כן להסכם - תומכים ביוזמת ז'נבהכן להסכם - תומכים ביוזמת ז'נבה
English Русский الموقع الفلسطيني
עקבו אחרינו בטוויטר הצטרפו אלינו בפייסבוק ערוץ יוזמת ז'נה ביוטיוב
שומרים על קשר

ז'נבה בשטח
היכנסו לצפות בסרטון מי אנחנו

"אל-חיאת אל-ג'דידה": וולדנר: אולמרט הבהיר כי יפתח בשיחות על הסכם קבע עם עבאס

(30/10/2007)

וולדנר: אולמרט הבהיר כי יפתח בשיחות על הסכם קבע עם עבאס 

(תרגום- מטה יוזמת ז'נבה)
מזרח ירושלים- רויטרס- רה"מ הישראלי אהוד אולמרט מסר לדיפלומטית הבכירה מהאיחוד האירופי אתמול כי הוא מחויב לפתוח במו"מ רשמי עם הפלסטינים בנוגע להקמת מדינה אחרי וועידת השלום, שתתקיים בחסות אמריקאית במועד קרוב השנה.
בניטה פררו וולדנר, האחראית על יחסי החוץ של האיחוד האירופי, אמרה כי אולמרט הבהיר שהוא יפתח בשיחות על הסכם קבע עם הנשיא הפלסטיני מחמוד עבאס, למרות התנגדות מצד הימין בקואליציה שלו. בריאיון טלפוני עם רויטרס לאחר פגישתה עם אולמרט אמרה פררו וולדנר שהיא מעדיפה לקיים וועידה בסוף השנה הבאה למעקב אחר הוועידה שתתכנס באנאפוליס בעוד כחודש.
בכירים מערביים וישראלים דיברו על תהליך בשני מישורים שינבע משיחות אנאפוליס עם תחילתו של מו"מ רשמי בעניין הקמת מדינה פלסטינית ובמתן דחיפה קדימה תחת חסות אמריקאית ליישום השלב הראשון של תכנית "מפת הדרכים" לשלום, הנמצאת בהקפאה מזה תקופה ארוכה.
הבכירים אמרו שוושינגטון לומדת את דבר כינוס פגישה מורחבת לצרכי מעקב בסוף 2008, שתשלב בין שני המישורים בדרך שתביא, כך מקווים הפלסטינים, להקמת מדינה.
דיפלומטים מערביים ציינו כי כינוס וועידת המעקב יאפשר לארה"ב להציג לפלסטינים סוג של לוח זמנים מבלי הקבוע מועדים ברורים, דבר שישראל מתנגדת לו.
פררו וולדנר: "אולמרט הבהיר היטב כי הוא רציני לגבי התחייבותו לפתוח את התהליך והמו"מ הזה" בנוגע לסוגיות הסכם הקבע אחרי אנאפוליס, והוסיפה "מדובר בתהליך שאנו רוצים שיתחיל ולא רק וועידה בפני עצמה". המו"מ הנוכחי עוסק במסמך משותף שיוצג באנאפוליס ויעסוק בסוגיות הסכם הקבע, אך לא יציג פתרונות מוגדרים.
פררו וולדנר לא ציינה האם האיחוד האירופי תומך בקריאת הנשיא עבאס לקביעת לוח זמנים לשיחות, אך הוסיפה "כי חשוב שהתהליך ימשך תקופה ארוכה".