כן להסכם - תומכים ביוזמת ז'נבהכן להסכם - תומכים ביוזמת ז'נבה
English Русский الموقع الفلسطيني
עקבו אחרינו בטוויטר הצטרפו אלינו בפייסבוק ערוץ יוזמת ז'נה ביוטיוב
שומרים על קשר

ז'נבה בשטח
היכנסו לצפות בסרטון מי אנחנו

"אל-איאם": פיאד: הסכם קבע חייב לכלול את אזור העמקים בריבונות פלסטינית

(18/08/2008)

"אל-איאם", 18.8.08
פיאד: לא יהיה שלום ולא הסכם ללא העמקים. בראש סדר העדיפויות שלנו- הגנה על האדמה והשבת האחדות

ראש הממשלה הפלסטיני, סלאם פיאד, אמר כי לא ייכון שלום ולא ייחתם הסכם מבלי לכלול את אזורי העמקים בכללותם בכל הסכם לפתרון הבעיה הפלסטינית, תוך שהוא מדגיש כי הכיבוש אינו גורל הפלסטינים לנצח.
פיאד הוסיף כי כל הסכם יצטרך לכלול את סיום הכיבוש של כל השטחים הפלסטינים, שנכבשו ב- 1967, וראשית כל את ירושלים המזרחית. הוא ציין כי כל שיח שפוגע במעמד העמקים במדינה הפלסטינית אינו מקובל מכל וכל.
פיאד אמר את הדברים במהלך סיור שערך אתמול במחוזות יריחו, טובאס והעמקים הצפוניים. במהלך הסיור ביקר פיאד בטובאס, עקבה, פארסיה, תיאסיר, ברדלה, כרדלה, זבידאת, הג'יפתליק, פצאל העליונה ועוג'ה.

פיאד קרא במהלך הביקור לכל בני העם הפלסטיני להתקבץ מסביב ליוזמה האמיצה של מחמוד עבאס מתחילת יוני האחרון (יוזמה להשבת האחדות), תוך שהוא קורא לכל לתמוך בהרכבת ממשלת אחדות שתשמש כממשלת מעבר, שתיקח על עצמה את מלאכת ניהול ענייני הרשות ותפקח על האינטרסים הפלסטינים עד לקיום בחירות כלליות לנשיאות ולפרלמנט. ממשלה זו תפקח על מהלך הבנייה מחדש של כוחות הביטחון על בסיס מקצועי ואובייקטיבי, ותפעל באותו הזמן לספק שירותי ביטחון לעם הפלסטיני ברצועה עד שתושלם בניית יכולות אלו, שיערבו להשבת האחדות באופן מיידי ללאום הפלסטיני, ויספקו מצע חיובי להשלמת הדיאלוג סביב הסוגיות השונות על בסיס לאומי מאוחד, ולא על בסיס מפולג, שמחזיר את הפלסטינים לאחור.

פיאד טוען כי השגת אחדות תאפשר לסכל את המדיניות הישראלית, שחותרת באופן יום-יומי ליצור עובדות חדשות על פני השטח. כמו כן, תאפשר האחדות לשים סוף למדיניות הישראלית של הפיכת הגדה המערבית לאדמה פרטית עבור תכניות ההתנחלות ותכניות הביטחון שלה, בנוסף לכך שהדבר יאפשר לסיים את מצב המצור המוטל על רצועת עזה.

פיאד דיבר על הסכנות הרציניות מולן עומד אזור העמקים, הכולל כרבע משטח הגדה המערבית ובו חיים כ- 56 אלף פלסטינים. הוא התייחס לסוגיית המכשולים הישראלים ומדיניות הפקעת הקרקעות ומקורות המים, כש- 9,400 מתנחלים חיים ב- 38 התנחלויות, ומנצלים 27 אלף דונם מהשטחים הפוריים, כשהם משתלטים על רוב מימי האזור, בין אם לצרכי שתייה או להשקייה. באותו הזמן מנועים החקלאים הפלסטינים מלהשתמש ולנצל כ- 80 אלף דונם מאדמות העמקים. ישראל הכריזה על כ- 30% מאותן אדמות כאזורי צבא סגורים, בזמן ש- 90% מסך כל שטחי העמקים מסווגים כאזור C. ישראל מוסיפה לייבש את מקורות המים, ומאיימת להרוס את בתי התושבים ושטחי החקלאות שלהם.

פיאד ציין כי הרשות הפלסטינית הציבה בראש סדר העדיפויות שלה לעשות מה שניתן כדי לקדם את תכניות שיפור התשתיות והשירותים לחיזוק האזרחים, וכדי למנוע מישראל ליישם את תכניות ההתנחלות האסטרטגיות שלה באותם אזורים. רה"מ הפלסטיני הבטיח בהתאם לסדר העדיפויות ולאפשרויות להיענות לכל דרישות התושבים, באופן בו הם יזכו לרמת חיים מכובדת.