כן להסכם - תומכים ביוזמת ז'נבהכן להסכם - תומכים ביוזמת ז'נבה
English Русский الموقع الفلسطيني
עקבו אחרינו בטוויטר הצטרפו אלינו בפייסבוק ערוץ יוזמת ז'נה ביוטיוב
שומרים על קשר

ז'נבה בשטח
היכנסו לצפות בסרטון מי אנחנו

סיקור תקשורת פלסטינית 2.11

(02/11/2010)

סיקור תקשורת פלסטינית 2.11.2010

התנגדות לרעיון חכירת שטחים במסגרת הסכם

סאיב עריקאת התייחס לידיעות שבישרו על הצעה אמריקאית לכך שישראל תחכיר שטחים בבקעת הירדן למשך מספר שנים. עריקאת טען כי לא קיימת כל הסכמה פלסטינית לרעיון זה. על פי הרעיון ישראל תחכיר שטחים נרחבים באזור העמקים בבקעה לתקופה של 7 שנים והפלסטינים יקבלו פיצוי כספי על כך. עריקאת אמר לסוכנות הידיעות "מען" כי ידיעות אלו הן רק בלוני ניסוי, שישראל מפריחה לשווא בניסיון לכפות את שליטתה על השטחים הפלסטינים. עריקאת אמר שלא מחמוד עבאס, לא ההנהגה הפלסטינית ולא העם הפלסטיני מוכנים לדון בהצעות כאלו. הוא ציין שאף אחד לא יכול לחכור את האדמה הפלסטינית, שהיא קניין מיוחד ובלעדי של בני פלסטין. (אל-איאם, 2.11)

הכנות לפנייה לאו"מ

מקורות פלסטינים חשפו כי הרש"פ סיימה להכין תכנית אסטרטגית שתוצג בקרוב בפני הליגה הערבית. התכנית עוסקת באופי התקדמות הפלסטינים בשלב הבא בדרך להשגת הכרה בינלאומית במדינה הפלסטינית העצמאית באו"מ, לאור הסרבנות הישראלית והתעקשותה של תל אביב להמשיך בפרויקט ההתנחלות בגדה, וסירובה לשתף פעולה עם המאמצים הבינלאומיים. (אל-קודס, 2.11)

מאמצי פיוס פנים פלסטינים

ביום שלישי, ה- 9.11, צפויים נציגי "חמאס" ו"פתח" לקיים פגישה נוספת בדמשק במטרה לגבש הסכמה עם "מסמך הפיוס המצרי".

מקור פלסטיני ציין כי האתגר הבולט מולו ניצבת תנועת "חמאס" כיום הוא שלב הביצוע של "מסמך הפיוס המצרי" ומסמך ההבנות הפנימי. המקור ציין כי שאיפה ליישום כל ההבנות בנוגע לסוגיות המרכזיות, בהן עוסקים "מסמך הפיוס המצרי" ו"מסמך ההבנות הפנימי", יוביל את מאמצי הפיוס לדרך ללא מוצא בפעם השנייה.

המקור הבהיר כי כל הסעיפים, הכלולים במסמכים אלו, צריכים לעבור ניסוח שיכיל פירוט נוסף בעניינם כדי שהפיוס יצליח.

המקור הסביר כי הנוסח הנוכחי של "מסמך הפיוס המצרי" ושל "מסמך ההבנות הפנימי" אינו אומר ששני הצדדים מפרשים את הכתוב שם בצורה משותפת. המקור הביא כדוגמא את העמדה לגבי אש"פ. תנועת "חמאס" רואה הכרח לבנות מחדש את מבנה אש"פ ואת מוסדותיו השונים לפי מאזן הכוחות החדש בזירה הפלסטינית כפי ששיקפו הבחירות האחרונות לפרלמנט או דרך קיום בחירות חדשות בגדה המערבית, ברצועת עזה ובפזורה הפלסטינית.

לצד זאת, גורם יודע דבר בזירה הפלסטינית הביא אופטימיות רבה מהסיכוי להשיג פריצת דרך בשלב הקרב בשיחות "פתח" ו"חמאס" באופן שכולל השגת התקדמות בסוגיית הביטחון הבעייתית. לפיכך קיימת אופטימיות לגבי האפשרות ש"חמאס" ו"פתח" יחתמו על מסמך פיוס ביניהן. (אל-קודס, 2.11)