב להעריך זאת מחדש משום שהזמן לא פועל לטובתנו ולא לטובת ארצנו ועתידה.

המדינה הדמוקרטית האחת: התשובה לשאלות לגיטימיות (ראדי אלג'ראעי - עיתון אלאיאם)

http://www.al-ayyam.ps/article.aspx?did=216675&Date=

בצדק התנועה העממית למדינה דמוקרטית אחת בפלסטין ההיסטורית מציתה תגובות נרחבות וסותרות, כפי שהיא מעלה שאלות רבות בעיתונות ובאתרי האינטרנט. זוהי תופעה בריאה שמובילה לויכוח סביב פתרון המדינה האחת ולפיתוח ההבנה של הרעיון עצמו.

באשר לתהייה האם ישראל תקבל את פתרון המדינה האחת ותאפשר את הצלחת הצעדים כדי להגיע אליה, הרי שאין לנו מושג שהמשטר המדיני הציוני בישראל יקבל זאת, אלא יש לנו תגובות ישראליות המראות את מידת הפחד של הישות הציונית מהצעה כזו. חלקם יאמרו כי ישראל אינה מעוניינת להתאבד, וחלק אחר מנסה להשתמש בה במסגרת התעמולה הציונית ואומר שהדבר מוכיח כי הפלסטינים לא מוכנים לקבל את ישראל.

עלינו לזכור כי אולמרט הזהיר בכנס הרצליה ב2008 כי אי הקמת מדינה פלסטינית תביא אסון למפעל הציוני ע"י הצלחת מפעל המדינה האחד, בזמן שאירופה הרשמית התחילה לחשוב יותר בכיוון זה.

אבל האם ישראל תקבל דבר פחות ממדינה יהודית? אש"ף קיבל כבר את פתרון שתי המדינות ויצא במסע השלום ממדריד לאוסלו על בסיס זה, למרות הקיפוח ממנו סובל העם הפלסטיני במהלך הפתרון הזה משום שפתרון זה לא נותן מענה לסוגיית הפליטים. הוא גם אינו משיב על זכויות עמנו בשטחי 48, על ירושלים ועל האחדות הגיאוגרפית של המדינה הפלסטינית. אבל ישראל פעלה באופן סיסטמטי להרוס את פתרון זה, כאשר אנו רואים היום שפתרון זה אינו ישים עוד לאחר שישראל ייהדה את ירושלים ותקעה בגדה המערבית מעל 600,000 מתנחלים. היא ביצעה טיהור אתני בבקעת הירדן, מנעה מים מהחקלאים הפלסטינים, הרסה את בתיהם, הכריחה אותם ע"י כוח צבאי לפנות את הבקעה, הקימה בה רצף של התנחלויות מבית שאן ועד הערבה וכתוצאה מכך הציבה את גבולה על נהר הירדן. לכן צריך לקרוא את המציאות בגדה המערבית כפי שהיא ולא כפי שאנו מייחלים לה.

ישראל לא מקבלת דבר ואינה רוצה לצמצם את התמיכה הכלכלית בהתנחלויות כפי שהצהיר בפומבי יאיר לפיד. כל עוד פתרון שתי המדינות הופך ללא ישים, אז אילו אופציות מונחות מול הפלסטינים? האם נכריז על כניעה ונקבל את החיים בגטאות או איים ובנטוסטאנים כמו השחורים בדרום אפריקה בזמן האפרטהייד? עלינו לנקוט באסטרטגיה חדשה שתתן פתרון אנושי ותרבותי לסכסוך בפלסטין ההיסטורית – היא הפתרון הדמוקרטי.

התעמולה הציונית עמלה יומם וליל לשחק את תפקיד הקורבן וטוענת בשקר כי הפלסטינים והערבים רוצים לזרוק את היהודים לים. הצעת המדינה הדמוקרטית האחת חושפת את השקרים הללו ושולחת מסר ליהודים שאנו עם הרוצה לחיות במדינה דמוקרטית על בסיס חופש, צדק ושוויון; מדינה לכל אזרחיה ולפליטים אשר יש להם זכות ולגיטימציה בינלאומית לשוב לבתיהם ולקבל פיצויים על סבלם.

אין זה די להאמין במדינה דמוקרטית אחת, אלא יש לפעול בשטח למען הפיכתה לעובדה במציאות, וזאת ראשית ביצירת קונצנזוס פלסטיני לגבי המדינה האחת ואיחוד העם הפלסטיני סביב אסטרטגיה אחת. מאז 1948 העם הפלסטיני טופל בנפרד ואנחנו אמרנו לפלסטינים בשטחי 48 לאחר אוסלו שהם ישראלים ועליהם להשתלב בחברה הפלסטינית. קיבלנו את פתרון שתי המדינות כדי לפתור את בעיית השטחים הכבושים ב1967 ולא מצאנו פתרון לבעיית הפליטים אשר עדיין חיים במחנות פליטים בגולה, בגדה המערבית, ברצועת עזה ואפילו בשטחי 48.

כל הפתרונות המפרידים את בעיית העם הפלסטינים נכשלו, והרי הפלסטינים בישראל סובלים מאפליה גזענית מכוערת ביותר וישראל הפקיעה מהם את אדמותיהם ורוצה שנכיר היום בה כמדינה יהודית במובן של מחיקת הזכות של הפלסטינים במולדתם, כאילו שאנחנו מי שכובשים את ישראל. לא השגנו מדינה בגבולות 67 ולא פתרנו את בעיית הפליטים.

משום כך יש להתמודד עם העם הפלסטיני כעם אחד, ולחשוב על פתרון בעייתו כעם. זה לא יתבצע אלא במסגרת מדינה דמוקרטית אחת הערבה לחייהם בשוויון ללא אפליה על בסיס אתני או דתי בכל צורה שהיא.

עלינו להבהיר לציבור בישראל כי אנו מסרבים לחיות בצל משטר אפרטהייד וכי אנו רוצים לשים קץ לסכסוך הדמים אשר נמשך יותר ממאה שנים ולכן יש לקבל את החיים המשותפים בשלטון דמוקרטי כשווי-זכויות.

הצעת המדינה הדמוקרטית האחת הוא אתגר עבור החברה הפלסטינית והישראלית והעולם המתורבת. אנו קוראים לחירות, דמוקרטיה, שוויון וצדק, האם אלו אינם ערכי העולם החופשי היום?

עלינו להעמיד את הקהילה הבינלאומית בפני הבחירה בין תמיכה בערכים אשר מאמינה בהם או תמיכה בגזענות ובפאשיזם. עלינו להציג את ישראל בפני העולם כמדינת אפרטהייד באמצעות הדגשת החוקים, המדיניות והצעדים הגזעניים בשטח. עלינו לתת לקהילה הבינלאומית את האחריות המוסרית לכך שסיוע לישראל משמעו סיוע לאפרטהייד, זאת כדי להביא להטלת חרם ומצור כלכלי, מדיני, תרבותי ודיפלומטי לישות הגזענית הזאת ע"י מדינות האזור הערבי והמוסלמי והעולם כולו. כך ישראל תיכנע לאופציה הדמוקרטית.

יש לנו ניסיון חי ודומה מולנו והוא דרום אפריקה. כאשר מנדלה העלה את סיסמת המדינה לכל אזרחיה במסמך החירות בשנת 1958 היו רבים וביניהם אף שחורים שלא האמינו כי המשטר הגזעני יקבל את עקרונות השוויון והפתרון הדמוקרטי. אבל זה קרה לאחר 27 שנה כתוצאה מלחץ בינלאומי, מצור וחרם.

ישנן קבוצות פלסטיניות-יהודיות בתוך ישראל שאימצו את פתרון המדינה הדמוקרטית האחת. הן נאבקות כדי להעלות את המודעות בקרב הציבור הישראלי לגבי הפתרון הזה, ונאבקות כדי להשיג עוד תומכים. אנחנו מצדנו מנסים ליצור קשר עם החברה הישראלית בכל הדרכים כדי להפיג את הפחד בקרב הציבור היהודי ביחס לרעיון החיים בשותף, ושינוי התרבות הגזענית אשר מגייסת אותם לתנועה הציונית.

באשר לקבוצות שאנו בקשר אתן, באירופה ואמריקה, הרי שהן קבוצות של אנשי תרבות והוגים פלסטינים ויהודים בעלי אזרחויות שונות. אנו פועלים לתאם אתם הקמת תנועה עולמית למען מדינה דמוקרטית אחת. בסופו של דבר אנו סוברים כי רעיון הקמת מדינה דמוקרטית אחת היא אסטרטגיה של מאבק לטווח הקצר, הבינוני והארוך והיא צעד בכיוון הנכון.

הכותב הוא מרצה למדעי המדינה באוניברסיטת אלקודס