כן להסכם - תומכים ביוזמת ז'נבהכן להסכם - תומכים ביוזמת ז'נבה
English Русский الموقع الفلسطيني
עקבו אחרינו בטוויטר הצטרפו אלינו בפייסבוק ערוץ יוזמת ז'נה ביוטיוב
שומרים על קשר

ז'נבה בשטח
היכנסו לצפות בסרטון מי אנחנו

"מעריב": ביום ראשון הקרוב: פגישה נוספת בין אולמרט לעבאס

"מעריב" (06/03/2007)

בן כספית ואורי יבלונקה, "מעריב":

בשבוע הקרוב תיערך פגישה נוספת בין רה"מ אהוד אולמרט ליושב ראש השרות הפלסטינית אבו מאזן. הפגישה בין השניים אמורה להתקיים כבר ביום ראשון בירושלים, אולם ייתכן שתידחה ביומיים-שלושה.

התיאומים לקראת הפגישה מתקדמים, ומסעם של שני יועצי רה"מ, שלום תורג'מן ויורם טורבוביץ'- שנפגשו אתמול בוושינגטון עם ראש המועצה לביטחון לאומי, סטיב הדלי- לבירה האמריקאית קשור אליה במישרין. הפגישה בין אולמרט לאבו מאזן אמורה להתקיים במתכונת של "אחד על אחד", חלק גדול ממנה בארבע עיניים.

במקביל, שוהה כעת בוושינגטון עבדאללה מלך ירדן; וגם הנסיך הסעודי בנדר בן סולטן, המתפקד כיועץ לביטחון לאומי של מלך סעודיה, נמצא בעיר. המגעים כולם מתקדמים ומבשילים לקראת ניסיון להתניע מחדש את התהליך המדיני בין ישראל לפלסטינים. זו תהיה גם מטרתו של רה"מ אולמרט במהלך הפגישה עם אבו מאזן: לנסות למצוא דרך לחידוש המשא ומתן האישי בין שניהם, תוך הדגשת המשך החרם על חמאס, ומתוך הערכה כי הקמתה של ממשלת האחדות הפלסטינית מתעכבת. אולמרט ישקיע כנראה אנרגיה בניסיון של הרגע האחרון להניא את אבו מאזן מכריתת ברית הרסנית עם חמאס, ולהציע לו ללכת יחד לתהליך מדיני.

יועצי רה"מ טורבוביץ' ותורג'מן ניהלו בוושינגטון סדרה ארוכה של פגישות מדיניות, עם רוב בכירי הממשל ומשרד החוץ האמריקני. בפגישות תיאמו הצדדים את מדיניותם באשר לסוגיה הפלסטינית. הבעיה הקשה הניצבת לפתחה של ישראל, היא איך להתייחס לשרי הפתח המיועדים לממשלה הפלסטינית בשיתוף החמאס: התעלמות מהם תרחיק את ישראל מהקהילייה הבינלאומית ומהאיחוד האירופי, שמתכוון כנראה לקיים מגעים ולעבוד עם שרי הפתח. ואילו עבודה מול שרי פתח תמוטט סופית את החרם מעל חמאס, ותסיר מעליו את המצור. את ההחלטה אמור לקבל אולמרט בימים הקרובים, בתיאום עם האמריקאים.

מזכירת המדינה האמריקאית, רייס, צפויה להגיע לישראל ב- 22 או ב- 23 למרץ, ולקיים שיחות נפרדות עם אולמרט ואבו מאזן.

גורמים מדיניים ישראלים מעריכים כי המטרות המרכזיות של ביקור רייס הן ללחוץ על הפלסטינים לאמץ את תנאי הקוורטט; ובמקביל להגביר את הלחץ על אולמרט להמשיך בשיחות על הקמת מדינה פלסטינית עתידית, שמהווה את התמריץ הגדול של אבו מאזן ליישר קו עם התנאים הבינ"ל.