כן להסכם - תומכים ביוזמת ז'נבהכן להסכם - תומכים ביוזמת ז'נבה
English Русский الموقع الفلسطيني
עקבו אחרינו בטוויטר הצטרפו אלינו בפייסבוק ערוץ יוזמת ז'נה ביוטיוב
שומרים על קשר

ז'נבה בשטח
היכנסו לצפות בסרטון מי אנחנו

מה קרה בבחירות בביר זית ומה ניתן להסיק מכך על דעת הקהל הפלסטינית? השבוע בסיקור התקשורת הפלסטינית

(19/04/2009)

תוצאות הבחירות בביר זית 

בבחירות שנערכו בביר זית ביום ד', ה- 15.4.09, זכתה הרשימה המזוהה עם "פתח" ב- 24 מושבים להתאחדות הסטודנטים, לעומת 22 לרשימה המזוהה עם "חמאס". התוצאות מעידות על כך ש"פתח" הפסידה מושב אחד ל"חמאס" ביחס לבחירות שנערכו במקום לפני שנה. "החזית העממית" זכתה ב- 4 מושבים ו"מפלגת העם" במושב אחד. הג'יהאד האסלאמי בחר שלא להשתתף בבחירות. בבחירות השתתפו כמעט 85% מסך 6,970 הסטודנטים באוניברסיטה.
לעומת זאת, באוניברסיטה הטכנית של חברון זכתה הרשימה המזוהה עם "פתח" ב- 26 מתוך 31 המושבים בהתאחדות הסטודנטים, קואליציה של "החזית העממית", "מפלגת העם" ו"פידא" זכתה ב- 4 מושבים ורשימה עצמאית במושב אחד. "חמאס" ו"הג'יהאד האסלאמי" החרימו את הבחירות. אחוז ההשתתפות בבחירות עמד על כמעט 56%. (סוכנות מען)

תוצאות מערכות הבחירות להתאחדות הסטודנטים בביר זית ובאוניברסיטה הטכנית בחברון התפרסמו גם בעיתון "אל-חיאת אל-ג'דידה".

ניתוח הבחירות בביר זית בעיתונות הפלסטינית 

עבד אל-נאצר אל-נג'אר טוען כנגד כל אלו שניתחו את הסקר של אוניברסיטת ביר זית כי הם מנתחים רק את מספר המושבים שקיבלו הסיעות. אילו הבדיקה הייתה מתמקדת במספר המושבים בהם זכתה כל רשימה, הרי שהבחירות שהתקיימו בשנה שעברה היו מראות כך: "פתח" 25 מושבים, "חמאס" 19, "החזית העממית" 5, "מפלגת העם" 1. הכותב מציין שבמערכות הבחירות בביר זית בשני העשורים האחרונים היה ההפרש המקסימלי בין הסיעה הזוכה למשנתה 5 מושבים, כך שתוצאות השנה הנוכחית אינן יוצא מהכלל. הכותב מסביר כי בשנה שעברה זכתה "פתח" ב- 24 מושבים, והעברת העודפים בין הסיעה הראשונה לשנייה העניק לה מושב נוסף, ואילו השנה ארע ההיפך: "פתח" זכתה ב- 25 ובסוף תהליך עיבוד הקולות הסתבר כי זכתה ב- 24 מושבים.
רבים לא שמו לב לכך שהסיעות החברות באש"פ זכו במעל ל- 60% מקולות המצביעים (כולל קולות שלא עברו את אחוז החסימה) ואילו הגוש האסלאמי, המיוצג על ידי "חמאס" (בשל אי-השתתפות הג'יהאד האסלאמי בבחירות ומעבר קולות תומכיה ל"חמאס"), זכה בכ- 40%. משמעות הדבר היא ש"חמאס" עצמה זכתה בממוצע של 35%-37%. הכותב סובר כי עניין זה מחייב את הסיעות לרדת שוב לעומקן של התוצאות, שכן דווקא הסיעות הקטנות יכולות לשחק תפקיד במצב בו סיעות החברות באש"פ יתאחדו וירוצו יחד בבחירות.
עוד טוען הכותב כי העיתונאים ותועמלני המפלגות התעלמו מהאופן הדמוקרטי הנקי של הבחירות בביר זית, שהדגיש את החופש האקדמי העומד ביסוד האוניברסיטה. הוא מותח ביקורת על יתר האוניברסיטאות, וטוען שהן צריכות להתגבר על הקשיים הפוליטיים והחברתיים החיצוניים. הוא מתאר את תעמולת הבחירות הקולנית של פעילי "חמאס" בביר זית, שלא הופרעה ונתפשה כלגיטימית, כנגד מעצרם של עשרות פעילי התאחדות הסטודנטים באוניברסיטת אל-אזהר בעזה, עקב כך שציינו את יום השנה למותו של אבו ג'יהאד. (אל-איאם, 19.4.09)