כן להסכם - תומכים ביוזמת ז'נבהכן להסכם - תומכים ביוזמת ז'נבה
English Русский الموقع الفلسطيني
עקבו אחרינו בטוויטר הצטרפו אלינו בפייסבוק ערוץ יוזמת ז'נה ביוטיוב
שומרים על קשר

ז'נבה בשטח
היכנסו לצפות בסרטון מי אנחנו

"אל-איאם": פיאד: "יסודות הסכם הקבע, אליו ניתן להגיע, מוכרים לכל"

(09/08/2008)

פיאד: אני מתחייב כי זה התפקיד האחרון שלי ברשות
מאת: עבד אל-ראוף ארנאוט

רה"מ הפלסטיני סלאם פיאד אמר כי תפקידו הנוכחי ברשות הפלסטינית הוא התפקיד האחרון שהוא ממלא ברשות הזו. הוא אמר שהשיח אודות הרכבת ממשלת מעבר בהסכמה, הוא למעשה שיח על ממשלה חדשה שתכלול חברים חדשים ובחירת נשיא חדש. פיאד אמר טרם יציאתו לתימן למפגש עם נשיא תימן: "חמאס אינה מקבלת את היוזמה התימנית בשל שתי סיבות: א. המחלוקת בעניין הסעיף הראשון, הטוען להחזרת מצב העניינים למה שהיה לפני הפיכת "חמאס" בעזה. ב. סעיף שקשור לתוכן המדיני של "היוזמה התימנית", המתייחסת באופן ברור לעניין המצע של אש"פ ולעניין ההתחייבויות הכרוכות בכינון אש"פ; לפיכך המוצא הוא בהקמת ממשלת מעבר בהסכמה לאומית שתשיב את האחדות לפלסטינים. אילו הייתה מקבלת "חמאס" את "היוזמה התימנית" אז לא היו כל בעיות".

פיאד ציין מבחינה מדינית במהלך מפגש שקיים ארגון "בדאיל" (חלופות), אותו מנהל הפרשן הפוליטי האני אל-מצרי, כי הסכם מדיני עם ישראל לא יושג בקרוב: "לא יושג הסכם בקרוב, אלא להיפך, שכן מהלך ההתנחלות הישראלית על הקרקע הפלסטינית וההתנהגות הביטחונית הישראלית על פני השטח מציינים כי לא קורה דבר. אין משמעות הדבר כי אי-אפשר להגיע להסדר, מפני שסוגיות הסכם הקבע הנמצאות בדיון נידונו רבות ובהרחבה במספר נסיבות, ויסודות הסכם הקבע, אליו ניתן להגיע, הפכו מוכרות לכל. כתוצאה מכך, האפשרות להגיע להסכם כמובן קיימת, אך אין אנו רואים דבר שיצביע על סיכוי שהדבר יתרחש."

פיאד החשיב את הפילוג שארע בין עזה לגדה המערבית על ידי "חמאס", שתוארה על ידו כמי שיצאה נגד הרשות הפלסטינית. פיאד: "הממשלה קמה על רקע הפילוג או ההפיכה שארעה ברצועת עזה. ממשלה זו אינה רואה בהפיכה דבר שהסתיים ברצועת עזה בלבד, אלא מתנהגת מתוך הנחת יסוד כי ישנה הפיכה בעזה ובגדה המערבית, וכי המשטר שביצע הפיכה כלפי הרשות הלאומית הפלסטינית נקרא "חמאס". משטר זה נמצא בגדה המערבית, ואיננו יכולים כממשלה, שהינה הזרוע הביצועית הראשית של הרשות, להתנהג כאילו לא קרה דבר".
כתגובה להכרזות מנהיגי "חמאס", כי מה שארע בעזה יחזור על עצמו בגדה, אמר פיאד: "בכל הכאב, אך גם בכל הכנות, אומר כי ממשלה זו אינה יכולה להיות ניטראלית בנושא זה. ממשלה זו מחויבת כלפי התכנית הלאומית, ונקודת המוצא שלה נובעת מההכרה כי קיימת הפיכה, שמתמשכת עד היום, ברצועת עזה ובגדה המערבית. על ההפיכה להסתיים כדי שיבואו לקיצם כל אותם אירועים".
פיאד: " אני מקווה שיסתיים מצב הפילוג וכי תעלה ממשלה אחרת, עם נשיא וחברי ממשלה אחרים, שתשלוט על לאום מאוחד על בסיס של הסכמה הדדית. הממשלה הבאה תהיה ממשלה עם מועד כהונה ידוע ומשימה מוגדרת. אילו "חמאס" הייתה מקבלת את "היוזמה התימנית", הרי שהיו הדברים באים על פתרונם".
פיאד אמר כי ממשלתו מתנגדת לביצוע מעצרים פוליטיים למרות כל מה שנעשה בעזה, על אף שנעצרו מספר מסמליה של "חמאס" בגדה, ובידיעה שהדבר נעשה במסגרת מאמץ ביטחוני. פיאד העריך כי המוצא היחיד מהמשבר הפנים פלסטיני הנוכחי הוא בהרכבת ממשלת מעבר בהסכמה בין הפלגים, כהכנה לבחירות לנשיאות ולפרלמנט במועד מוסכם ובהסתייעות במדינות ערב בבנייה מחדש של כוחות הביטחון הפלסטינים על בסיס מקצועי ולא מפלגתי בתקופת המעבר.
פיאד הדגיש כי "ההכרח להביא לפתרון פנימי הוא דבר יסודי, בעניינו יש לפעול כלפי הסדק הפנימי מייד, כי אין זמן להמתנה". הוא הצביע על כך שהמחלוקת לגבי השאלה המדינית וטבע התכנית תימשך זמן רב לפני שיגיעו לנוסח מוסכם על הכלל. פיאד טען כי כריכת השבת האחדות הפלסטינית בהשגת הסכם פנימי על כל הפרטים הנוגעים בלב הנושא המדיני היא ליבת המשגה.
פיאד ציין כי "ישראל מתנהלת מול הגדה המערבית כאדמה ציבורית של ההתנחלויות וכוחות הביטחון, שכן זוהי המציאות על פני השטח".

פיאד ציין כי "הכישלון הגדול ביותר שנרשם לממשלה הנוכחית הוא היעדר יכולתה להשיב את האחדות ללאום", והוסיף: "מתוקף תפקידה כזרוע המבצעת הראשית של הרשות הפלסטינית היא נושאת באחריות כלפי חלק נרחב מתחום זה, וישנו כישלון קולקטיבי. כל אומדן אובייקטיבי אותו ניתן לערוך כיום בעניין השאלה "היכן אנו נמצאים כיום בהשוואה לשנה שעברה", הרי שאנחנו רחוקים מהמטרה ביחס לשנה שעברה."
פיאד ציין כי הממשלה הפלסטינית נמצאת במצב דוחק מבחינה כספית, והרשות הופכת כל אבן כדי לדחוק במדינות לעמוד בהתחייבויות הכספיות שהתקבלו בועידת פאריס למדינות התורמות בסוף השנה שעברה, כשציין כי 80 מיליון דולר עושים דרכם מכוויית.
מבחינה מדינית אמר ד"ר פיאד כי הפלסטינים הכירו בזכותה של ישראל להתקיים, אך לא סיימו את הסכסוך, כשהוא מדגיש כי הצד הפלסטיני לא הגיש כל ויתור מדיני, תוך שהוא מזכיר כי לא חלה הסכמה בינלאומית פה אחד על המדינה הפלסטינית עד שנת 2002.
בפגישה נכחו חברי "הועד הפועל" של אש"פ, עבד אל-רחים מלוח וע'סאן שקעה, לצד שר התכנון ד"ר סמיר עבדאללה, חברי הפרלמנט: ד"ר זיאד אבו עמר, נג'את אבו בכר, סחר אל-קוואסמי; איש העסקים הבולט מוניב אל-מצרי, וקבוצה מנציגי ארגוני החברה האזרחית, מהם בלטו ד"ר עלי אל-ג'רבאוי, ד"ר ממדוח אל-עכר, ד"ר ג'אבר בראמכי, ועו"ד פדוה אל-ברגותי, אשתו של מרואן אל-ברגותי.
אלא שהפתעת המפגש הייתה הימצאותו של פעיל בתנועת הג'יהאד האסלאמי, שביטא אכזבתו מהצעת אחת המשתתפות להטיל מגבלות על המסגדים, על ידי צמצום שעות פתיחת דלתות המסגדים במועדי התפילה, קביעה של דרשות יום שישי אחידות לכל המסגדים, וסילוק המורים הנמנים על תנועת "חמאס" מבתי הספר. הצעה זו לא מצאה חן בעיני רבים מהנוכחים כפי שניתן היה לראות על פניהם.