כן להסכם - תומכים ביוזמת ז'נבהכן להסכם - תומכים ביוזמת ז'נבה
English Русский الموقع الفلسطيني
עקבו אחרינו בטוויטר הצטרפו אלינו בפייסבוק ערוץ יוזמת ז'נה ביוטיוב
שומרים על קשר

ז'נבה בשטח
היכנסו לצפות בסרטון מי אנחנו

"אל-איאם": אבו מאזן: החלטנו לתת הזדמנות למו"מ לשלום

(02/07/2008)

"אל-איאם", 2.7.08
אבו מאזן בנאום בכינוס הקונגרס הסוציאליסטי באתונה: החלטנו לתת הזדמנות לשיחות השלום. הדרך ארוכה ומצריכה תמיכה בינלאומית 

אתונה – סוכנויות: הנשיא הפלסטיני מחמוד עבאס ציין כי הצד הישראלי מערים מכשולים רבים על המו"מ, והפער בין עמדות שני הצדדים עודנו גדול. לא ניתן יהיה להתגבר על הפערים אם לא תנקוט הממשלה הישראלית בעמדות ומהלכים נמרצים שיאשרו את רצונה הרציני להגן על ההזדמנות הזו להשגת השלום, הזדמנות שקשה יהיה לה לחזור שוב, אמר אבו מאזן.

אבו מאזן: "החלטנו לתת לשיחות השלום הזדמנות כדי שימשיכו, עד שיתאפשר לעולם, המשתוקק לכך שייכון שלום צודק ותמידי, למלא את תפקידו ולסייע לסיום המצב הנוכחי, ולהשיג את מטרת הקמת מדינה פלסטינית עצמאית לצד מדינת ישראל, תוך שאנו מזכירים כי ההזדמנות לא תישאר פתוחה לנצח".
הנשיא הפלסטיני הוסיף כי הרשות הפלסטינית מוכנה לכונן ברית שלום בהתאם לתכנית "מפת הדרכים", "יוזמת השלום הערבית" וחזון שתי המדינות עליו הכריז הנשיא בוש, והשקיעה את כל שביכולתה לייצר את האווירה המתאימה לתהליך השלום.
אבו מאזן: "אנו ניצבים בפני דרך ארוכה בה נצעד עד שנצליח, בעזרת סיוע בינלאומי גובר ונרחב, בעיקר מצד האיחוד האירופי, בנוסף למאמצי הקוורטט והקהילה הבינלאומית בכללותה."

הנשיא ביטא שוב את תקוותו כי יצליחו שני הצדדים להגיע להסכם אמיתי שיביא לסיום הכיבוש ולפתיחה של עידן חדש של שלום בין פלסטין וישראל לפני סוף שנת 2008. הוא ציין כי "השלום והביטחון הם צורך עבור הפלסטינים באותה מידה כמו שזהו צורך ישראלי. הכוח הצבאי כשלעצמו לא יביא את הביטחון, אלא הפיוס ההיסטורי, הגבולות הפתוחים וההסדרים הצודקים לסכסוכים בהתאם ליסודות החוק הבינלאומי, הם שיביאו ביטחון.
אבו מאזן מתח ביקורת קשה על הגדר שבונה ישראל ועל בידוד ירושלים המזרחית מפרבריה, ואמר "ירושלים המזרחית מוקפת בחומת ההפרדה ובעוד פרוייקטים של התנחלות בתוכה ובסביבותיה, ולא מתירים לאזרחים הנוצרים והמוסלמים שלנו לבקר את משפחותיהם בירושלים המזרחית או להגיע למקומות המקודשים או לממש רציפות כלכלית, חברתית ותרבותית עם העיר המקודשת שלהם".
אבו מאזן הוסיף כי "אסור לכל מוסד בעל טבע לאומי וחברתי לקיים פעילות בירושלים המזרחית אחרי שנסגרו החשובים שבמוסדותינו הלאומיים, וכל הפעילות החברתית והתרבותית מוגבלת אל מחוץ לחומות". כמו כן ביקר אבו מאזן את הוספת המחסומים הצבאיים ש"הורסים את חייהם של עשרות אלפי פלסטינים".
עבאס הוסיף: "תהליך השלום לא יוכל להצליח אם לא נוכל להביא לכך שדעת הקהל בישראל ובפלסטין ובאזור בכללותו תשמור ותערוב להמשך התהליך ותגן על התוצאות אליהן נגיע. לא נוכל לזכות בדעת הקהל בדיבורים בלבד, אלא במעשים שיוכיחו את אמיתות הדברים ואת מידת כוונתם".
הנשיא חזר פעם נוספת על תמיכתו במו"מ הישראלי-סורי שיביא לסיום כיבוש הגולן ואמר כי כל התקדמות תסייע למו"מ בין הפלסטינים לישראלים.
בעניין הפנים פלסטיני אמר אבו מאזן: "השקענו ואנו משקיעים כל מאמץ כדי לשים סוף להפיכה ולפילוג שבודד את רצועת עזה משאר הפלסטינים ומהעולם."