כן להסכם - תומכים ביוזמת ז'נבהכן להסכם - תומכים ביוזמת ז'נבה
English Русский الموقع الفلسطيني
עקבו אחרינו בטוויטר הצטרפו אלינו בפייסבוק ערוץ יוזמת ז'נה ביוטיוב
שומרים על קשר

ז'נבה בשטח
היכנסו לצפות בסרטון מי אנחנו

"אל-קודס": עבאס: "קיבלנו ערבויות מוושינגטון בנוגע להתנחלויות ולמשך המו"מ"

(03/05/2010)

"אל-קודס", 3.5.2010

עבאס: "קיבלנו ערבויות מוושינגטון בנוגע להתנחלויות ולמשך המו"מ"

מחמוד עבאס אמר שהליגה הערבית נתנה את הסכמתה לקיום מו"מ לא ישיר בין הפלסטינים לישראלים לאחר שקיבלה ערבויות מארה"ב כי לא תהיה בנייה בהתנחלויות וכי המו"מ לא ימשך יותר מארבעה חודשים.

עבאס אמר במעמד פתיחת שגרירות פלסטין באבו דאבי, כי במהלך המו"מ הלא ישיר יידונו סוגיות הסכם הקבע כמו הגבולות, ירושלים, הביטחון והפליטים. אם יגיעו להסכם בעניינן, תתאפשר החתימה על הסכם שלום עם ישראל, ותקום מדינה פלסטינית שבירתה ירושלים המזרחית.

הנשיא עבאס הדגיש כי קיימת הזדמנות היסטורית לישראל: "אם תיסוג מכל השטחים הפלסטינים והערבים, תהיה מחויבת ללגיטימציה הבינלאומית ותשיב את זכויות הפלסטינים לבעליהם, הרי ש"יוזמת השלום הערבית" תעניק הכרה בישראל מצד המדינות הערביות והמוסלמיות. זוהי הזדמנות שאל לה לישראל להחמיצה".

עבאס הדגיש שהרשות והעם הפלסטיני צריכים להתנגד להמשך הבנייה הישראלית בהתנחלויות, ובעיקר בירושלים המזרחית. "על ישראל לעצור את הבנייה בהתנחלויות, וכן את התקיפות כלפי תושבים פלסטינים, ולהסיר את המצור מעל עזה".

עבאס: "אנחנו מחויבים ללגיטימציה הבינלאומית, ולהסכמים עליהם חתמה הרשות עם ישראל. עליה גם לקבל את ההסכמים הללו ואת הלגיטימציה הבינלאומית. ללא כן, אף אחד באזור לא יקבל אותה".

הישראלים והפלסטינים מתכוננים לחידוש המו"מ המושהה מאז המלחמה על עזה, אך במסגרת שיחות לא ישירות.

עבאס הבהיר לנשיא עבאס כי השיחות "ימשכו ארבעה חודשים" וכי "אובמה אמר שהם מחויבים שלמנוע מהלכי התגרות משני הצדדים. אנו קיבלנו זאת, אך לא קיימים מהלכי התגרות מצידנו". "האמריקאים מבינים היטב שעמדתנו ברורה, מוצקה ומשכנעת. אין אצלנו סוגיות במחלוקת, אפילו לא עם ארה"ב. המחלוקת שלנו היא עם ממשלת ישראל, לכן הזמינו אותנו לנסות לקדם את תהליך השלום והם יזכו מאיתנו לכל שיתוף פעולה".

לפי מקורות יודעי דבר, השיחות הלא ישירות יתנהלו דרך מסע דילוגים, שיערוך מיטשל בין ירושלים לרמאללה וושינגטון. מהלך זה נועד להכשיר בתוך מספר שבועות מפגש משולש. השיחות יעסקו בסוגיות הראשיות, כמו רישום הגבולות, המצב בירושלים, גורל ההתנחלויות היהודיות או זכות השיבה של הפליטים הפלסטינים. דברים אלו נמסרו בהתאם לפרסומים בתקשורת.

על סמך אמצעי התקשורת בישראל, הרי שנתניהו הבטיח לאמריקאים לנקוט ביוזמות כלפי הנשיא עבאס, ובעיקר העברת חלקים נוספים בגדה המערבית לאחריות ביטחונית פלסטינית. כן הבטיח להסיר מחסומים מהדרכים ולהרחיב את רשימת השחרור של עצורים פלסטינים.