כן להסכם - תומכים ביוזמת ז'נבהכן להסכם - תומכים ביוזמת ז'נבה
English Русский الموقع الفلسطيني
עקבו אחרינו בטוויטר הצטרפו אלינו בפייסבוק ערוץ יוזמת ז'נה ביוטיוב
שומרים על קשר

ז'נבה בשטח
היכנסו לצפות בסרטון מי אנחנו

בוש שולח את רייס לשיחות עם הישראלים והפלסטינים

אלקודס (06/01/2007)

וושינגטון- א.פ.ב- הנשיא האמריקאי, ג'ורג' בוש, הסכים ביום חמישי עם קריאת גרמניה לתת דחיפה לתהליך השלום במזה"ת והודיע כי ישלח את מזכירת המדינה, קונדוליסה רייס, לאזור בקרוב.

בוש אמר כי כאשר נפתור את הבעיה במזה"ת, יעשה פתרון בעיות אחרות קל יותר. הוא הביע את אופטימיותו לגבי האפשרות להשיג את המטרה הזו. את דבריו אלו אמר בוש בעקבות שיחות שניהל בבית הלבן עם קנצלרית גרמניה, אנג'לה מרקל.

בוש אמר במהלך מסיבת עיתונאים משותפת עם אנג'לה מרקל, שקונדוליסה רייס תגיע למזה"ת בקרוב. "עקב ביקורה הצפוי תגיש רייס דו"ח שמיועד לא רק לי, אלא גם לקנצלרית. הדו"ח יעסוק בדרך שתאפשר לנו להשיג התקדמות בתהליך השלום בין הישראלים לפלסטינים.

הנציג הבכיר למדיניות החוץ באיחוד האירופי, חבייר סולאנה, הודיע מצידו לאחר פגישתו עם רייס בוושינגטון ביום חמישי, כי הוא יגיע למזה"ת מייד לאחר ביקורה של מזכירת המדינה האמריקאית. ההודעה לא הזכירה מועד רשמי לביקורה של רייס, וכמו כן לא נקב סולאנה במועד מדויק, אלא אמר רק שביקורו יחול החודש. סולאנה אמר כי שני הביקורים, של רייס ושלו, מיועדים לבדוק דרכים להנעת תהליך השלום במזה"ת קדימה.
גרמניה, אשר עומדת בנשיאות האיחוד האירופי כעת, הניחה תכנית בשאיפה להאיץ בקוורטט להניע את תהליך השלום, בטענה כי הזמן הנוכחי מתאים לכך.
בוש הסכים להצעתה של גרמניה להפגיש את המדינות החברות בקוורטט בקרוב. הוא הפריך את הביקורת שהוטחה כלפיו על הזנחת תהליך השלום במזה"ת לטובת המלחמה בעיראק.

אנג'לה מרקל קראה לקוורטט למצוא דרך לקידום פתרון הסכסוך הישראלי-פלסטיני. היא הביעה את רצונה בכך שהאיחוד האירופי ידבר בקול אחד ויאמר: אנו רוצים פתרון של שתי מדינות. אנו רוצים שהפלסטינים יכירו במדינת ישראל. אנו רוצים לחזק את הנשיא הפלסטיני, עבאס. דובר בשם משרד החוץ הגרמני אמר ביום רביעי שברלין חותרת לארגון פגישה של הקוורטט בהקדם האפשרי, וכי רוסיה נתנה את הסכמתה לכך.

מרקל ובוש מתחו ביקורת כלפי סוריה. בוש סירב לנהל דיאלוג ישיר עם סוריה בנוגע למה שקורה בעיראק. הוא אמר כי ישנן כל הזמן הזדמנויות עבור סוריה להיהפך לשותף בונה, אך סוריה מחמיצה אותן. מרקל אמרה כי סוריה לא ניצלה את ההזדמנות לשחק תפקיד פעיל בבנייתה החיובית של לבנון.