כן להסכם - תומכים ביוזמת ז'נבהכן להסכם - תומכים ביוזמת ז'נבה
English Русский الموقع الفلسطيني
עקבו אחרינו בטוויטר הצטרפו אלינו בפייסבוק ערוץ יוזמת ז'נה ביוטיוב
שומרים על קשר

ז'נבה בשטח
היכנסו לצפות בסרטון מי אנחנו

האם הפלסטינים מרימים ידיים מפתרון שתי המדינות?

(12/03/2012)

האם הפלסטינים הולכים ומתרחקים מפתרון שתי המדינות?

לאחרונה נשמעים קולות מדאיגים ברשות הפלסטינית המעמידים בסכנה את פתרון שתי המדינות. מצד אחד, קריאה למדינה דו לאומית ומצד שני קולות התומכים בהתנגדות אלימה.

בשבועות האחרונים הושק קמפיין חוצות בגדה המערבית הקורא לכינון מדינה דו לאומית תחת הסיסמא "מדינה דמוקרטית אחת ל – 5 מיליון ערבים ו – 6 מיליון יהודים". הקמפיין הושק על ידי קבוצת "אלתכאמל" וגרר גינויים חריפים של אנשי תנועת הפת"ח אשר כינו אותו פגיעה באחדות השורה הלאומית הפלסטינית.

הקולות החדשים שעולים מקרב גורמים בציבור הפלסטיני מדאיגים במיוחד על רקע נתוני הלשכה הפלסטינית לסטטיסטיקה שפורסמו לאחרונה ולפיהם בשנת 2015 ישתווה מספר היהודים והפלסטינים בין הירדן לים. במקביל נשמעים קולות מקרב ההנהגה הפלסטינית המאיימים באפשרות להפסיק את התיאום הבטחוני ושיתוף הפעולה הכלכלי עם ישראל עקב "סרבנותה של ממשלת ישראל והמשך גל ההתנחלויות במזרח ירושלים ובגדה המערבית".

במקביל, החלו להישמע ברחוב הפלסטיני קולות בנושא אינתיפאדה שלישית. בכלי התקשורת הפלסטיניים והערביים מתפרסמים בחודש האחרון מאמרי דעה וכתבות העוסקים בנושא.

כך לדוגמא אמר מוסטפא ברגותי, מזכ"ל מפלגת "היוזמה הלאומית הפלסטינית", בראיון לעיתון המצרי "אלמסרי אליום": "אנחנו בלא ספק צועדים לעבר אינתיפאדה חדשה. מצב הדוחק החמור מצביע על כך בבירור. המצב אינו נסבל עוד בפלסטין מבחינת ההידרדרות הכלכלית והחברתית, האבטלה, העוני, מצב הבריאות והחינוך והמסים. כל זה מתווסף אל התרחבות ההתנחלויות, הפקעת אדמות, אלימות המתנחלים והאפליה הגזעית נגדנו מצד כוחות הכיבוש ... כל זה מכשיר את האווירה להתפרצות של כוח. אפשר שזו תהיה אינתיפאדה עממית, אולם יש לשמור על אופייה העממי שכן זוהי הצורה הטובה ביותר מבחינת האפקטיביות ... האופציה העיקרית שלנו (לצאת מהמצב הנוכחי) היא לשנות את מאזן הכוח לטובתנו באמצעות אסטרטגיה לאומית שתתבסס על התנגדות עממית לאומית המונית". (אלמסרי אליום, 25/2/2012)

עיתון "פלסטין" המזוהה עם חמאס הקדיש כתבה לנושא האפשרות של התפרצות אינתיפאדה שלישית בעקבות הפרסום ב"הארץ" על חשש ישראלי מאינתיפאדה. הפרשן המדיני חסאם עדואן אמר בכתבה כי "אינתיפאדה שלישית הינה בלתי נמנעת", העריך כי היא עשויה להיות מזוינת, וציין כי ההתפתחויות בעולם הערבי יהוו רוח גבית עבור האינתיפאדה. הפרשן המדיני חסאם אלדג'ני העריך גם הוא כי פעולותיה של ישראל יובילו לאינתיפאדה שלישית. (פלסטין, 28/2/2012)

ח"כ חנין זועבי אמרה בראיון לסוכנות הידיעות מען: "הפלסטינים נשענו אך ורק על משא ומתן והפסיקו את המאבק. זאת בעוד ישראל ביד אחת ניהלה מו"מ וביד השנייה קבעה עובדות בשטח. על הפלסטינים לחדש את המאבק על ידי התנגדות עממית, לצאת לרחובות ולמחות על המחסומים וההתנחלויות". (מען, 8/3/2012)

נתונים אלו מעלים תמונה מדאיגה בהחלט. השקט היחסי שכבר מופר בדרום לא יכול לעמוד על כנו לעד. הסטטוס קוו הוא אשליה. פתרון שתי המדינות הולך ונעלם בעוד שגוברת הסכנה לחידוש האלימות.