כן להסכם - תומכים ביוזמת ז'נבהכן להסכם - תומכים ביוזמת ז'נבה
English Русский الموقع الفلسطيني
עקבו אחרינו בטוויטר הצטרפו אלינו בפייסבוק ערוץ יוזמת ז'נה ביוטיוב
שומרים על קשר

ז'נבה בשטח
היכנסו לצפות בסרטון מי אנחנו

"אל-קודס": עריקאת: הסכם קבע צריך לכלול את סוגיות ירושלים, הגבולות, ההתנחלויות, הפליטים, המים, הביטחון, היחסים בין הצדדים והאסירים

(09/11/2008)

9.11.08, "אל-קודס": עריקאת: עבאס יציג 5 סוגיות בפני הקוורטט היום בשארם אל-שייח 

רמאללה, "אל-קודס" – ראש מחלקת המו"מ באש"פ סאיב עריקאת אמר כי הנשיא הפלסטיני מחמוד עבאס יעלה בפני כינוס הקוורטט ביום ראשון בשארם אל-שייח חמש סוגיות בסיסיות.
עריקאת תיאר בפני רשות השידור "קול פלסטין" את הפגישה כ"חשובה", ואמר כי "הנשיא עבאס יעלה בה חמש סוגיות בסיסיות: הראשונה תעסוק בנושא המו"מ על הסכם הקבע, שהתנהל עד היום, ובעניין זה יתאר עבאס לאן הגיעו השיחות. הנשיא הפלסטיני ידגיש את העמדה הפלסטינית, על פיה אין מקום למו"מ חלקי, להסכם בשלבים, להסכמי מעבר, ואין מקום לדחות את הדיון באיזו מבין הסוגיות. כמו כן אין מקום להסכם שיהווה הצהרת עקרונות, שכן ההסכם צריך להיות על כל הסוגיות, או שלא יהיה הסכם. הסוגיות שצריכות להיכלל בהסכם הינן: ירושלים, הגבולות, ההתנחלויות, הפליטים, המים, הביטחון, היחסים בין הצדדים והאסירים. ההסכם על סוגיות אלו צריך להיות חבילה אחת, תוך שמירה על תהליך המו"מ כדי לא לחזור לנקודת האפס בכל מו"מ עתידי". 

עריקאת ציין כי הנושא השני הוא "המנגנון המשולש הפלסטיני-ישראלי-אמריקאי המיוחד, שמטרתו לעקוב אחר ביצוע השלב הראשון של מפת הדרכים. כמו כן תועלה סוגיית התפקיד האמריקאי בפיקוח ושליטה על יישום שני הצדדים את התחייבויותיהם בשלב הראשון של מפת הדרכים. הנשיא ידגיש שהצד הפלסטיני מילא את התחייבויותיו לגבי שלב א' של מפת הדרכים, בזמן שישראל לא מילאה את מחויבויותיה, בין אם המדובר על עצירת הפעילות בהתנחלויות, כולל את הגידול הטבעי, פינוי המאחזים (הבלתי חוקיים), הסרת המחסומים והשיבה לקווים של לפני ה- 29 בספטמבר 2000. כמן כן כוללות ההתחייבויות פתיחה מחדש של המוסדות הפלסטינים בירושלים המזרחית, ושחרור העצירים. הנשיא ידגיש כי יש לחייב את ישראל לבצע את מחויבויותיה לצד ההתחייבות להמשיך להפעיל את המנגנון המשולש." 

"הנושא השלישי הוא הסכם הרגיעה ברצועת עזה, היכן שעבאס ידגיש את ההכרח לייצב אותה ברצועת עזה ולהרחיבה לגדה המערבית. עבאס יציג את הדבר שאינטרס של כולם לטובת הצלחת תהליך השלום. 

הסוגיה הרביעית קשורה לדיאלוג הפנים פלסטיני, אותו מעכבת היום "חמאס". עמדת הנשיא היא כי אין מנוס מהצלחתו של דיאלוג זה, הרכבת ממשלה המחויבת כלפי אש"פ, שתוביל לקיום בחירות לנשיאות ולפרלמנט בו זמנית, וזאת בהסכמת כל הפלגים". 

עריקאת הבהיר כי הסוגיה החמישית היא "המשך בניית מוסדות המדינה הפלסטינית, תמיכה בכלכלה הפלסטינית, הקלה על סבלו של האזרח הפלסטיני, ובעיקר סוגיה זו קשורה למצב על פני השטח: הסרת המחסומים, הסרת הסגרים, עצירת הבנייה בהתנחלויות, והפסקת הצעדים החד-צדדיים". במפגש הקוורטט ישתתפו מזכירת המדינה האמריקאית רייס, שר החוץ הרוסי סרגיי לברוב, מזכ"ל האו"מ באן קי מון, שר החוץ הצרפתי ברנארד קושנר, המתאם העליון של מדיניות החוץ והביטחון באיחוד האירופי חבייר סולאנה, והשליח המיוחד מטעם הקוורטט למזה"ת טוני בלייר.