כן להסכם - תומכים ביוזמת ז'נבהכן להסכם - תומכים ביוזמת ז'נבה
English Русский الموقع الفلسطيني
עקבו אחרינו בטוויטר הצטרפו אלינו בפייסבוק ערוץ יוזמת ז'נה ביוטיוב
שומרים על קשר

ז'נבה בשטח
היכנסו לצפות בסרטון מי אנחנו

כנס בעזה בארגון יוזמת ז'נבה הפלסטינית: דיון על דרכים להמשיך את המו"מ עם ישראל

(17/11/2008)

פרשנים פוליטיים, מעצבי דעת קהל ומנהיגי ציבור התכנסו בעזה לדיון על האצת מאמצי הפלסטינים בתהליך המו"מ, בעיקר על ידי עירוב גופים פלסטינים מן החוץ בתהליך.

הקריאה להאצת מאמצי המו"מ באה מתוך כנס שנערך ב- 17.11.08 בארגון של יוזמת ז'נבה הפלסטינית תחת הכותרת: "תהליך המו"מ - אפשרויות לעתיד". הכנס נערך במלון "אל-סלאם" בעיר עזה.

הדוברים בכנס היו:
ד"ר מחיימר אבו סאדא, מרצה למדע המדינה מאוניברסיטת אל-אזהר.
טלאל עוכל, בעל טור קבוע בעיתון "אל-איאם", ופעיל חברתי
חסן אל-כאשף

אבו סאדא סקר בפני המשתתפים את השלבים השונים שעבר תהליך המו"מ עם ישראל, בעודו מפרט את הנקודות העיקריות לגביהן קיימת מחלוקת: שאלת הפליטים, ירושלים וההתנחלוית. אבו סאדא טען כי המצב מחייב השקעה של מאמצים עצומים לטובת גישור על הפערים בין שני הצדדים.
בעניין ההתנחלויות טען אבו סאדא כי ישראל בנתה רשת דרכים כדי ליצור מצב חדש על פני השטח, מצב שהפלסטינים אינם מסכימים לו. אבו סאדא ציין כי "הפלסטינים חייבים להתעקש על נסיגה ישראלית מכל ההתנחלויות עם מוכנות לגלות גמישות בנוגע לעיקרון חילופי השטחים".

חסן אל-כאשף הזהיר מפני הסיכונים של הקפאה של תהליך המשא והמתן בשל מערכת הבחירות בישראל. הוא הדגיש כי הבחירות בארה"ב, הבחירות בישראל והפיצול הפנימי אצל הפלסטינים עשויים להוביל להקפאה של תהליך המשא והמתן".
אל-כאשף טען כי "יוזמת השלום הערבית" היא המודל הטוב ביותר לפתרון הסכסוך. לטענתו "יוזמת השלום הערבית" מהווה את התוצאה של יישומו של הסכם שלום, והיא מהווה תרגום של ההחלטות הבינלאומיות הנוגעות לסכסוך.
אל-כאשף הוסיף כי "ישנם אפילו סימנים חיוביים מצד ישראל לגבי יוזמת השלום הערבית".
הוא קרא לבנות אסטרטגיה חדשה שמטרתה לאחד מחדש את הפלסטינים, לגייס את מאמצי מדינות ערב לכוון של עמדה אחת ולקדם את היחסים עם כוחות השלום בעולם.

טלאל עוכל העביר מצגת בנוגע לתפקיד האמריקאי לגבי תהליך השלום, וטען כי האמריקאים נסוגים משהו במעורבות שלהם בתהליך, מה שמביא למעורבות גדולה יותר של שחקנים אחרים, אירופאים בעיקר.
עוכל ציין כי קיים אינטרס בינלאומי בתהליך השלום, בעיקר בעקבות כינוס ועידת אנאפוליס, והמאמץ הממושך של הקוורטט. טלאל עוכל ציין הן הפלסטינים והן הישראלים עשויים לחזור להבנות שהושגו בשיחות בטאבה בינואר 2001, כבסיס להמשך המו"מ. עוכל העריך כי ממשל אובאמה ימשיך לקדם את תהליך השלום מהנקודה בה עצר ממשל בוש.
עוכל מתח ביקורת כלפי הקולות של אלו הטוענים כי המו"מ עם ישראל הוא פשרה מצד הפלסטינים.