כן להסכם - תומכים ביוזמת ז'נבהכן להסכם - תומכים ביוזמת ז'נבה
English Русский الموقع الفلسطيني
עקבו אחרינו בטוויטר הצטרפו אלינו בפייסבוק ערוץ יוזמת ז'נה ביוטיוב
שומרים על קשר

ז'נבה בשטח
היכנסו לצפות בסרטון מי אנחנו

"אל-איאם": עבאס: "המו"מ כולל את כל הסוגיות. אין סוגיות דחויות"

(15/04/2008)

 
עבאס: אין סוגיות שנדחו במו"מ. אנו משקיעים מאמצים עצומים להשיג הפסקת אש והסרת המצור.

הנשיא מחמוד עבאס הדגיש אתמול את דחייתו כלפי איומי חמאס להסתערות על הגבול עם מצרים, בזמן בו מושקעים מאמצים יוצאים מגדר הרגיל להשיג הפסקת אש והסרת המצור מעל רצועת עזה. בטכס השקה של שתי תכניות לפיתוח מגזר השיכון ומתן משכנתאות לדיור שערכן נעמד במיליארד דולר, אמר עבאס: "אנו משקיעים מאמצים יוצאי דופן יחד עם אחינו המצריים להסדרת הפסקת אש שתביא להפסקת כל הפעולות המבוצעות מרצועת עזה וכלפיה, תאפשר את פתיחת המעברים ותספק לאזרח חיים מכובדים הכוללים את צרכי החיים שנמנעו ממנו, כולל את האפשרות לצאת מהרצועה לטובת מילוי צרכיו".
"אך עם כל הצער שבדבר, מצרים, שמשקיעה את מירב המאמצים, חשופה לאיומים של פלישה לגבולותיה, שנפרצו בפועל בעבר הקרוב. אנו מתנגדים, מוקיעים ומגנים בכל קנה מידה את הדבר הזה. אין זו התשובה הראויה למאמצים שמשקיעה מצרים לטובת הסוגיה שלנו. לעולם לא נקבל מצב בו לא יכירו טובה למצרים". הנשיא הפלסטיני הביע את בטחונו כי ההאשמות והאיומים לא יפגעו בהתמשכות מאמצי מצרים להביא להפסקת אש ולעצירת המתקפות הישראליות על רצועת עזה, כמו גם לפתיחת גבול הרצועה עם מצרים, ואספקת מצרכי היסוד ל- 1.5 מיליון פלסטינים".

כל סוגיות הסכם הקבע על שולחן המו"מ ואין עדיין סיכום על פתרון לגבי אף אחת.
עבאס אמר בפגישתו השבועית עם מועצת השרים כי המו"מ המדיני הדו-צדדי עם הצד הישראלי כולל דיון לגבי כל סוגיות הסכם הקבע.
שר ההסברה ריאד אל-מלכי ציטט את עבאס ואמר גם כי כל הסוגיות מונחות על שולחן המו"מ, ואין הזנחה של מי מהן. על לרגע זה לא הגענו לסיכום על אף אחת מהסוגיות, שעודן מצויות בדיונים.
עוד צוטט מפי עבאס שאמר: "אין כל דחיית דיון לגבי אף סוגיה ואין שעבוד של אף סוגיה. בעוד אנו שואפים להגיע לפתרון לפני סוף השנה, צריך להיות הסכם מסגרת לגבי כל אותן סוגיות".
עבאס הוסיף כי "לא הגענו עדיין לכל פתרון, והמו"מ הוא כמו צירי לידה קשים שיסתיימו במהרה, אך ימשכו עוד זמן מה."
הנשיא ציין כי שני המיזמים שהושקו וכן מיזמים אחרים אינם נוגעים לגדה המערבית בלבד, אלא "אנו לוקחים בחשבון את רצועת עזה, אך למרבה הצער תכניות רבות לא יושמו בשל ההפיכה ומצב אי-הסדר ברצועה, כדוגמת תכנית השיכון ברפיח שהמימון עבורה הגיע מהאמירויות, תכנית אחרת במימון סעודי, ותכנית "דרך החוף", ותכנית "דרך צלאח א-דין", והפרויקט לטיפול בבעיית המחסור במים, תכנית בית החולים אבו חצ'רה, ועוד עשרות תכניות, שכבר הונחה אבן הפינה שלהן, אך לא הגיעו לשלב הגמר. אילו היה מצב הביטחון מתייצב ברצועה, הרי שתכניות אלו היו מיושמות ומוכפלות".
לצד זאת, חזר הנשיא על מחויבות הרשות הלאומית על כל האחריות שלה כלפי רצועת עזה "אנו אומרים למשפחות בעזה – לעולם לא נשכח אתכם, ואם ישנם פרויקטים בעזה, הם יגלשו גם לרצועה אם תסתיים ההפיכה שם."
הנשיא הטיל על תנועת "חמאס" את האחריות לעצירת חיי הכלכלה ברצועת עזה, על כל הסבל שמצב זה מסב לתושבים, ואמר כי "המצור על רצועת עזה והפלישות והטילים, שנורים לשווא, מאד מדאיגים אותנו. אמשיך ללא לאות לעשות לפתרון המצב בעזה, שכן הוא מסב פגיעות ונזקים לבני עמנו".

מכוון אחר, ציין עבאס את החלטיות הרשות הלאומית לצעוד קדימה בתכניותיה לסיום אי-הסדר הביטחוני, תוך כדי החשבת הביטחון, לצד הכלכלה והשלום, כשלושת הגורמים המרכזיים עבור העם הפלסטיני. "מה שאירע בעזה מעציב, אך אין הדבר גורם לנו לייאוש. נמשיך להשקיע את מירב המאמצים כדי לייצב את הביטחון בגדה".
הנשיא הסב את תשומת הלב ל"התקדמות ניכרת במצב הביטחון. תרגישו היטב בהבדל בין המצב הביטחוני ששרר בשבעת החודשים שעברו, בהם עוד לא השגנו את הרמה הרצויה. לכן מאמצינו עוד לא הסתיימו, ואנו נחושים להילחם בכל הדרכים בהפקרות הביטחונית ובטרור עד שאזרח יוכל לחיות רגוע כלפי חייו ורכושו. כל עוד לא יושג ביטחון, לא יהיה שלטון מסודר, ולכן אנו מרכזים את כל מאמצינו כדי שישרור ביטחון על אדמותינו".

במישור הכלכלי, הביע הנשיא הפלסטיני את תודותיו למוסדות המשתתפים בתכנית ההשקעה במגזר השיכון והערבויות למשכנתאות, ועוד פרויקטים "שהינם חלק מפיתוח חיי בני העם הפלסטיני", תוך כדי שהביא את תקוותו כי תכניות אלו יגיעו לכדי מימוש בפועל "כדי שירגיש האזרח כי הביטחון והשלום מביאים לתוצאה מעשית בחייו, וכי הם מסייעים בידי הפלסטינים להגיע לשלום".

הנשיא הבטיח "לבני העם בעזה כי הרשות תקיים שם את אותם הטכסים, בהם יושקו פרויקטים כדוגמת אלו שהוצגו היום". הנשיא טען כי שותפי הפלסטינים בעניין זה תומכים בכך.
בעניין השגת השלום, הגורם השלישי במלאכת בניית המדינה הפלסטינית, אמר עבאס כי "נדרש מאמץ כביר, אותו אנו משקיעים בימים אלו לטיפול בכל סוגיות הסכם הקבע: מזרח ירושלים, הגבולות, הפליטים, ההתנחלויות והמים".
הוא הוסיף: "אנו מקווים למצוא את הפתרונות הנדרשים לסוגיות אלו, ולאחר מכן נוכל לומר שהקמת המדינה הפלסטינית קרובה ביותר. איננו חפצים בהבטחות, אלא בתקוות", בעודו מביע את תקוותו להגיע ל"שלום עם שכנינו והקמת המדינה הפלסטינית העצמאית שתחיה לצד ישראל בביטחון ובשלום".