כן להסכם - תומכים ביוזמת ז'נבהכן להסכם - תומכים ביוזמת ז'נבה
English Русский الموقع الفلسطيني
עקבו אחרינו בטוויטר הצטרפו אלינו בפייסבוק ערוץ יוזמת ז'נה ביוטיוב
שומרים על קשר

ז'נבה בשטח
היכנסו לצפות בסרטון מי אנחנו

פיאד ובראון: הסכסוך מחייב השגת פתרון מדיני, ולא שלום כלכלי

(16/12/2008)

אל-איאם, 16.12.08
פיאד וגורדון בראון הדגישו את ההכרח לעצור את הבנייה בהתנחלויות: הסכסוך מחייב השגת פתרון מדיני, ולא שלום כלכלי

לונדון: רה"מ הפלסטיני פיאד ורה"מ הבריטי בראון הדגישו אתמול כי הסכסוך הפלסטיני-ישראלי הוא סכסוך מדיני ומצריך פתרון מדיני. ההתמקדות במה שמכונה שלום כלכלי במקום שלום בפועל אינו משיג את הדבר, שכן הסיוע הכלכלי בלבד לא יביא את השלום.

הדברים נאמרו בהתייחסות לרעיונות של בנימין נתניהו, מנהיג האופוזיציה בישראל, אודות שלום כלכלי.

הדברים נאמרו לאחר שהליגה הערבית פנתה לנשיא הנבחר של ארה"ב, ברק אובמה, בבקשה להציב מחדש את תהליך השלום במזרח התיכון בראש סדר העדיפויות.
גורדון בראון אמר לעיתונאים: "אנו מברכים על ההתעניינות המחודשת ביוזמת השלום הערבית, דרך פניה של 22 מדינות הליגה אל ברק אובמה, דרכה קראו לו לחזור ולעגן את השלום הכולל במזרח התיכון כנושא העומד בראש סדר העדיפויות".

בראון הוסיף ואמר כי "הצורך בהתקדמות דוחק, תוך שהוא נותן ביטוי לכך ש"שנת 2009 תהיה שנה של התקדמות אמיתית בדרך להשגת הסכם שיכלול את כל הבעיות מן העבר בין ישראל לשטחים הפלסטינים".
בראון ופיאד דרשו מישראל לעצור מייד את כל פעולות ההתנחלות בשטחים הפלסטינים הכבושים.
בראון אמר במסיבת עיתונאים משותפת כי "אנו דורשים מישראל להמשיך בהקפאת הבנייה בהתנחלויות ולפנות התנחלויות. דיברתי בבהירות גמורה מעל בימת הכנסת לפני מספר חודשים על כך שעל ישראל להקפיא את בניית ההתנחלויות ולסגת מהן. הדגשתי כי המדינה הפלסטינית צריכה לקום על גבולות 1967, ועם ירושלים כבירה של שתי המדינות: פלסטין וישראל".

בראון הוסיף ואמר כי "כולם מסכימים על המסגרת שעליה צריך להיות מושתת הסכם החלוקה לשתי מדינות: מדינה פלסטינית שתזכה לביטחון ותהנה ממוסדות פעילים, ברת קיימא עם יכולת קיימות כלכלית, ומדינת ישראל שתתקיים בביטחון בתוך גבולות, שיתנו תשובה לחששותיה כלפי השלום והיציבות".
בראון אמר כי ההתנחלויות מהוות את אחד מהמכשולים החשובים ביותר למול השגת הסכם שלום.

בראון דרש מהנשיא האמריקאי הנבחר ברק אובמה לשים את סוגיית השגת השלום במזרח התיכון בראש סדר העדיפויות שלו "עוד מהימים הראשונים" מכניסתו לבית הלבן.
בראון אמר כי יש להתרכז בפעילות סביב יוזמת השלום הערבית, שקיבלה ביטוי במסר שהועבר בשם 22 מדינות ערביות לרה"מ האמריקאי הנבחר, לגבי הצורך לשים את סוגיית השגת השלום הכולל בראש סדר עדיפויותיו. אנו רוצים להשיג התקדמות על בסיס מה שהושג מאז ועידת אנאפוליס.

בראון הדגיש את מחויבותה של בריטניה ליישם שלום צודק וכולל במזרח התיכון.
פיאד אמר כי שיחותיו עם רה"מ הבריטי התמקדו בחשיבות של יוזמת השלום הערבית בשלב הבא, והציפייה לסיום הסכסוך במזרח התיכון דרך סיום הכיבוש הישראלי, שהחל בשנת 1967, והקמת מדינה פלסטינית עצמאית על גבולות 1967 עם ירושלים המזרחית כבירתה.
פיאד הוסיף ואמר כי "יוזמת השלום הערבית כוללת את השגת היעדים האלו, ומהווה את ציר ההתקשרויות בשלב הנוכחי. במסגרת זו חשוב לנו ברשות הפלסטינית להראות את הישגינו במישור בניית מוסדות המדינה, ואנו חוזרים ואומרים שבניית המדינה מחייבת מוסדות חזקים ופעילים, שיש בכוחה לספק שירותים לעם הפלסטיני בכל האזורים, ולבנות כלכלה ברת יכולת. מהלך זה יכול לתת הזדמנות למגזר הפרטי למלא את תפקידו".

פיאד המשיך ואמר כי "הפלסטינים מדברים על חשיבות חופש התנועה בבחינת צורך הכרחי כדי לייסד בסיס מוצלח למסחר, ומדברים בעיקר על פעילויות ההתנחלות המהוות את המכשול היסודי למול התפתחות הכלכלה והמגזר הפרטי. אנו סוברים כי המפתח נמצא בידי הממשלה הישראלית, והוא מתבטא בהקפאת מלאה של כל פעילויות ההתנחלות בהתאם לנוסח השלב הראשון במפת הדרכים. נושא זה הינו בעל חשיבות עליונה לגבי השלב הבא, אם אנו חפצים להמשיך את המאמצים להשגת פתרון של שתי מדינות, אותו התחלנו לקדם ב- 2002.
אנחנו צריכים לפעול בכוון זה. אנו צריכים להתחייב באופן מלא במפת הדרכים, לצד זאת שאנו רוצים פיקוח שיערוב למילוי ההתחייבויות שלקחו על עצמם הצדדים באנאפוליס. אנו חושבים כי זה עומד בחשיבות עליונה בשלב הבא.

פיאד אמר כי מועדון אנשי העסקים, שהחל את פעולותיו אתמול בלונדון, הוא צעד במסגרת המאמצים המושקעים על ידי הרשות הפלסטינית להחייאת הכלכלה ובניית מוסדות המדינה.
פיאד הבהיר כי ניסיונם של עמים אחרים מלמד שבניית מוסדות מדינה אינו עניין קל, אפילו בנסיבות הטובות ביותר, לא כל שכן שבנסיבות קשות עניין זה לעיתים כלל אינו אפשרי. פיאד התייחס לכך שהרשותה פלסטינית נמצאת בעיצומו של תהליך בניית מסודות מדינתיים.

"ישנן סוגיות רבות שאין מנוס מלתת עליהן את הדעת ולקחתן בחשבון. כל מהלכינו בדרך בניית מוסדות מדינתיים פעילים ושיש ביכולתם לספר שירותים לאזרחים הם בגדר פרקים חשובים בשורה של מהלכים אותן יש לבצע, ו"מועדון לונדון" הוא צעד במסגרת זו".
"יישום התכנית הלאומית שלנו היא תהליך מצטבר. המאמץ הלאומי המצטבר בתחום של השלטון, המנהל והכלכלה יוביל אותנו בסופו של דבר להשגת מטרתנו".
פיאד הבהיר כי ההזדמנות עודנו נתונה להיאחז בעקרונות, אליהן הגיעו בועידת אוסלו 2002, בתנאי ששני הצדדים, הישראלי והפלסטיני, יראו את "מחויבותם המלאה" כלפי ההסכמים.

כאשר נשאל פיאד האם זמנו של הסכם אוסלו לא חלף, ענה כי "הרגע הזה עוד לא הגיע, וכי תהיה טעות לאפשר זאת".
פיאד אמר כי שני הצדדים המעורבים בסכסוך צריכים לעבור משלב ספירת השנים לשלב לקיחת האחריות.
בנושא הדיאלוג הלאומי אמר פיאד כי ממשלתו תשקיע כל מאמץ אפשרי לטובת הצלחת הדיאלוג הלאומי. פיאד אמר כי יש לעשות כל מה שניתן לטובת השבת האחדות הארץ. זהו צורך ממשי. על ארצנו להתאחד כדי שיכון הסדר.