כן להסכם - תומכים ביוזמת ז'נבהכן להסכם - תומכים ביוזמת ז'נבה
English Русский الموقع الفلسطيني
עקבו אחרינו בטוויטר הצטרפו אלינו בפייסבוק ערוץ יוזמת ז'נה ביוטיוב
שומרים על קשר

ז'נבה בשטח
היכנסו לצפות בסרטון מי אנחנו

"אל-איאם": עבד רבו: "הנהגת הפלסטינים בוחנת ברצינות מהלך של עצירת המו"מ עם ישראל בשל ההתנחלות"

(11/07/2008)

"אל-איאם", 11.7.08
יאסר עבד רבו: הנהגת הפלסטינים בוחנת ברצינות מהלך של עצירת המו"מ עם ישראל בשל ההתנחלות
מאת: חוסאם עז אל-דין 

מזכ"ל "הועד הפועל" של אש"פ, יאסר עבד רבו, הודיע כי ההנהגה הפלסטינים "תבחן אחרי שובו של הנשיא מחמוד עבאס מפאריס נקיטת עמדה של עצירת המגעים עם ישראל עד שיופסקו פעולות ההתנחלות המתמשכות".
עבד רבו הבהיר כי הנשיא אבו מאזן יודיע על כך לרה"מ הישראלי אולמרט בפאריס במהלך פעילות הועידה שתתכנס ביום שני הקרוב, וכן יודיע לכל הגורמים הבינלאומיים. עבד רבו הדגיש כי כי העמדה "רצינית ומונחת בכל מהותה מול ההנהגה הפלסטינית". עבד רבו הסביר לכל מי שתהה מה כלול במושג "מגעים" כי "עצירת המגעים משמעה גם עצירת המו"מ".
עבד רבו ביטא את תקוותו כי הגורמים הבינלאומיים יבינו את העמדה הפלסטינית הזו, ואמר כי " אנו לא יכולים ברגע זה לשאת את פעילויות ההתנחלות, בנוסף לניסיונות ההתגרות, שמטרתם להחליש את הרשות הפלסטינית דרך סגירת מוסדות פלסטינים הכפופים לחוק הפלסטיני".
בנוגע לכך שעמדה זו משפיעה על האפשרות לקיים מפגש משולש (ישראלי-פלסטיני-אמריקאי) במהלך החודש הנוכחי, כפי שדובר, אמר עבד רבו: "אין כל דבר המאשר קיום מפגש משולש בוושינגטון, כי אם מה שצוין הוא לקיים מפגש בילאטרלי בינינו לבין האמריקאים".
עבד רבו ציין כי פעולות ישראל בשכם, במהלך הימים האחרונים "אינם מופנים למוסדות עצמם (מוסדות הצדקה של חמאס) או לשכם ולעירייה שלה, אלא ביסודו של דבר הם מכוונים לרשות הלאומית כדי למוטט את התפקיד בו היא נושאת ואת המשימה שלה לכונן סדר ושלטון חוק בעיר".
עבד רבו: "מה שעושה ישראל בשכם ובמקומות אחרים בגדה המערבית מכלל במסגרת פעולות שמטרתן לחרוץ את גורל התהליך המדיני, להחליש את הרשות ולהכשילה בתפקיד אכיפת הסדר והחוק". "ישראל ממשיכה בסגנון זה מפני שבן בריתו הוא חוסר הסדר והפילוג. אלו הפעולות מהן ניזונה ישראל, כולל פעולות הפיכה כמו זו שארעה בעזה לפני יותר משנה".עבד רבו דיבר על הפגישות שקיים הנשיא אבו מאזן לאחרונה בסוריה, ואמר: "ההנהגה הפלסטינית קיבלה בברכה גדולה ובהערכה רבה את תוצאות הפגישות לקיים הנשיא עם ההנהגה והנשיא הסורי בשאר אל-אסד. האווירה היתה יותר מחיובית. ישנה הבנה סורית ברורה לעמדות המדיניות והלאומיות שלנו, והבנה של הקשיים להם חשוף התהליך המדיני בהתחשב ברגישות המצב הפלסטיני.
עבד רבו התייחס למשבר הפנים פלסטיני ואמר כי "אין מקום לדיאלוג לאומי שאינו מסתמך על בסיס ברור ושאינו מתחייב התחייבות מוקדמת כלפי עקרונות הפתרון. אם יערך דיאלוג ללא התחייבות מוקדמת, הוא יוסיף לנוע בוואקום ויוסיף לשרת את מדיניות הצד שנוהג בדחייה והשהייה ומעוניין להרוויח זמן כדי להנציח את הפילוג כעובדה קיימת ולחטוף את הלגיטימיות עבור ההפיכה שביצע כך שתהיה קיימת במציאות".
עבד רבו פירט את חזון אש"פ לגבי פתרון המצב הפנימי, כשהוא חוזר על חזון הנשיא אבו מאזן, העומד על שלושה עקרונות:
א. הרכבת ממשלה עצמאית המוסכמת על הכל, שלא תנהיג מצב שיביא להשבת המצור על העם הפלסטיני, אלא ממשלה שתוכל לסיים עם המצור, ולהתקדם הצלת הפלסטינים ממצב הפילוג.
ב. תפקיד ערבי פעיל תחת מטריית הליגה הערבית כדי לעזור לנו ולממשלה החדשה להשיב את בניין מנגנוני הביטחון על יסוד מקצועי ולאומי. ישנן מספר מדינות שהביעו מוכנות להשתתף בתחום זה על ידי הימצאות חייליהם בפועל, או בפיקוח או בתמיכה לוגיסטית.
ג. פנייה לבחירות חדשות לפרלמנט ולנשיאות. כל פתרון שלא ייקבע במפורש על בסיס זה אינו מקובל ואין מקום ליישמו.
הדיאלוג בין "פתח" ו"חמאס"
עבד רבו ציין כי ההנהגה הפלסטינית אוחזת בעמדתה הקיימת האומרת שהדיאלוג הפנימי צריך להתקיים עם אש"פ, ולא בין "פתח" ל"חמאס". "החלטנו על כך בישיבת ההנהגה, אתמול, והודענו לכל מדינות ערב כי אין דיאלוג בין "פתח" ל"חמאס" אלא הדיאלוג הוא עם אש"פ ותחת מסגרת הארגון, שכן הבעיה שמאיימת על העם הפלסטיני והפילוג השורר אינם נוגעים רק לתנועות "פתח" ו"חמאס", אלא לכל העם הפלסטיני על צדדיו השונים.

עבד רבו קרא לכל הצדדים לכבד את הסכם התהדיאה, ואמר: "אלו שהתנגדו בעבר לתהדיאה וקיבלו אותה עכשיו הינם בעלי מטרות סיעתיות טהורות, ואני מתכוון בכך ל"חמאס". הוא הוסיף ואמר: "ההנהגה הפלסטיני קראה לתהדיאה בעבר וזו דרישתה היום, ולא מסיבות סיעתיות, אלא על מנת למנוע מהעם הפלסטיני הרתפקאות שמשרתות את האינטרסים של ישראל ומאפשרות לה להרוס את חייו. העמדה שלנו אינה טקטית ואינה בת חלוף".
עבד רבו אמר כי תנועת "חמאס" "עומדת על המקח עם מצרים סביב לתפקידה בנוגע למעבר (מעבר רפיח), ולא בנוגע לעצם פתיחת המעבר, מפני שניתן לפתוח את המעבר מחר בהתאם ל"הסכם התנועה והמעברים" מנובמבר 2005, שבאמצעותו יוכל כל פלסטיני להיכנס ולצאת ללא מכשול". עבד רבו הוסיף: "לכן המכשול היחיד הוא עמדת "חמאס", שלא רוצה שהמעבר יפתח מבלי שיהיה לה תפקיד, מפני שהיא רוצה הכרה בפועל בלגיטימיות של ההפיכה שלה, דבר שעומד בראש סדר עדיפויותיה".