כן להסכם - תומכים ביוזמת ז'נבהכן להסכם - תומכים ביוזמת ז'נבה
English Русский الموقع الفلسطيني
עקבו אחרינו בטוויטר הצטרפו אלינו בפייסבוק ערוץ יוזמת ז'נה ביוטיוב
שומרים על קשר

ז'נבה בשטח
היכנסו לצפות בסרטון מי אנחנו

"אל-קודס" מסקר את דברי אולמרט בכנס יוזמת ז'נבה: השלום עם הפלסטינים אפשרי

(21/09/2010)

מתוך "אל-קודס", 21.9.2010 http://www.alquds.com/node/289990

"אולמרט הופיע בלילה שעבר בפני מאות מפעילי תנועת השלום היהודית, במהלך פורום שארגנה "יוזמת ז'נבה". הוא אמר כי השלום עם הפלסטינים אפשרי, ולא כפי ששר החוץ, אביגדור ליברמן, אמר כי (השלום) "לא יושג בשנה הבאה ולא בדור הבא". אולמרט הוסיף כי הוא כמעט והגיע להסכם קבע עם הנשיא הפלסטיני, מחמוד עבאס, במהלך המו"מ הנרחב שהם קיימו בשנים 2008 ו- 2009. הוא הבהיר כי הוא ועבאס התקדמו במו"מ מפני ששררו ביניהם יחסי אמון, שעיקרם הוא היותם משוכנעים באופן הדדי בכך שהם מעוניינים להגיע לשלום ורוצים להתקדם עם רעיונות יצירתיים לטובת השגת הסדר עבור סוגיות הליבה.

אולמרט הוסיף כי השכנוע הזה והאמון שהתלווה אליו איפשר לא רק את המשך המו"מ במקביל להמשך הבנייה בהתנחלויות, אלא גם השאיר בצד את הסוגיות המשניות, שעשויות להבעיר את המצב, כמו סוגיית המאחזים הבלתי חוקיים. אולמרט הוסיף: "כידוע, המאחזים הבלתי חוקיים שהקימו המתנחלים ללא היתרי הבנייה הנדרשים, נחשבים בלתי חוקיים. ארה"ב דרשה להרסם, וממשלת ישראל החליטה גם כן להרסם. אבל חשבנו על הדבר, ומצאנו כי במצב בו נתעסק בהריסתם יבערו הרחובות בהפגנות והתנגשויות, וכך השארנו אותן וצללנו לתוך המו"מ סביב סוגיות הליבה. הפלסטינים והאמריקאים לא קיבלו את עמדתנו, אך הם לא גרמו למשבר, מפני שהם חשו כי לממשלתי יש כוונה אמיתית להשיג שלום".

אולמרט ציין כי הסכם שלום ישראלי – פלסטיני צריך להיות מציאותי ולספק פתרון לכל הסוגיות, ולהתבסס על גבולות 1967 עם תיקונים קלים. הוא ציין שלא ניתן להגיע לשלום זה ללא הגעה לפתרונות הגיוניים בנוגע לסוגיות הגדולות. אמר שלסוגיית ירושלים לא יהיה פתרון, אלא דרך חלוקת העיר בין הפלסטינים והישראלים, באופן בו החלק הפלסטיני יהיה בירת המדינה הפלסטינית העתידית, והחלק המערבי ובנוסף השכונות היהודיות שבחלק המזרחי יהיה בירת ישראל. באשר למקומות הקדושים, הוא אמר שהם יהיה תחת ריבונות בינלאומית.

אולמרט המשיך ואמר שאיש לא יצליח לדלג מעל לסוגיית הפליטים. פתרונה יגיע דרך נשיאה באחריות למה שגרם לסבלם של הפלסטינים והענקת פיצויים להם. הוא חשף כי הסכים לקלוט מספר סמלי של פחות מ- 20,000 פליטים לתחומי ישראל, אך הנשיא הפלסטיני לא הסכים. הועלה רעיון לקלוט 100,000 פליטים בארה"ב ולהעניק להם אזרחות אמריקאית. אולמרט הוסיף: "בהצעה זו הצבנו בפני הדור השלישי והרביעי של הפליטים אופציה מפתה: או שישובו לחיות בישראל, או שיתקבלו כאזרחים באמריקה. במה הם יבחרו לפי דעתכם? ברור שהם יעדיפו את ארה"ב".

אולמרט חזר על התקפתו על שר הביטחון שלו לשעבר, דיבר על האופורטוניזם שלו ולאחר מכן על הפילוסופיה שלו ועל המוסר. הוא הוסיף אתמול סיפור נוסף בו טען כי ברק ניסה למנוע ממנו לבצע "מבצע צבאי אמיץ מסוים" (הפרשנים הישראלים הסכימו פה אחד כי הוא מתכוון לפעולת הריסת המבנים בדיר אל-זור בסוריה, שנאמר כי ישנה כוונה להפעיל שם מפעלים גרעיניים בשיתוף פעולה עם איראן וקוריאה הצפונית).

מאז פרסום דברי אולמרט, הוא חשוף למתקפה גורפת של גורמים בימין, שמאשימים אותו בחוסר אחריות, היכן שהוא העלה דברים שפוגעים בממשלת ישראל במו"מ הנוכחי שלה עם הפלסטינים. הם האשימו אותו כי גילה סודות ביטחוניים חמורים, באופן שעובר על החוק, והצביעו על כך שהחוק מחייב אותו להציג את העניינים הצבאיים לצנזורה הצבאית לפני שהוא מדבר עליהם או עוסק בהם בספרו. את העניינים המדיניים הוא צריך להציג בפני מזכיר המדינה. עוזי דיין דרש לשפוט אותו על כך כדי להרתיע אותו מלחזור על עמדות ולגלות מידע נוסף בעתיד.

אפילו מקורבו ומנהל לשכתו באותו זמן, אביגדור יצחקי, התקיף אותו ואמר שאולמרט עבר את הגבול. אין זה נהוג שראשי הממשלה ינהגו בהתחמקות אישית ומדינית כזו. שר הביטחון, אהוד ברק, הגיב מוושינגטון על דברי אולמרט ואמר: "האיש מתנקם בי, מפני שאני גרמתי לכך שהוא יגיש התפטרות מוקדמת".