כן להסכם - תומכים ביוזמת ז'נבהכן להסכם - תומכים ביוזמת ז'נבה
English Русский الموقع الفلسطيني
עקבו אחרינו בטוויטר הצטרפו אלינו בפייסבוק ערוץ יוזמת ז'נה ביוטיוב
שומרים על קשר

ז'נבה בשטח
היכנסו לצפות בסרטון מי אנחנו

אולמרט: "מוכן לדיאלוג עם עבאס שיעסוק באופק המדיני ובחיי היום-יום".

(19/06/2007)

אולמרט יפגש היום עם בוש: "מוכן לדיאלוג עם עבאס שיעסוק באופק המדיני ובחיי היום-יום".

ניו יורק- AP- ראש ממשלת ישראל, אהוד אולמרט, שיפגש היום עם ג'ורג' בוש, מחשיב את הרכבת הממשלה הפלסטינית החדשה כממשלה מתונה שאפשר כי היא תהווה פתח לשיבה למשא ומתן, שיכין את הקרקע לקיומו של אופק של שלום קבע עם ישראל.
אולמרט אמר בניו יורק כי הוא מוכן לנהל מגעים מתואמים עם הנשיא הפלסטיני, מחמוד עבאס, לטובת "פתרון בעיות היום-יום הנותרות והתקדמות בבחינת פתרונות שיתנו הזדמנות לפתרון הבעיות הגדולות".

שעות מעטות לפני דבריו של אולמרט הושבעה ממשלה פלסטינית חדשה, שמונתה במסגרת יישום שלב חירום. בראשות הממשלה עומד סלאם פיאד, המומחה הכלכלי. הממשלה נתנה שבועתה כלפי החוק הפלסטיני מול הנשיא עבאס ברמאללה, לאחר שזה פיטר את הממשלה בראשות אסמעיל הניה, הנמנה על "חמאס", ביום חמישי, אחרי שפרשה התנועה את שלטונה על רצועת עזה.

אולמרט אמר בנאום שנשא בפני ועידת ראשי הארגונים היהודים האמריקאים הגדולים: "אנו מוכנים לערוך שיחות עם עבאס על האופק המדיני של מה שיהפוך בסוף להיות היסוד של הסכם קבע בינינו לבין הפלסטינים".
רה"מ הישראלי נפגש לפני כן עם מזכ"ל האו"מ באן קי מון ודן איתו במצב ההומניטרי בשטחים הפלסטינים.
באן קי מון אמר: " המצב המדרדר בעזה ובאזור הוא מקור דאגה גדול לכולנו", והוסיף: "המצב מהווה נסיגה בתהליך השלום במזרח התיכון ובמצב ההומניטרי". אולמרט השיב לו, על סמך דברי מקורבים לו, כי "ישראל תהיה שותף רציני אם תהיה ממשלה רצינית בגדה המערבית". אולמרט כוון דבריו לתשלום כספי המיסים שישראל חייבת לפלסטינים ולשיפור דרכי המעבר בגדה המערבית. אולמרט הוסיף, כך ציינו המקורות, כי "ישראל לוקחת בחשבון את כל הצרכים האנושיים בעזה".
במוצאי שבת התבטא אולמרט, שממשלתו מחרימה מזה 15 חודשים את הממשלה הפלסטינית בראשות "חמאס", אודות אופטימיות מסוימת לגבי חידוש היחסים עם הפלסטינים.

אולמרט אמר לעיתונאים לפני צאתו לארה"ב: "נוצרה בימים האחרונים מציאות שלא הכרנו מזו תקופה ארוכה, מציאות של התקדמות דיפלומטית עם רשות פלסטינית שעדה לשינוי. אנו רוצים לפעול לניצול הזדמנות זו".

אולמרט פנה אתמול לוושינגטון לפגישה היום, יום שלישי, עם הנשיא ג'ורג' בוש.
מירי אייזן אמרה לפני צאתו של אולמרט לארה"ב: "בוש ואולמרט ידונו בדרכים לתמוך בעבאס".
מדבריו של שון מקורמק, דובר משרד החוץ האמריקאי, נמסר כי חברות הקוורטט החליטו בשיחת טלפון דחופה לחדש את הסיוע הכספי לעבאס. הדובר האמריקאי רמז לכך שהסרת המניעה על מתן סיוע, שנכפתה אחרי עליית "חמאס" לשלטון, אותה וושינגטון מחשיבה כארגון טרור, התקבלה מבלי לחכות להכרזה רשמית של השרים החדשים כלפי כיבוד עקרונות הקוורטט, שכוללים את ההכרה בישראל, הוקעת האלימות וכיבוד ההסכמים החתומים.