כן להסכם - תומכים ביוזמת ז'נבהכן להסכם - תומכים ביוזמת ז'נבה
English Русский الموقع الفلسطيني
עקבו אחרינו בטוויטר הצטרפו אלינו בפייסבוק ערוץ יוזמת ז'נה ביוטיוב
שומרים על קשר

ז'נבה בשטח
היכנסו לצפות בסרטון מי אנחנו

ארה"ב מעוניינת להניע תהליך השלום ולקדם מו"מ, מבלי לחכות לפתרון המחלוקות הפנים פלסטיניות

האני חביב, "אלחיאת אלג'דידה" (07/01/2007)

לא היה קל לנשיא בוש לשאת נאום שיגדיר את מדיניותו בעיראק ולשלוח את קונדוליסה רייס למוקד העניינים, המזרח התיכון, כדי לקבוע שאכן יש קשר בין השאלה העיראקית לתיק הישראלי-פלסטיני. אחרי פרסום דו"ח בייקר-המילטון צפוי היה כי בוש יתעלם מהמלצותיו לגבי הסוגיה הישראלית-פלסטינית, אך הממשל לא יכל היה להתעלם מהן. יתכן כי זו היא הסיבה מאחרי קשירת ביקור רייס באזור בהסברת האסטרטגיה החדשה סביב עיראק, אותה החליט הנשיא האמריקאי לכלול בנאומו.

לדובר משרד החוץ האמריקאי, שון מקורמאק, ברור כי אחת הדרישות היסודיות הנדרשות להשגת התקדמות במישור המדיני בין הישראלים והפלסטינים הוא שהפלסטינים יישבו את מחלוקותיהם המדיניות, בעודו מבהיר: בתוך כך שהפלסטינים יפתרו את ענייניהם הפנימיים, ניתן לשאת ולתת עם אלו שהינם שותפים לתהליך השלום. המשמעות היא כי ארה"ב לא מחכה להסכמה הדדית פנים פלסטינית סביב שאלות היסוד של הסכסוך. ארה"ב מעוניינת להניע מחדש את תהליך המשא ומתן, אשר התעלמה ממנו במהלך שתי תקופות הכהונה של בוש. לולא ההסתבכות האמריקאית בעיראק וחיפוש מוצא לכך, היתה יוצרת ארה"ב את הנסיבות המתאימות לחידוש המשא ומתן במישור הישראלי-פלסטיני.

הבית הלבן בלע בהתלהבות את קריאתה של גרמניה להנעת תהליך השלום במזה"ת ולכינוס פגישה של הקורטט לדיון בסוגיה הפלסטינית-ישראלית בהקדם האפשרי. ארה"ב שמחה על האפשרות לפעול בתיאום עם אחת ממדינות אירופה הקרובות אליה, בעיקר כשגרמניה עומדת בראש האיחוד האירופי. יש להסכמה ההדדית בין ארה"ב לגרמניה בעניין חידוש המשא ומתן הישראלי-פלסטיני ולקריאה לכנס מפגש של הקוורטט קשר למתח השורר בין וושינגטון לצרפת וספרד. הדבר נכון בעיקר לגבי כך שספרד הציעה יוזמה כדי שהאיחוד האירופי יוכל לאמצה, אך וושינגטון מיהרה למתוח ביקורת כלפיה, דבר שמראה כי גרמניה משחקת תפקיד מרכזי בניסיון לסכל את "היוזמה האירופית", שאומצה ע"י צרפת וספרד, לטובת חזון קרוב יותר למטרות האמריקאיות –ישראליות.

דבריו של בוש עם סיום פגישתו עם קנצלרית גרמניה, אנג'לה מרקל, מעידים כי הוא מוצא את הדחיפה הגרמנית לתהליך השלום כמאמץ הקרוב ביותר שמשרת את הקשר בין השאלה העיראקית לסוגיה הפלסטינית-ישראלית. בוש אמר: "כאשר תפתר בעיה זו- כשהוא מתכוון לסכסוך הפלסטיני-ישראלי- יהפוך פתרון בעיות אחרות לקל יותר". זו ההתייחסות המשמעותית והברורה ביותר לגבי כך שהבית הלבן מאשר את המלצות בייקר-המילטון בנוגע לקשר השורשי בין השאלה העיראקית במזרח התיכון באופן כללי לבין הסוגיה הפלסטינית-ישראלית באופן ספציפי.

אין מנוס מכך שתטפל קונדוליסה רייס בכישלון שתי פגישות הפסגה, הפלסטינית-ישראלית והמצרית-ישראלית, עם בואה לאזור. רייס עודדה ועשתה רבות לטובת קיום פגישות אלו, כדי להקל על המשימה המוטלת עליה עם בואה לאזור, אך התוצאות החיוורות של פסגת עבאס-אולמרט, שעוד לא יושם מהן דבר בעל משמעות, ופלישת צה"ל לרמאללה במקביל לפגישת מבארכ עם אולמרט, פעולה שהעכירה את אוירת המפגש- כל אלה לא הקלו על רייס. מטרת המפגש בין מבארכ לאולמרט היתה לתכנן ועידת פסגה מרובעת בין מצרים,ישראל, ירדן והפלסטינים בשארם אלשיח' במטרה לסלק את המכשולים הקיימים למול חידוש המשא ומתן הפלסטיני-ישראלי. למרות שאולמרט ניסה לשמור על זהירות בפלישה לרמאללה, בנוגע לתיזמון, הרי שהכוחות הישראלים שברו את הפסקת האש השבירה ברצועת עזה, כאשר התקדמו עם טנקים ממזרח לבית חאנון, במטרה לסמן לפלסטינים שישראל היא זו שתקבע את תקרת הזמנים של התהדיאה, שנמשכה יותר מחודשיים. כמו כן פעולה זו באה בתור צעד ישראלי "רגיל", כפי שביטא זאת מקור ישראלי צבאי בראיון ל"ידיעות אחרונות". למרות זאת התהדיאה השבירה תמשך מצידם של הישראלים לפחות עד לבואה של רייס לאזור. לצל העימותים הפנימיים ברצועת עזה מעדיפה ישראל שלא לפלוש לרצועה כעת. בשלב הנוכחי העימות הפנים פלסטיני נוח יותר לישראל ומהווה עבורה תחליף לגרירתה לשולחן המשא ומתן. מבחינת ישראל מו"מ בשלב זה הוא דבר שביר. אין לישראל ניירות של ממש להניח על השולחן, וזו הסיבה להססנותה, זו הסיבה לפלישה לרצועת עזה, מפני שפלישה מסוג זו מתמשכת מבלי שישראל משלמת מחיר בחיי חייליה או בכליה.
ארה"ב תמשיך במאמצה לקדם את פתרון הסכסוך הפלסטיני-ישראלי למרות המשבר הפלסטיני הפנימי, אלא שהמשכו של המשבר מקשה מאד על המאמצים האמריקאים, הבינלאומיים והערביים, החותרים לחידוש המשא ומתן הפלסטיני-ישראלי. לכן המאמץ האמריקאי ימשיך בכוון של לחץ, במטרה לעזור לצדדים האזוריים והערביים למצוא פרצה במשבר הפלסטיני הפנימי, דבר שיאפשר לקשור קשר נוסף בין המשבר בעיראק והסוגיה הפלסטינית-ישראלית. ארה"ב תצטרך לערב את טהראן ודמשק במטרה להרוויח מניסיונן לקדם הסכמה פלסטינית פנימית, אך מטבע הדברים יהיה לכך מחיר. יתכן שהמחיר יכלול פתרון חדש ושלילי לתיק הגרעין האיראני, ויאפשר לדמשק לשחק תפקיד מרכזי באזור, שיתחיל בביירות ולא יסתים בעזה, בעיקר אם הפלסטינים יתמכו בפתיחה של תיק המשא ומתן על הגולן הכבוש.

בשלב מאוחר יותר וושינגטון תבקש מרה"מ הבריטי, טוני בלייר, לשחק תפקיד מרכזי במסגרת מאמציה אלו, בעיקר כשהוא קרוב לסיים את כהונתו ואישר כי יתפנה לטפל בסוגיה הערבית-ישראלית, וכי יש בידיו רעיונות עקב ביקורו הקודם באזור, שעד כה לא הועילו במאום!!