כן להסכם - תומכים ביוזמת ז'נבהכן להסכם - תומכים ביוזמת ז'נבה
English Русский الموقع الفلسطيني
עקבו אחרינו בטוויטר הצטרפו אלינו בפייסבוק ערוץ יוזמת ז'נה ביוטיוב
שומרים על קשר

ז'נבה בשטח
היכנסו לצפות בסרטון מי אנחנו

"אל-איאם": עבאס: איננו יכולים לפסוק לגבי טיב הכוונות לפני שנראה דברים על קרקע המציאות

(02/12/2007)

הנשיא: התקדמנו צעד ואנחנו זקוקים לעוד צעדים חשובים בעתיד. המו"מ על הסכם הקבע יהיה עד לקשיים כי הסוגיה קשה. 

עמאן, ריאד- "ופא", סוכנויות: הנשיא מחמוד עבאס נועד שלשום עם מלך סעודיה, עבדאללה בן עבד אל-עזיז אל סעוד, לאחר לסיים את שיחותיו עם הנשיא המצרי חסני מבארכ.
עבאס אמר אתמול: "יש לנו יותר אמון לאחר ועידת אנאפוליס בהקמת מדינתנו הפלסטינית העצמאית, עם בירתה מזרח ירושלים. התקדמנו צעד, ואנו זקוקים לצעדים חשובים בעתיד".
הנשיא מצפה שהמו"מ על הסכם הקבע יהיה קשה מפני שהסוגיה קשה, ועשויות להתרחש בדרך תקלות, וזה מה שעמנו צריך להבין".
עבאס הוסיף כי הפלסטינים הלכו לאנאפוליס לטובת הקמת מדינה פלסטינית עצמאית שבירתה מזרח ירושלים, ופתרון כל הסוגיות. כעת ישנה ציפייה למו"מ קשה ומייגע עם ישראל סביב סוגיות הסכם הקבע. עבאס הבהיר כי הממשל האמריקאי מגלה רצינות גדולה כדי שהמו"מ יצליח. עבאס הבהיר כי כל הערבים באו לאנאפוליס עם עמדה אחת מאוחדת.
אבו מאזן החשיב את ועידת אנאפוליס כאירוע השקה חשוב למו"מ על הסכם הקבע, וטען כי השאיפה היא להשיג במהלך השנה הקרובה הסכם שיביא לכינון מדינה פלסטינית עצמאית שבירתה מזרח ירושלים.
עבאס טען כי הצד הפלסטיני השיג את מבוקשו בועידת אנאפוליס, והוסיף: "לא הלכנו לשם כדי לשאת ולתת על סוגיות הסכם הקבע, אלא הלכנו כדי להשיק את תהליך המו"מ. כל מי שאומר כי ביצענו ויתורים- אין לו כל בסיס, שכן נתאפשר לנו להשיק את המו"מ להסכם קבע המסתמך על קווי היסוד הבינלאומיים, מפת הדרכים, יוזמת השלום הערבית, חזון הנשיא בוש, ההחלטות הבינלאומיות והחלטות ועידת מדריד.

עבאס: "התמודדנו עם קשיים רבים מאד עם הגיענו לאנאפוליס, קשיים שהתחילו במו"מ לפני הנסיעה ונמשכו באנאפוליס עד הרגע האחרון. ברגעים האחרונים, מספר דקות לפני יציאתנו לועידה, השלמנו את מה שרצינו. ברגע המתאים סיימנו את הדף או המסמך עליו הכריז הנשיא בוש מספר דקות לפני כינוס הועידה. הועידה נדחתה בשעה אחת לטובת השגת ההסכם סביב המסמך המשותף".
הוא הבהיר כי הוא והמשלחת הפלסטינית התמודדו עם רגעים קשים מאד, ואמר: " היו רגעים קשים מאד ודוחקים, אך הייתה למשלחת שלנו עמדה מאוחדת וקשיחה במו"מ, שהביאה בסוף להשגת מה שרצינו".

בתשובה לשאלה בנוגע לאיחור בהגעה למסמך, אמר עבאס: "אין ספק שיש מי שרוצה להשיג רווחים אנוכיים ואסטרטגיים, אך איש לא יכול להשיג רווחים על חשבון עמנו וסוגייתנו".
בנוגע לרצינות ישראל וארה"ב לגבי מה שאחרי אנאפוליס, הבהיר עבאס כי הבחין ברצינות אמריקאית מלאה, וברצינות של רה"מ הישראלי לצעוד לכוון מו"מ להסדר קבע.
עבאס המשיך ואמר: "איננו יכולים לפסוק לגבי טיב הכוונות לפני שנראה דברים על קרקע המציאות. למולנו תחנה חשובה ב- 12 לדצמבר, ואם נצליח להרכיב את ועדות המו"מ הספציפיות להסכם הקבע, יהיה זה צעד חשוב קדימה, אך הצעדים שיבואו הם החשובים ביותר".
"הקשה ביותר הוא מלאכת המו"מ. אנו צופים שהצעדים הבאים ישאו בחובם קשיים רבים, ואולי יהיו גם עיכובים ותקלות, אך כל עוד אנו יודעים מהו רצוננו, אנו יכולים לבטוח בעמדתנו".
לגבי הבטחת הנשיא בוש, כי הצדדים יגיעו להסכם טרם סיום כהונתו, אמר עבאס: "זה מה שהבטיח לי הנשיא בוש וכן מזריכת המדינה רייס. אכן אנו צריכים להגיע לתוצאות לפני סיום כהונת בוש. הוא אמר לי זאת באופן חסוי וגלוי. אנו מצפים להמשך הגישה הרצינית הזו מצד ארה"ב מפני שזהו אינטרס שלהם ואינטרס שלנו".
"כל הסכם אליו נגיע יעמוד להכרעת העם", אמר עבאס.