כן להסכם - תומכים ביוזמת ז'נבהכן להסכם - תומכים ביוזמת ז'נבה
English Русский الموقع الفلسطيني
עקבו אחרינו בטוויטר הצטרפו אלינו בפייסבוק ערוץ יוזמת ז'נה ביוטיוב
שומרים על קשר

ז'נבה בשטח
היכנסו לצפות בסרטון מי אנחנו

"אל-איאם": עבאס: נמשיך בעמידתנו האיתנה, בבניה, ובמו"מ להשגת זכויותינו

(31/07/2008)

הנשיא: נמשיך בעמידתנו האיתנה, בבניה, ובמו"מ להשגת זכויותינו ללא ויתורים 

תוניס – "ופא": מחמוד עבאס הצהיר כי הפלסטינים יעמדו איתנה, יבנו, ויקיימו מו"מ, וכי השלום יושג ע"י הסתמכות על כוחה של הזכות, והוא לעולם לא יושג ע"י הסתמכות על היגיון הזכות להשתמש בכוח.
עבאס אמר אתמול במושב הפתיחה של הועידה הכללית החמישית, "ועידת האתגר", של כינוס מפלגת החוקה הדמוקרטית התוניסאית, המפלגה השלטת בתוניס: "לא התייאשנו ולעולם לא נתייאש, מפני שאנו בעליה של זכות, מפני שאנו דבקים בהשבתה של זכות זו, ומפני שאנו מאמינים ששלום יושג באזורנו באמצעות כוחה של הזכות, והוא לעולם לא יושג ע"י הסתמכות על היגיון הזכות להשתמש בכוח".

הוא הוסיף: "כמו כן איננו מרגישים כל ייאוש, מפני שאנו מסתמכים על הלגיטימציה הבינלאומית, המחויבת כלפי עמדתנו, ולא חשים בכל ייאוש מפני שישנה התחיבות של מדינות ערב כלפי יוזמה קיימת, שהיא "יוזמת השלום הערבית", על כל המשתמע מהשגת פתרון לסוגיות השונות של הסכסוך ובכל המישורים, כולל פתרון בעיית הפליטים. יוזמה זו מצאה הבנה ותמיכה ברמה הבינלאומית, והפריכה רבות מהאמתלות שמובילים מנהיגי ישראל, שעוד לא הפגינו התמודדות רצינית עם היוזמה.

עבאס אמר כי הוא ואנשיו השוהים בתוניס ערכו התייעצות עם בנוגע לכל אחת מהמטרות, וקיימו סיעור מוחין פרטני עם נשיא תוניס, זין אל-עאבדין בן עלי, סביב הסוגיות הדוחקות, ובעיקר סביב המו"מ והמכשולים והקשיים הכרוכים בו. נשיא תוניס הבטיח לפעול באמצעים העומדים לרשותו כדי לפתוח את הדלתות הסגורות ולהסיר את המכשולים.

עבאס אמר כי על אף כל הקשיים והמכשולים בתהליך השלום, הפלסטינים יכולים לומר בביטחון מלא, כי המגעים עם ישראל הביאו לחזרתם של אלפים מבני העם הפלסטיני לאדמתו, וכי אנשים אלו זכו בתעודת זהות ובדרכון.
הרשות הפלסטינית נושאת כיום באחריות על תחום החינוך, הבריאות, הביטחון והמשפט, לצד תחומים נוספים. בעבר ישראל וקציני הצבא שלה החזיקו בתחומי אחריות אלו. עבאס טוען בנאומו כי הפלסטינים השיגו זאת מבלי לחתום עם אף מסמך בו ויתרו על זכויותיהם, ואמר כי הוא רואה בכך הישג גדול.
עבאס התייחס לשאלות רבות שמופנות כלפי ההנהגה הפלסטינית: מה תעשו אם לא תתממש הבטחת הנשיא בוש בהשגת פריצת דרך משמעותית במו"מ עוד השנה? ומה תעשו אם הישראלים ימשיכו בהתעקשותם, ולא יציעו יוזמות חדשות שיסייעו להשיג הסכם?
"אומר בכל הכנות, כי נפעל כפי שפעלנו מאז תחילת המאבק הלאומי, נדבוק בזכויותינו, ונשאף להשיג תמיכה והבנה של העולם בזכויות אלו. ידנו תישאר מושטת לעבר שלום צודק, כולל ותמידי".
"ההחלטה שלנו היא חלק מהחלטת האומה הערבית, המחויבת כלפי סוגייתה המרכזית, היא הסוגיה הפלסטינית, ובאותו הזמן נוסיף לעמוד איתנה, לבנות, להתנגד ולנהל מו"מ.
"נעמוד איתנה, היות וההיסטוריה שלנו הייתה עדה ליכולות יוצאות מגדר הרגיל בתחום זה. נבנה, מפני שאנו כיום איננו רק גורם מדיני שאחראי על המו"מ, אלא אחראי לפני כן ואחרי כן על עם שזקוק לחיים של כבוד, לשרותי בריאות ולחינוך, לביטחון ולכלכלה, וכל זאת במסגרת של חופש ועצמאות."
"לא נוותר על אחריותנו כלפי עמנו, ולעולם לא נהסס לפעול בכל האמצעים לטובת זאת שצרכינו ייענו, וכך גם יסודות עמידתנו האיתנה, התקדמותנו והצלחתנו".


עבאס אמר כי הפלסטינים ישתמשו בהתנגדות מפני שההתנגדות אינה רק שימוש בנשק. הוא אמר כי המאבק המזוין עוד מהיום הראשון אחרי ה"נכבה" ועד היום הראשון של המו"מ, לא היה התחום היחיד בו פעלו הפלסטינים.
עבאס אמר כי הפלסטינים יפעילו התנגדות במטרה לבנות חברה פלסטינית חזקה, חוזרת לאיתנה ודבקה בעקרונותיה. ההתנגדות היא כלי, לדבריו, להשגת מדינה עצמאית, המתבססת על זכויות הפלסטינים המעוגנות בחוק הבינלאומי. הוא אמר כי הפלסטינים ינהלו מו"מ, מפני שהמו"מ הוא חוק במסגרת ניהול יחסים באזור ובעולם. עבאס חזר ואמר כי אין הפלסטינים לא מפחיתים בחשיבות ובמעמד המו"מ, כל עוד הוא מתנהל ברצינות.