כן להסכם - תומכים ביוזמת ז'נבהכן להסכם - תומכים ביוזמת ז'נבה
English Русский الموقع الفلسطيني
עקבו אחרינו בטוויטר הצטרפו אלינו בפייסבוק ערוץ יוזמת ז'נה ביוטיוב
שומרים על קשר

ז'נבה בשטח
היכנסו לצפות בסרטון מי אנחנו

"אל-קודס": עריקאת: "פגישות אינטנסיביות עם הישראלים עם התקרבות ועידת אנאפוליס"

(17/11/2007)

"אל-קודס", 17.11.07, "לעניין האסירים והעצורים יש רגישות בקרב עמנו"
עריקאת: "פגישות אינטנסיביות עם הישראלים עם התקרבות ועידת אנאפוליס"
יישום המחויבויות של "מפת הדרכים" באופן מקביל ולא זה אחרי האחר; עצירת ההתנחלות, פתיחת מוסדות מזרח ירושלים הסגורים והחזרת המצב למה שהיה לפני ה- 28.9.2000.

מזרח ירושלים- מחמד אבו חדייר-
ד"ר סאיב עריקאת, ראש מחלקת ענייני המו"מ באש"פ, אמר יהיה גדוש בדיונים מכריעים עם הצד הישראלי במסגרת ההכנות לועידת אנאפוליס. עריקאת אמר ל- "אל-קודס" כי המפגשים עם הצד הישראלי ימשיכו ויורחבו השבוע לפני הועידת למרות הקשיים והמכשולים העומדים למול המו"מ.
בעקבות הדברים שנאמרו ע"י גורמים במשרד רה"מ הישראלי, כי פתיחתם מחדש של מוסדות פלסטיניים במזרח ירושלים הוא דבר שאינו עומד על הפרק, אמר עריקאת: "פתיחת מוסדות מזרח ירושלים ובראשם האוריינט האוס היא דרישה פלסטינית מרכזית מזה היום הראשון..."
עריקאת הוסיף: "פתיחת המוסדות במזרח ירושלים הופיע בחלק הראשון של "מפת הדרכים" באופן ברור. אין שום סיבה לברוח ממימוש העניין המתחייב הזה ולשחק במילים. כמו כן יש לעצור את הבנייה בהתנחלויות, כולל במזרח ירושלים, ולהחזיר את מצב העניינים למה שהיה לפני ה- 28 בספטמבר 2000, להסיר את כל המחסומים שנבנו מאז מרץ 2001 ולשחרר את העצורים". עריקאת ציין כי התחייבויות אלו הופיעו כלשונן בשלב הראשון של "מפת הדרכים".
עריקאת אמר כי אלו אינם ניצנים של כוונות טובות או מהלכים של בניית אמון, אלא התחייבויות שיש לעמוד בהן. הפוסק בעניינים האלו הוא הקוורטט, שמחויב להרכיב קבוצות פיקוח ומנגנוני ביצוע.
הוא הבהיר שביצוע ההתחייבויות ע"י שני הצדדים של השלב הראשון של "מפת הדרכים" באופן מקביל ולא זה אחרי זה, משמעו עצירת ההתנחלות, כולל מה שנקרא הריבוי הטבעי, ובאותו זמן יש לפתוח את המוסדות הפלסטיניים במזרח ירושלים, ולהחזיר את כל התכניות, התעודות והמסמכים שישראל לקחה מהאוריינט האוס.

פתיחת האוריינט האוס ו- 10 מוסדות אחרים
הצד הפלסטינים דרש לפתוח מחדש את האוריינט האוס, המשמש כמקום מושבה בירושלים של משלחת המו"מ הפלסטינית, מוסד שנסגר ב- 10 לאוגוסט 2001. כמו כן דורשים הפלסטינים לפתוח עשר מוסדות פלסטינים ביניהם חדר המסחר ו"מועדון האסיר".
תכנית רייס וההזמנות לועידה
בנוגע לידיעות בדבר אי-הגעתה של רייס לאזור לפני הועידה אמר עריקאת כי לא מגיעות ידיעות לידי הפלסטינים בדבר לוח הזמנים הקרוב של רייס ולא לגבי חלוקת ההזמנה והסידורים הסופיים לכינוס הועידה.
עריקאת אמר כי מה שחשוב הוא לא מועד כינוס הועידה אלא השגת השאיפה להגיע עם הישראלים למסמך משותף.
עריקאת אמר כי הפלסטינים רוצים ועידה, שלא תסתכם בצילומים ויחסים כלליים, אלא רוצים ועידה עם תוכן שכולל אמנה, אליה יגיעו עם הצד הישראלי שתוביל לנסיגת ישראל לגבולות 67' עם תקרת זמנים.
רשימת האסירים שישראל מתכוונת לשחרר
בנוגע לדברי שר המשפטים הישראלי על רשימה של 400 אסירים שישוחררו טרם כינוס ועידת אנאפוליס, אמר עריקאת: "דרשו כל הזמן שתפעל ועדה דו-צדדית משותפת שתשנה את קני המידה הישראלים לשחרור העצורים הפלסטינים, וזהו הבסיס".
עריקאת בירך לגבי שחרור של כל עצור פלסטיני, ויחד עם זאת אמר: אם ישראל רוצה להיות רצינית בעניין זה עליה להפעיל את הועדה הדו-צדדית לשינוי קנה המידה, כדי שנוכל לשחרר את אלפי העצורים. עריקאת ציין כי המכשול בפני העניין הוא קני המידה הקיימים, שקבעה ממשלת ישראל.
"אין מנוס מקיום פגישה של הועדה הדו-צדדית המיוחדת לגבי העצורים והאסירים כדי לדון בשינוי שני המדיה ולדון בשמות האסירים והעצורים, שיש כוונה לשחררם במהלך השבועיים הקרובים". הוא ציין כי על ישראל לשנות את דרך התנהלותה בעניין העצורים והאסירים, ואמר: זאת מפני שהיא ממשיכה להתנהל בעניין העצורים בצורה חד-צדדית מבלי להתייעץ. ישראל תשחרר 100 אסירים בשבוע הזה כדי לעצור 300 אחרים בשבוע שיבוא אחריו.
עריקאת ציין את רגישותו של עניין העצורים והאסירים בזירה ובחברה הפלסטינית, ואת חשיבות השחרור של כל העצורים בהקדם האפשרי.
באותו הקשר מסר שר המשפטים הישראלי כי הוא השלים הכנת רשימה של אסירים פלסטינים שיש כוונה לשחררם במסגרת הצעדים כלפי הרשות הפלסטינית, שיוצגו בועידת אנאפוליס. הבכיר הישראלי אמר שהרשימה כוללת אסירים הנמנים על "פתח" שלא הרגו ישראלים ושנשארו להם תקופות ארוכות יחסית לרצות.
עמדת ישראל
כשבוע לפני כינוס ועידת אנאפוליס המגעים בין הצדדים מגיעים לשיא חדש, הבהיר עריקאת. בישראל חוששים שארה"ב תיטה לתמוך בבקשה הפלסטינית לשחרור 2000 אסירים במהלך הועידה, כסמנים לעידודו של אבו מאזן. מקורות מדיניים בת"א אמרו שהמשלחת הישראלית ששבה מוושינגטון לא שמעה על דרישה אמריקאית לשחרור 2000 עצורים פלסטינים, אך בוושינגטון טוענים שהאמריקאים נוטים לתמוך בגישה ובבקשה הפלסטינית מאולמרט להעלות ממספר 400 האסירים אותם מתכוון הוא לשחרר.

מקורות במשרד החוץ הישראלי הבהירו שהשרה לבני תמשיך במאמציה להשלמת נוסח ההצהרה המשותפת ע"י קיום מגעים נרחבים, שהיא עורכת (עם אבו עלא). לבני הצליחה לגייס לצידה את האמריקאים בדרישה להפוך את אנאפוליס למפגש מכונן שיחנוך תהליך, ולא יהווה הצהרת ליבה סביב חמש סוגיות הסכם הקבע. לבני העמידה את הדרישה הישראלית ליישום "מפת הדרכים" לפני כל יישום על הקרקע.
המקורות אמרו שלבני תעמיד את הפלסטינים מול בחירה: א. הגעה לאנאפוליס ללא דרישות גבוהות כמו דיון בחמש סוגיות הליבה (מזרח ירושלים, הפליטים, ההתנחלויות, המים, הגבולות) ותפישת ועידת אנאפוליס כתחילת תהליך. או: ב. טביעה מחדש בדכדוך וחזרה ל"מפת הדרכים" ללא מו"מ. משרד החוץ ציין כי השבוע הנוכחי יהיה דרמטי במגעים לפני ועידת אנאפוליס, שתתקיים עפ"י המידע העדכני ביותר ביום שלישי, ה- 26 בחודש באנאפוליס.