כן להסכם - תומכים ביוזמת ז'נבהכן להסכם - תומכים ביוזמת ז'נבה
English Русский الموقع الفلسطيني
עקבו אחרינו בטוויטר הצטרפו אלינו בפייסבוק ערוץ יוזמת ז'נה ביוטיוב
שומרים על קשר

ז'נבה בשטח
היכנסו לצפות בסרטון מי אנחנו

רג'ב אבו סריה, "אל-איאם": וועידת אנאפוליס וסיכוייה

(09/10/2007)

סתוו אנאפוליס: שלב על גבי שלב 

(תרגום מערבית- מטה יוזמת ז'נבה)

איש לא יודע בדיוק אילו תוצאות מדיניות או הסכמים יצמחו ממפגש הסתוו, אך למרות זאת רק ההכרזה על כינוס הוועידה שימשה כזרז להשבת שידוד השורות המדיני, בעיקר בזירה הפלסטינית, היות שהיא לא הביאה להיווצרות סדק מדיני בסיסי. כינוס הוועידה, לכל הפחות, ימנע את ההתגברות על מציאות הפילוג וההפרדה, השוררת כיום בין רצועת עזה לגדה המערבית.
על אף מה שנאמר על היתכנות אי-ההשתתפות של סעודיה או של הרשות הפלסטינית, בקשר לסדר היום של הוועידה, הרי שכפי הנראה אלו רק מילים, שמטרתן לקדם את הסידורים הנוכחיים לכינוס המפגש הבינלאומי באופן שיקרבו לעמדה הערבית-פלסטינית, בין אם לצד השתתפותן של סוריה ולבנון, ובין אם בכוון הניסיון לפתור את הבעיה הפלסטינית דרך כניסה לסוגיות הסכם הקבע ומציאת פתרונות עבורו, תוך הישענות על ההבנות שהושגו במו"מ בטאבה לפני שבע שנים.
תקרת הדרישות הפלסטינית צנחה מהתעקשות על השגת הסכם מסגרת עם לוחות זמנים להצהרת עקרונות. נראה כי הפיצוי הגיע דרך קיבוצן של המדינות המשתתפות, שמספרן עולה על 30, מה שאומר כי הן יהוו "קואליציית שלום" בינלאומית, שתהיה עדה להשבת חשיבותה של הסוגיה הפלסטינית, ומתן תמיכה ברשות כשותפה ראשית כל, ושנית כחברה בפורום האזורי.
ההשתתפות הסורית גם נראית וודאית, בהסתמך על הדרישה הסורית שאינה נראית כמעשה נפלאות, ומתבטאת בהכנסת סוגיית הגולן לסדר היום של המפגש. זהו דבר טבעי, ככל הנראה, שיוציא את המפגש מהיותו דיון, או אפילו חגיגה פלסטינית-ישראלית, וישים את הדגש על הבחירה במו"מ, שיהיה מו"מ כולל. לאחר שנים ארוכות של מו"מ יוכח כי על אף מרכזיות הסוגיה הפלסטינית בסכסוך הערבי-ישראלי, הרי שפתרון הסכסוך הפלסטיני-ישראלי אינו מספיק לסיום הסכסוך כולו.

הבעיה נותרת במגרש הפנימי הפלסטיני. אחרי שזה היה במצב מעודד לפני שנתיים אחרי סידור מצבו הפנימי, ואחר כך הליכה למו"מ עם מסמך פנימי שמעודד ומחזק את הנושא ונותן, הגענו כיום למצב הפוך לגמרי, בו לא מסתפקים בפילוג הפנימי בין הרצועה לגדה, שנבע מהפיכת "חמאס" בעזה נגד החוק ונגד מרכזיות הרשות. יתר על כן, הפילוג מחמיר עם כינוס וועידת הפלגים בדמשק, שתהפוך לגרעין הרכבת חלופה לאש"פ. רעיון כינוס הוועידה בדמשק יביא להידרדרות העניין אל גבול הנצחת הפילוג הפוליטי, בדרך לפילוג המסגרת הכללית של הפלסטינים, ועקב כך לפילוג בין הפנים והחוץ.

האם יסתפקו הצדדים בדמשק רק בהפניית מסר אזהרה לאבו מאזן בדבר השתתפותו ב"אנאפוליס", בצל הקרע השורר בין רמאללה ועזה, או שיוציאו "מסמך לחץ" לטובת גיבוש הסכמה לקיום דיאלוג עם חמאס? או שתוביל וועידת דמשק לדבר מה מרחיק לכת אף יותר?
וועידת דמשק מביאה לכך שהקיטוב בין עמדות הצדדים באזור הפכה לברורה לעיני כל. אילו היו הפלגים (שיקחו חלק בוועידת דמשק) מסתפקים בהפניית "איגרת לחץ" אל צוות המו"מ הפלסטיני, כדי שזה לא יזנח את העקרונות המכוננים של הסוגיה הפלסטינית, כי אז יכלה הוועידה להסתפק בפגישה והצהרת עמדה מדינית בעניין זה. אך מה שהוצג כמטרת הפגישה, הדיון במצבו של אש"פ, יביא לכך שמטרות ה"וועידה הנגדית" יהיו מרחיקות לכת בהרבה ויהוו ניסיון לשבש או אפילו לקטוע את הדרך לוועידה הבינלאומית באנאפוליס.

הפלגים הפלסטינים אינם רואים פחיתות כבוד בהצהרה על התנגדותם כלפי השתתפות הרשות הפלסטינית בוועידה בינלאומית, שתתכנס במטרה להציג "מחיר" ישראלי לערבים בתמורה להימנעותם, או לכל הפחות, אי-התערבותם נגד המלחמה האמריקאית האפשרית נגד איראן.
כפי שארע במו"מ של מדריד-וושינגטון לפני כעשור וחצי, פלגים אלו לא מתייחסים לקיומו של הצד הסורי במו"מ. יתר על כן, הם משבחים אותו כפי שהיו מתייחסים למוכר המספוא, ומתקיפים את צוות המו"מ הפלסטיני. "הסתירה" בעמדה זו לא תחשוף את טבע "הקואליציה", אותה תיצור וועידת דמשק, שתשיב את היחסים לרמת ברית עשרת הפלגים נגד הסכם אוסלו. יתר על כך, טבע הברית הזו, המהווה עירוב אידאולוגי-מדיני משארית ה"קומיין" (תומכי הלאומיות הערבית- א.ד.), המארכסיסטים וכוחות האסלאם הפוליטי, מאשרת כי כמעט ולא נותרו בזירה הפלסטינית שרידים של אידאולוגיה, דבר שמומחש לדוגמא ע"י החיבוק שהעניקה חמאס לע'אזי ג'באלי, שהיה אחד מסמלי השחיתות והאכזריות של הרשות הפלסטינית בעזה, בתקופה שקדמה לממשלת השותפות ולהפיכה.

לא ניתן לצפות שסתוו אנאפוליס יהווה כוח שייתן רוח גבית חזקה או אמיתית לתהליך המדיני. התהליך יישאר כעירבון לסיום הסכסוך האזורי, וזאת אחרי שבמהלך שמונה השנים שעברו טופחה הברית, הלא כתובה והלא מוצהרת, בין המתנגדים למו"מ (הליכוד/ חמאס). שני צדי ברית זו הגיעו לשלטון בשני הצדדים, אחרי שהבחירה בהתמודדות הדמים הכריעה את הכף ביחס לבחירה במו"מ ובפתרון המדיני לסכסוך ביניהם.
אלא שלמרות זאת הוועידה תהווה סוף לשלטון הרפובליקאים, שלא מראים עניין במו"מ לאורך 8 שנים, בתקווה כי סוף זה יהווה חלון הזדמנויות לשלטון דמוקרטי מצופה, שיחזיר את הפיקוח האמריקאי הישיר על המו"מ בין הצדדים. גם אם לא תזכה הילרי קלינטון במרוץ לבית הלבן, הרי שחזון בעלה, הנשיא הקודם, היווה את המסמך הראשון על שולחן הממשל. הפלסטינים מקווים לפחות כי ימצאו מספר מדינות אסלאמיות במפגש. הישראלים מצפים כי יגיעו אליו מדינות ערב, שייסדו בעקבות הוועידה "נורמליזציה" עם ישראל.