כן להסכם - תומכים ביוזמת ז'נבהכן להסכם - תומכים ביוזמת ז'נבה
English Русский الموقع الفلسطيني
עקבו אחרינו בטוויטר הצטרפו אלינו בפייסבוק ערוץ יוזמת ז'נה ביוטיוב
שומרים על קשר

ז'נבה בשטח
היכנסו לצפות בסרטון מי אנחנו

עבאס: ישראל לא מילאה שום התחייבות מ"מפת הדרכים"

(26/10/2010)

התייחסויות של הנשיא הפלסטיני, מחמוד עבאס, לדברי רה"מ, נתניהו:

הנשיא הפלסטיני, עבאס, השיב לדברי נתניהו, שהזהיר את הרשות הפלסטינית מנקיטה במהלכים חד-צדדיים שמטרתם לקדם הקמת מדינה. עבאס אמר שישראל נוקטת מזה 30 שנה בצעדים חד-צדדיים, ובראשם מפעל ההתנחלויות.עבאס: "הוא (נתניהו) אומר פעם נוספת שעל הפלסטינים למלא את התחייבויותיהם. זה נכון, אבל אנחנו אומרים לו ולכל הקהילה הבינלאומית, לעיתונות הישראלית, לארה"ב ולאירופה: אני מבקש שתאמרו לי שיש התחייבות אחת, עליה יש הסכמה של מקורות הסמכות הבינלאומיים ושל האו"מ, כלומר "מפת הדרכים", אותה לא ביצענו! אם הייתה התחייבות אחת כזו, הרי שעלינו ליישמה במהרה. לעומת זאת, אנו אומרים לכל אלו, תגידו לנו איזו התחייבות חתומה אחת יישמה ממשלת ישראל מאז 1995 ועד היום?".

עבאס אמר עוד כי נתניהו יודע שדבריו הם טעות, וטען כי אם אנו רוצים בהשגת שלום אמיתי, הרי שזו אינה הדרך להשגת השלום. עבאס דיבר על פרויקט של מתן מלגות לימוד לפלסטינים השוהים בלבנון בפליטים, ומתח ביקורת על ממשלת לבנון על כך שהיא אינה מאפשרת לפליטים פלסטינים להשתלב בשוק העבודה ומונעת מהם לימודים באוניברסיטאות בלבנון. הוא דיבר על קופת סיוע אליה נתרמו סכומים שיאפשרו המשך לימודים לכ- 1,800 פלסטינים כשלב התחלתי, שאמור להפוך לתכנית רבת שנים. (אל-איאם, 26.10)

התייחסות של עבאס לפילוג הפנים פלסטיני עם "חמאס"

עבאס העריך במהלך ביקור במפעל לייצור אבנים בבית לחם כי קרוב לוודאי שהשיח הפנימי בין "חמאס" ל"פתח" לא יושלם במהלך השיחות בדמשק. הוא הסביר שלאחר שנתקבל "מסמך הפיוס המצרי" ב- 1 באוקטובר 2009, חתמה עליו "פתח" ב- 15 באותו חודש, ואילו "חמאס" טרם עשתה כן. עבאס טען כי הטענות של "חמאס" בדבר תוכן מסמך הפיוס אינן הגיוניות, אינן מקובלות ואינן נשענות על כל יסוד. הוא אמר כי אילו היה נחתם הסכם הפיוס הפנים פלסטיני, הרי שהייתה מוקמת ממשלה ושני דברים היות מתרחשים: הפלסטינים היו מקבלים לידיהם 7.6 מיליארד דולר שהוקצו על ידי המדינות התורמות לשיקום רצועת עזה; היו מתקיימות בחירות לנשיאות ולפרלמנט הפלסטיני. (אל-שרק אל-אוסאט, 26.10)