כן להסכם - תומכים ביוזמת ז'נבהכן להסכם - תומכים ביוזמת ז'נבה
English Русский الموقع الفلسطيني
עקבו אחרינו בטוויטר הצטרפו אלינו בפייסבוק ערוץ יוזמת ז'נה ביוטיוב
שומרים על קשר

ז'נבה בשטח
היכנסו לצפות בסרטון מי אנחנו

"אל-איאם": 5 תסריטים עבור הממשלה הפלסטינית הזמנית

(17/07/2007)

מספר תסריטים למול הפרלמנט / מאת נציג הפרלמנט הפלסטיני

בזמן שרה"מ הפלסטיני הממונה, ד"ר סלאם פיאד, מבקש לכנס ישיבה של הפרלמנט לדיון בנושא האמון בממשלתו, דבר שהינו בדיוק לפי החוק, קיימים מספר תסריטים שניתן לחזות כי הם מצביעים על אפשרות המשך השבתת פעילות הפרלמנט.
מספר תסריטים:
היות ורשימת "השינוי והרפורמה" (חמאס) תתנגד לבקשה זו, ותדגיש כי ממשלת ניהול העניינים היא הממשלה אותה פיזר הנשיא מחמוד עבאס, ובראשה עומד אסמעיל הניה, הרי כי מה שצפוי להתרחש במהלך הימים הקרובים נע בגבולות התסריטים הבאים:
1. חבר הפרלמנט אחמד בחר, מתוקף תפקידו כממלא מקום יו"ר הפרלמנט, ימנע מלהשיב לאיגרת של פיאד, היות והוא מחשיב את מינויו של פיאד כלא חוקי. מצב כזה יעורר תגובות פוליטיות שישתמשו בפרשנויות לחוק, שלכולן יהיה חלק בהתמשכות מצב השיתוק ממנו סובל הפרלמנט.
2. יוכרז על כינוס מושב הפרלמנט, מושב אותו תחרים רשימת "השינוי והרפורמה" (חמאס), ואז יחזור וישנה הדבר, במטרה להשבית את פעולת הפרלמנט ולשבש את הענקת האמון לממשלה, כסוג של הפעלת לחץ לטובת פתיחת דלת המשא ומתן לדיאלוג בין "פתח" ל"חמאס", דבר לו מתנגדת תנועת "פתח" כל עוד לא חוזר המצב ברצועת עזה לקדמותו כפי שהיה לפני הפיכת "חמאס".
3. מועד כינוס המושב יידחה, תוך כדי כך שחברי הפרלמנט מהסיעות האחרות יחתרו להפעיל לחץ בכוון כינוס מושב הפרלמנט, במובן של ניסיון להשיב את החיים הפרלמנטריים אל מתכונתם הטבעית. ישנם הרואים בתסריט זה כאפשרות סבירה להתממש, בעוד שחברי הפרלמנט מטעם רשימת "השינוי והרפורמה" (חמאס) רואים בתסריט זה הזדמנות לפקח על הרשות המבצעת, ולעבות את הביקורת כלפיה.
4. אלא שכל תסריט מתוך הנ"ל הינו קשה למימוש כל עוד לא יפתח הפרלמנט את מושבו השני, וכל עוד לא יבחר ועד מנהל חדש לפרלמנט. מצב זה ידחוף לכך שהבעיה תישאר ציר יסודי הנלווה לשיח בדבר כינוס מושב הפרלמנט, מה שיקדם הגעה להסדר עליו יסכימו כולם.
5. יהיה מה שיהיה מצב הרשות המחוקקת, בין אם תחול הסכמה לגבי כינוס מושב של הצבעת אמון ובין אם לא, הרי שרה"מ הממונה על הרכבת הממשלה ייהנה מסמכות להישאר עם ממשלתו כממשלת "ניהול ענייני הרשות".
עזמי אל-שעיבי, חבר הפרלמנט לשעבר, אומר: אם לא יתכנס הפרלמנט לדיון על האמון בממשלת פיאד, הרי שממשלה זו תישאר קיימת ופועלת כל עוד הפרלמנט מושבת.

ישנם מבקרים הרואים כי אם ישנה מחלוקת לגבי שתי ממשלות "ניהול ענייני הרשות", כלומר מחלוקת בין ממשלת פיאד לממשלת הניה, בכל זאת ישנו הליך חדש שמתבטא במינוי חדש של רה"מ (פיאד) להרכיב את ממשלתו ה- 13. וכל עוד עניין זה מיושם הרי שאין חשיבות לגבי המחלוקת השוררת סביב איזו מבין הממשלות היא "ממשלת ניהול ענייני הרשות". ועל הפרלמנט ליישב את ענייניו.