כן להסכם - תומכים ביוזמת ז'נבהכן להסכם - תומכים ביוזמת ז'נבה
English Русский الموقع الفلسطيني
עקבו אחרינו בטוויטר הצטרפו אלינו בפייסבוק ערוץ יוזמת ז'נה ביוטיוב
שומרים על קשר

ז'נבה בשטח
היכנסו לצפות בסרטון מי אנחנו

טיבה של הצעת ההודנה של חמאס היא רק דאגה של זו לשרוד בשלטון

סמיח שביב, "אלאיאם" (29/12/2006)

(בכל מקום במאמר בו כתוב "יוזמת יוסוף", הכוונה היא להצעת ההודנה שסוכמה במפגשים בין נציגי "חמאס" לנציגים ממדינות אירופאיות מסויימות, ביניהן נורבגיה ובריטניה.)
הידיעות הצולבות, בנוסף להצהרות היועץ המדיני לרה"מ, ד"ר אחמד יוסוף, בעצמו, פסקו כי מה שמסרו אמצעי התקשורת בנוגע למסמך, הנושא את שמו של היועץ יוסוף, הינם דברי אמת, וזאת בניגוד להצהרותיו של הדובר בשם "חמאס". אמנם האישים העיקריים מ"חמאס" לא ניהלו את הדיון לגבי מסמך זה, אך וודאי הוא כי מרכז ההנהגה של "חמאס" אישר את המסמך וניהל תעמולה לטובתו.

העוקב אחר האירועים יכול לשאול את עצמו, האם מה שעומד מאחרי מסמך זה הוא אי-ידיעת מה שקדם לו ומה שארע , מאז חתימת ההסכם הפלסטיני-ישראלי מ-1993, עד למה שמצוי ב"מפת הדרכים". מסמך יוסוף פוסח על נושאים כמו "מדינה עצמאית" ונושא הפליטים, שסעיפים בהסכמי העבר דנו בהם. ישנם דברים נוספים, מעבר לבורות לגבי הסוגיות, וניסיון לדלג מעל להישגי העבר של אש"פ.

עיקר העניין טמון בהצעת ההודנה, אשר קיימת היתה עוד לפני "חמאס", וזו חוזרת עליה פעם אחר פעם. הצעת הודנה אחת היתה לעשר שנים, פעם אחרת דובר על הודנה ללא הגבלת זמן, עד שהגיע מסמך יוסוף שמציע הודנה לחמש שנים, כמסגרת זמנים ראשונית, הנתונה באופן טבעי להארכה.

בדרך כלל הודנה היא עניין שנידון בין שני צבאות המצויים במצב לחימה ביניהם, והיא באה לקבוע נקודה בה מקפיאים את הלחימה. במצב הנוכחי של הפלסטינים, תנאי ההודנה המוצעים הינם חסרי כל בסיס. ההודנה המוצעת משמעותה בהכרח הקפאת המצב הקיים, במובן זה שיישארו הכיבוש, ההתנחלויות והגדר, וההודנה תתקיים בין "חמאס" לצד שני שהיא לא קוראת לו בשם ולא מכירה בו באופן מוצהר, הוא ישראל. איך "חמאס" מציעה לחתום על שביתת נשק עם גורם שהיא לא מכירה בו!!

יתכן שצריך לקרוא את המסמך בתוך המסגרת הפוליטית שהולידה אותו, והיא: הנבצרות הפוליטית הפלסטינית, הקיימת ביסודה על רקע מחלוקת המצעים בין "פתח" ל"חמאס", וניסיון "חמאס" למצוא מוצא ממצב המצור האזורי והבינלאומי, המוטל עליה מאז הקמת ממשלתה. יתכן שקריאה מיושבת הדעת של המסמך יכולה לחשוף את פניהן של ניסיונות "חמאס" לצאת ממשבר המצור מבלי לשתף פעולה באופן רציני עם הנשיא ומוסדות הנשיאות. המסמך הזה מנסה דרך קוים מדיניים למצוא ערבים לשבירת המצור. מאמצי "חמאס" מנסים להתקרב לשבירת המצור כל כך, עד כי הם הגיעו לקו הזנחת ההישגים המדיניים, אותם השיגו הפלסטינים בפועל ועל פני השטח.

מסמך יוסוף אינו מהווה אי-ידיעה של המציאות, אלא הכרה עמוקה של המציאות האזורית והבינלאומית,
והבחנה בתנאים ששני אלו מציבים לטובת הוצאת "חמאס" מהתסבוכת אליה נכנסה, וזאת מבלי להיעזר בכל צד פלסטיני שהוא. המסמך על ששת נקודותיו מוכיח את "חמאס" על מידת שקידתה על שבירת המצור, וכתוצאה מכך שרידותה בשלטון, וזאת בתמורה לדברים הבאים:
1. "הודנה" לחמש שנים, במהלכה תיסוג ישראל משטחים בגדה המערבית, מבלי להזכיר את גבולות ה- 4 ליוני 67', דבר שבעקבותיו תחול הכרה בהתנחלות, בגדר וכיוצא באלו. הצעה כזו לא תשביע את רצון הישראלים בשום מובן, מפני שהיא לא מכילה כל תנאים מדיניים.
2. יוזמת יוסוף מוותרת על האופק המדיני של ההסכם הפלסטיני-הישראלי, של הקמת המדינה העצמאית, וסוגיות פתרון הקבע, הכוללות את סוגיית הפליטים, הגבולות וירושלים.
3. יוזמת יוסוף מושתתת על מחיקת נשק דיפלומטי חשוב, שהוא ההחלטות הבינלאומיות, כאמצעי לחץ ועזרה למאמץ הדיפלומטי.
העניין המסוכן ביותר, אולי, הקיים ביוזמה הוא שהיא מדלגת מעל אש"פ ומורשתו המדינית, ופוסחת מעל הידע המצטבר של הארגון בכל מה שקשור למו"מ ולדרכי השגת המשימות הלאומיות. כתוצאה מכך היוזמה מופיעה כניסיון לקחת פטרונות על גורל העם הפלסטיני כולו, מבלי לפנות לאיזשהו גורם, בין אם משתייך זה לאחד הפלגים, הכוחות והארגונים המדיניים והעממיים הפלסטיניים, או גורם מהפזורה הפלסטינית; הדבר הזה חושף את מידת הבלבול שבהנחת יוזמה זו בניסיון של "חמאס" לצאת מהמשבר החונק בו היא נמצאת, הן במישור הפלסטיני והן בבינלאומי. אם כן, ניסיון זה משמעותו נטישת היציבות הלאומית!!