כן להסכם - תומכים ביוזמת ז'נבהכן להסכם - תומכים ביוזמת ז'נבה
English Русский الموقع الفلسطيني
עקבו אחרינו בטוויטר הצטרפו אלינו בפייסבוק ערוץ יוזמת ז'נה ביוטיוב
שומרים על קשר

ז'נבה בשטח
היכנסו לצפות בסרטון מי אנחנו

"אל-חיאת אל-ג'דידה": עבאס מסכים לפריסת כוח בינ"ל על הגבול העתידי

(08/08/2010)

סיקור תקשורת פלסטינית 8.8.2010

"אל-חיאת אל-ג'דידה" מדווח כי יועצו המדיני של מחמוד עבאס, נימר חמאד, אמר שהנשיא הפלסטיני מסכים לפיזור של כוח בינלאומי לאורך גבולות המדינה הפלסטינית מבלי להבדיל בזהותם הדתית של חיילי הכוח. נימר חמאד אמר: "ישנם אמצעי תקשורת, בעיקר בארה"ב, שפרסמו ידיעות בהן ייוחסו לנשיא עבאס דברים, כאילו הוא אינו מסכים להימצאות של חיילים יהודים בכוח בינלאומי, שיתפרס על הגבול הישראלי – פלסטיני, במצב של הקמת מדינה פלסטינית עצמאית וריבונית."

חמאד נתן את פרשנותו האישית לדברים, היכן שאמר כי "מה ייוחס לנשיא עבאס על ידי התקשורת משולל כל אמת שהיא. הנשיא עבאס דיבר יותר מפעם אחת, בין היתר בפני מנהיגי איפאק ובפני עיתונאים ישראלים ובכירים בינלאומיים, והביע דעתו באופן ברור, המתמצה בכך שהוא מקבל את העיקרון של פריסת כוח בינלאומי מבלי לערוך הבדלה בשיוכם הדתי של חיילי כוח זה. אך עבאס אינו מסכים שיהיו חיילים ישראלים (בכוח זה. א.ד.), תהיה דתם אשר תהיה. זאת נאמר מפני שידוע כי ישנם בצבא הישראלי חיילים שאינם יהודים".

העיתון "אל-קודס" מדווח על איגרת חתומה על ידי 850 אלף פלסטינים שנשלחה לאובמה בדרישה להביא לסיום הכיבוש. צברי צידם, סגן מזכ"ל "המועצה המהפכנית" של פתח, ששימש מתאם המהלך התעמולתי, העביר את האיגרת לקונסוליה האמריקאית בירושלים כהכנה להעברתה לאובמה. תוכן האיגרת קורא לנשיא האמריקאי לפעול לסיום הכיבוש הישראלי "הנחשב לארוך בהיסטוריה המודרנית...ההיסטוריה לא תזכור, אלא את אלו שנאבקים בקיפוח, בגדרות ההפרדה, בהתנחלויות וביתר סוגי הדיכוי העבריים". צוין כי מהלך ההחתמה על האיגרת נמשך מאז חודש אפריל עד אמצע יוני השנה דרך אמצעים חזותיים ואמצעים שמיעים.

העיתון "אל-קודס אל-ערבי" הביא את דבריו של מחמוד עבאס מהיום, שחזר על עמדת הרשות הפלסטינית כי פתיחה במו"מ ישיר תתאפשר אם תהיה עצירה של הבנייה בהתנחלויות, הגדרה של מקור הסמכות למו"מ זה וידיעה של מתווה הגבול על בסיסו תוקם המדינה הפלסטינית העצמאית. עבאס אמר את הדברים במהלך טכס פתיחת מרכז רפואי ברמאללה, שהוקם הודות לסיוע מכווית ובחריין. הוא הוסיף: "אנו עוברים כעת שלב רגיש בכל הקשור לחידוש תהליך השלום או המו"מ. אנו מוכנים לגשת למו"מ אם יינתן מתווה לכך, כלומר אם תאושר מפת הדרכים...כך נדע לאן אנו הולכים ועל איזה בסיס אנחנו מתקדמים"..."מה שחשוב הוא שנדע מהו מקור הסמכות ממנו ישאב המו"מ את הלגיטימציה שלו; עצירת הבנייה בהתנחלויות; שנדע מהם הגבולות עליהם נבנה את מדינתנו העצמאית".עבאס נתון ללחץ גדול מצד ארה"ב ומספר מדינות אירופאיות לטובת המעבר למו"מ הישיר עם ישראל, וזאת לאחר שעברו חודשיים של מו"מ לא ישיר בתווך אמריקאי. פרשנים רבים טוענים שלא ארעה כל התקרבות בעמדות הישראלים והפלסטינים.

עבאס קרא להשיב את האחדות בין הגדה המערבית לבין רצועת עזה, שכן ללא כך לא יימצא פתרון מדיני, ולא תהיה מדינה פלסטינית. "המדינה הפלסטינית העצמאית...גם אם הייתה מגיעה מחר, לא היינו יכולים להגשים אותה באין אחדות לאומית".עבאס קרא ל"חמאס" לחתום על מסמך הפיוס המצרי, לפנות לבחירות ולהניח לעם לפסוק.