כן להסכם - תומכים ביוזמת ז'נבהכן להסכם - תומכים ביוזמת ז'נבה
English Русский الموقع الفلسطيني
עקבו אחרינו בטוויטר הצטרפו אלינו בפייסבוק ערוץ יוזמת ז'נה ביוטיוב
שומרים על קשר

ז'נבה בשטח
היכנסו לצפות בסרטון מי אנחנו

"הארץ": הזדמנות חדשה לשלום

(04/03/2007)

החלטת עבדאללה מלך סעודיה לכנס בסוף החודש את הפסגה הערבית בריאד, ולדון בהשקתה מחדש של יוזמת השלום הערבית מ-2002, מעניקה הזדמנות חדשה להחייאת תהליך השלום בין ישראל לשכנותיה ולחיזוק הציר המתון במזרח התיכון מול האיום הגרעיני המתפתח מאיראן.

יוזמתו המקורית של עבדאללה הציגה נוסחה פשוטה: נסיגה ישראלית מלאה מהשטחים, לרבות בירושלים, בתמורה לנורמליזציה מלאה בין ישראל לעולם הערבי. בפסגת ביירות, שאישרה את התוכנית כ"יוזמת השלום הערבית", הוכנסו בה שני תיקונים משמעותיים. נקבע שהנסיגה הישראלית צריכה להיות עד לקווי 4 ביוני 1967, ונוסף "סעיף הפליטים" הקורא ל"פתרון צודק ומוסכם" על פי החלטת האו"ם 194, שהפלשתינאים מפרשים כהכרה בזכות השיבה.

ישראל, בהנהגת אריאל שרון, הסתייגה מהיוזמה הסעודית, אך בחודשים האחרונים שינה ראש הממשלה אהוד אולמרט את הגישה והחל לדבר על "אלמנטים חיוביים" בה. בכך אותת שיש על מה לדבר.

היוזמה מ-2002 הועלתה בעיתוי הגרוע ביותר שאפשר להעלות על הדעת: מאות ישראלים נרצחו אז בפיגועי התאבדות, והפיגוע במלון פרק בנתניה הוביל את ישראל למבצע "חומת מגן" בגדה. הנסיבות כיום שונות בתכלית. סעודיה שבה לדבר על יוזמת השלום בעקבות מלחמת לבנון השנייה ואיומי נשיא איראן, מחמוד אחמדינג'אד, למחוק את ישראל מהמפה. המסר הסעודי היה שישראל תהיה שותפה רצויה באזור, אם תיסוג מהשטחים. בכך התייצב עבדאללה מול אחמדינג'אד וקרא לו שלא להתערב בסכסוך הערבי-ישראלי.

לסעודיה מעמד ייחודי, בגלל תפקיד המלך כשומר המקומות הקדושים לאיסלאם ובגלל אוצרות הנפט באדמתה. לכן יש ביכולתה לתת גיבוי דתי וכלכלי להסדרי שלום בין ישראל לפלשתינאים, סוריה ולבנון, יותר מכל גורם אחר. סעודיה וישראל שותפות לחשש מהתחזקות איראן וברצון למנוע מלחמה נוספת באזור. יש להן אינטרס משותף בחידוש תהליך השלום.

ניצול ההזדמנות מחייב את שני הצדדים לגמישות ופתיחות. הסעודים צריכים להבין, כפי שאמרה שרת החוץ ציפי לבני, שלישראל יש קווים אדומים בסוגיית הפליטים, והיא לא תוכל לקבל את זכות השיבה כבסיס להידברות. לכן חשוב שפסגת ריאד תסתיים בניסוח פרגמטי יותר.

על ממשלת ישראל מוטלת החובה שלא לדחות את היד המושטת מסעודיה. אולמרט צריך לראות ביוזמת השלום הערבית בסיס ראוי להידברות, שתוביל להסדרי קבע ולהסדרת מעמדה של ישראל באזור ותשמש תשובה ניצחת לאחמדינג'אד ושותפיו במחנה הקיצונים. תהליך שלום מחודש גם יציל את שלטון אולמרט מהקיפאון שבו שקע. חשוב שבארבעת השבועות שנותרו עד לפסגת ריאד יתנהל מאמץ דיפלומטי אינטנסיווי לגיבוש מתווה מוסכם ליוזמת שלום אזורית.