כן להסכם - תומכים ביוזמת ז'נבהכן להסכם - תומכים ביוזמת ז'נבה
English Русский الموقع الفلسطيني
עקבו אחרינו בטוויטר הצטרפו אלינו בפייסבוק ערוץ יוזמת ז'נה ביוטיוב
שומרים על קשר

ז'נבה בשטח
היכנסו לצפות בסרטון מי אנחנו

"אל-קודס": עיקרי המחלוקות בין הפלסטינים לישראלים לגבי הפתיחה במו"מ ישיר

(17/07/2010)

"אל-קודס",17.7.2010

עיקרי המחלוקות בין הפלסטינים לישראלים לגבי הפתיחה במו"מ ישיר

להלן עיקר נקודות המחלוקת בין הפלסטינים לישראלים בעניין הכניסה למו"מ הישיר:

- הפלסטינים רוצים לחדש את המו"מ מהנקודה בה נפסק המו"מ מול הממשלה הישראלית הקודמת בראשות אהוד אולמרט (הושגה הבנה בין שרת החוץ דאז, ציפי לבני, לבין מזכירת המדינה דאז, קונדוליסה רייס, סביב הביטחון והגבולות). רה"מ הישראלי, בנימין נתניהו, אומר שהוא רוצה לחדש את המו"מ סביב כל הסוגיות ללא יוצא מן הכלל, אך לא מהנקודה בה עצרו בתקופת אולמרט.

- הפלסטינים מתנגדים לפתוח במו"מ הישיר לפני שתושג התקדמות בשתי הסוגיות של הביטחון והגבולות. כלומר, שישראל תאשר כי השטחים הפלסטינים, שנכבשו ב- 1967, הן גבולות המדינה הפלסטינית העתידית. אך ישראל רוצה לדון בשתי הסוגיות האלו ולהשיב על הדרישה הפלסטינית רק לאחר חידוש המו"מ הישיר.

- הפלסטינים דורשים לעצור את מהלך הרחקת ארבעת חברי הפרלמנט תושבי ירושלים המזרחית ולעצור את הריסת הבתים בירושלים המזרחית.

- ישראל רוצה שהמדינה הפלסטינית תהיה מפורזת מנשק. הפלסטינים רוצים מדינה חמושה באופן מוגבל, בתוך שהם מסכימים שיהיו אזורים מפורזים מנשק בתוך מדינתם.

- הפלסטינים רוצים שישראל תתחייב לגבי חמש סוגיות מבלי לקשור אותן למו"מ הישיר, אך ישראל מתנה את התחייבותה בהסכמה פלסטינית לפתוח במו"מ הישיר. אלו הן חמש הסוגיות:1. סיום המצור על עזה.2. שחרור עצורים פלסטינים.3. העברת אזורי B (כפופים לשליטה ביטחונית ישראלית ואזרחית פלסטינית) לאזורי A (כפופים לשליטה ביטחונית ואזרחית פלסטינית).

4. העברת אזורי C (כפופים לשליטה ביטחונית ואזרחית ישראלית) לאזורי B ו- A.

5. העברת ההכנסות ממיסים לרשות הפלסטינית באופן סדיר.

- הפלסטינים רוצים שישראל תודיע באופן ברור כי היא עוצרת את הבנייה בירושלים המזרחית ובגדה המערבית. הם מחשיבים את הסכמתה של ישראל להאריך את הקפאת הבנייה בירושלים המזרחית אחרי ספטמבר ללא הודעה רשמית על כך, כפי שהוסכם עם הממשל האמריקאי, כדבר מה לא ברור ובלתי מספק.

- ישראל רואה בירושלים המזרחית, אותה כבשה וסיפחה ב- 1967, כבירתה "הנצחית והמאוחדת", אך הפלסטינים רואים בירושלים המזרחית בירת מדינתם העתידית.

- הפלסטינים רוצים שהבסיס המוסכם, עליו יתנהל המו"מ, יכלול את החלטות הלגיטימציה הבינלאומית וכן התחייבות כלפי עקרונות ועידת אנאפוליס. הם רוצים שהסכמה זו תהיה פומבית, בעוד שישראל אינה רוצה (להתחייב כלפי) החלטות בינלאומיות. הפלסטינים מקווים להגיע להסכם של סיום הכיבוש שהחל ב- 1967 ולהקים מדינה פלסטינית עצמאית דרך מו"מ ישיר שיכלול עקרון של חילופי שטחים מוסכמים בשיעור שלא ישנה את ליבת המדינה הפלסטינית.

השליח האמריקאי למזה"ת, ג'ורג' מיטשל, פועל לגישור על התהום, שבין הישראלים והפלסטינים, דרך השגת בסיס מוסכם למו"מ יחד עם ארה"ב (הקמת מדינה פלסטינית על שטחי 1967). הוא ביקש רשמית מהנשיא הפלסטיני, מחמוד עבאס, להתחיל במו"מ שיסתמך על בסיס זה.