כן להסכם - תומכים ביוזמת ז'נבהכן להסכם - תומכים ביוזמת ז'נבה
English Русский الموقع الفلسطيني
עקבו אחרינו בטוויטר הצטרפו אלינו בפייסבוק ערוץ יוזמת ז'נה ביוטיוב
שומרים על קשר

ז'נבה בשטח
היכנסו לצפות בסרטון מי אנחנו

חסן אל-בטל, "אל-איאם": המו"מ בקמפ דייויד נכשל בשל השארת שלב המו"מ האחרון פתוח במקום לסגור אותו לפני הפסגה

(01/11/2007)

 האבן של אבו מאזן כבדת משקל 

(תרגום- מטה יוזמת ז'נבה)

אמריקה חזקה מרוסיה (ופוטין חזק מבוש); סין ענייה מאמריקה (ויתרת המטבע הסינית היא הגדולה בעולם); ישראל חזקה מפלסטין (ועמדת המו"מ הפלסטינית חזקה מהישראלית); לעבאס פחות כאריזמה מערפאת (ועמדת עבאס חזקה מעמדת ערפאת). יכול אתה, קורא יקר, לסמן אמירות אלו בסימן "נכון" או "לא נכון" או לתקן את מה שנמצא בסוגריים. מאזני הכוח והעושר אינם כמו מחוגי המצפן, המכוונים תמיד לכוון הצפון. המדיניות המוצלחת אינה נוקטת רק בעמדה השלמה. הסיסמאות המקובלות יציבות כמו סירות הגומי שעולות ויורדות בים, כשהן קשורות לקרקעיתו.

ישנו משל עממי האומר ש"האבן- במקום בו היא נמצאת- כבדת משקל". על זו הלשון, הרי שהאבן הפלסטינית אינה במקומה, מאז היציאה מביירות, יתר על כן מאז קמפ דייויד 2000, כמו גם עכשיו. הסוגיה המרכזית (פלסטין) נמצאת בידי בעליה כפי שלא הייתה כך בעבר, הן באירועי הלוחמה השליליים (שתי האינתפאדות) או אירועי השלום (קמפ דייויד 2000 ואנאפוליס 2007).

עם כל הכבוד לנשיא ערפאת, ולעמידתו האיתנה ולחבריו בקמפ דייויד 2000, הרי שהיעדרו של ערפאת מפסגת ביירות 2002, שנוהלה גרוע על ידי סוריה, לבנון ושאר מדינות ערב, היה אישור להסכמה תככנית בשתיקה כי איש זה הינו מבחינת מדינות ערב ומדינות העולם החשובות כמו אבן קטנה שאינה נמצאת במקומה. ערפאת אמר "לא" בקמפ דייויד 2000 ושילם מחיר מלא ויקר. אומרים (באחריות הכותב) כי ערפאת רתח מזעם בפגישה סגורה שכינס עם הנשיא קלינטון ורה"ב ברק, ואמר דבר שמשמעותו: אם לא אצא מפה עם מדינה פלסטינית, אהפוך את השולחן בפלסטין. ובמזרח התיכון; ואזמין אתכם להלוויה שלי. נראה ש(חלק מהאנשים) קיבל את ההזמנה- כפרובוקציה!

אבו מאזן, ישמור אותו האל, היה בצוות של ערפאת בקמפ דייויד 2000, ויתר על כן חיזק את ידיו בסוגיות הליבה (בעיקר לגבי סוגיית הפליטים). כיום הוא כמו האבן, שבמקום בו היא נמצאת משקלה רב. ערפאת היה אומר "או אני או אנארכיה". כיום אומרים פחות או יותר: "או אבו מאזן או אנארכיה". קונדוליסה רייס אומרת כי "המדינה הפלסטינית היא אינטרס אסטרטגי אמריקאי", ופלסטיני, וישראלי ושל השלום העולמי.

בדומה לערפאת, מתייעץ יורשו אבו מאזן עם בירות ערב והעולם החשובות טרם ההליכה לועידת אנאפוליס. האם אתם זוכרים את המסע העולמי הרחב והקודח של ערפאת אחרי כישלון קמפ דייויד 2000? הוא בישר על הסופה הנראית באופק.


כיום, שומר אבו מאזן על ההתייעצות עם בירות ערב ושכניהם של הפלסטינים, וכמו כן עם החשובות שבמדינות האסלאם. יתרה מזו, הוא שולח שליחים לדמשק שילכו איתו לאנאפוליס לחיזוק הקלף של תכנית השלום הערבית במו"מ עם ישראל וארה"ב, כדי שהפילוג הפלסטיני יישאר פלסטיני, ולא יונצח, פעם נוספת, בפילוג ערבי-ערבי.

אחרי אוסלו התנהל דיון, חריף ומר, בתוך ההנהגה הפלסטינית והנהגת "פתח", במהלכו אמר ערפאת למועצה הלאומית: "ההסכם יכלול משהו גרוע יותר מכל התצפיות שלכם, אך עדיף הסכם, אליו ניתן להגיע בנסיבות הרעות בהן אנו מצויים ומשלמים את מחירן". אבו מאזן אמר באותו אירוע: "אוסלו יוביל אותנו לאחד מהשתיים: חופש ועצמאות, או הנצחת הכיבוש. שתי האפשרויות קשורות בביצוע הפלסטיני בשלב המעבר".

הפלסטינים ניגשו למבחן הקשה בוואי ריבר ואחר כך בקמפ דייויד ושילמו את המחיר היקר. וכיום, הרי שאנאפוליס היא מבחנה של הנהגת ישראל ושל ישראל, יותר משהיא מבחן של ההנהגה הפלסטינית ושל פלסטין. ישנן שאלות וסוגיות עליהן צריכה ישראל להשיב. על פי דבריה של רייס, אלו שאלות שישראל נכרכת סביבן עשרות שנים.

יש לנו מחלוקות יסודיות עם ישראל סביב כל נושאי הסכם הקבע, ויש לנו הסכמה עם וושינגטון על אופי הדיון בנוגע לכל אותם עניינים. אך יש לנו מחלוקת עם וושינגטון לגבי תקרת הזמנים למשא ומתן. אנו רוצים כי זו תוגבל לחצי שנה.

ייטב לרייס, הנועצת בבכירי המומחים מממשלי העבר, אם תדע מדוע התפוצצה פסגת קמפ דייויד 2000? הסיבה העמוקה היא התמוטטות האמון הפלסטיני ברצינות ישראל, אחרי שנהפך המשא ומתן על השלב הסופי לפתוח, במקום לסגור אותו עם סיום הדיונים ב- 1999.
ישנו תחליף (מתון או קיצוני) לנשיא בוש, ותחליף (קיצוני או קיצוני מאד) לרה"מ אולמרט. מהו התחליף לאבו מאזן? רע או רע מאד. למה? מפני שמתברר שהוא התחליף המתון לערפאת.
האבן- במקום בו היא נמצאת- משקלה רב.