כן להסכם - תומכים ביוזמת ז'נבהכן להסכם - תומכים ביוזמת ז'נבה
English Русский الموقع الفلسطيني
עקבו אחרינו בטוויטר הצטרפו אלינו בפייסבוק ערוץ יוזמת ז'נה ביוטיוב
שומרים על קשר

ז'נבה בשטח
היכנסו לצפות בסרטון מי אנחנו

הבטחות אולמרט- האם הן יתאדו?

"אלקודס" (26/12/2006)

החלטת הנשיא, מחמוד עבאס, לפגוש את רה"מ הישראלי, אהוד אולמרט, לא היתה קלה, בצל המצב הביטחוני והמצור הכלכלי והמדיני, אשר שותפה לו ישראל, הגם שהיא אינה הכוח המניע הראשי מאחרי המצור. ההכנות למפגש ארכו זמן רב. אלא שהנשיא, עבאס, החליט לברך את עצם קיום המפגש במהלך נאומו האחרון מול אישים פלסטינים. הוא החליט לתמוך בקיום המפגש מתוך תפישתו כדבר שיקדם יוזמות ישראליות מוחשיות במספר כוונים במטרה להקל על סבלו של העם הפלסטיני ולהתכונן לחידוש תהליך השלום באוירה רגועה ופתוחה.

למרות שההבטחות שנתן רה"מ הישראלי במהלך הפגישה לא היו בגדר מה שציפו לו, כלומר אלו היו רק "דוגמאות" חלקיות למה שמתבקש מהממשלה הישראלית, בין אם בנוגע לשחרור הכספים הפלסטינים המוקפאים, או להתרת מחסומי הצבא המפוזרים במאות לאורך השטחים הפלסטיניים ולרוחבם, או שחרור האסירים הפלסטינים, שמספרם עולה על 10000, מבתי הכלא בישראל- למרות כל זאת הרי שהצעדים שבהם נקטה הממשלה הישראלית ליישום המעט ממה שמתבקש ממנה, יתקדמו באיטיות רבה ותוכנם יתפורר יום אחר יום או שהם יחשפו להטלת וטו מצד רבים מהפוליטיקאים או אנשי הצבא הישראלים.

למשל נושא המחסומים, שהפך לנקודת מחלוקת בין שר הביטחון הישראלי, עמיר פרץ, והרמטכ"ל שלו לבין משרד רה"מ מן הצד האחר. הויכוח נסוב סביב מספר המחסומים שיוסרו ולגבי השאלה האם הם יוסרו בבת אחת או בשלבים? אח"כ העלה הצבא הישראלי את מה שהגדיר כסכנות ביטחוניות הכרוכות בהסרת עשרות מהמחסומים, שמספר אלו שבכוונת ישראל להסיר נע בין עשרים לארבעים. אם ימשך ויכוח זה הרי שהוא יסגור על אפשרות הסרת המחסומים, שישארו במקומם כקוץ בקרבם של הפלסטינים וכמכשול בתוך ארץ מולדתם.

בנוגע לסוגיית האסירים, הרי שיצטמצם מספר אלו שישוחררו באופן שיתקרב למספר המחסומים שיוסרו- זאת בהנחה שישנה כוונה טובה, ובהנחה שיוסר איזשהו מחסום לחלוטין ובהנחה שהסוגיה תהפוך למשהו שידמה לחנינה מיוחדת ומוגבלת מאד לרגל החגים האסלאמיים והנוצריים. זאת בזמן שאלפי אזרחים פלסטינים מוכנסים לבתי כלא רק בשל חשד וכאמצעי הרתעה, מבלי לערוך להם כל משפט צודק או ללא הוכחות איתנות, המהוות הרשעה באשמה שמיוחסת להם.

כאשר העניין קשור בשחרור כספי המיסים שישראל הקפיאה שלא בזכות, בעודה מקפיאה מנה מסבלו של סקטור פקידי הרשות, הרי מה שהציע אולמרט הוא חלק מכספים אלה, והאמת היא שרמת הפגישה והציפיות שהיא יצרה היו ליותר. נוצרה ציפיה שאולמרט את הכספים האלו שהנים זכות העם הפלסטיני, שכן הם כספים של משלם המיסים הפלסטיני, והקפאתם היא ביזוי של החוק הבינ"ל וביזוי כלפי במובן ההתנהלות בין מדינות ועמים.

בצל נתונים אלו ומבלי לנסות להפחית מחשיבות איזושהי תוצאה חיובית עתידית שתנבע מהפסגה הפלסטינית-ישראלית, הרי שהשאלה המונחת היא: האם ייושמו הבטחותיו המעטות של אולמרט, או שיתפוגגו בחלל האויר?