כן להסכם - תומכים ביוזמת ז'נבהכן להסכם - תומכים ביוזמת ז'נבה
English Русский الموقع الفلسطيني
עקבו אחרינו בטוויטר הצטרפו אלינו בפייסבוק ערוץ יוזמת ז'נה ביוטיוב
שומרים על קשר

ז'נבה בשטח
היכנסו לצפות בסרטון מי אנחנו

מאמר פלסטיני על השלום הכלכלי

(28/04/2013)

לגבי השלום הכלכלי (מאת האני חביב)

מי אמר שארה"ב כבר לא מתעניינת בשאלת התהליך המדיני בין הפלסטינים לישראל ושבראש סדר העדיפות שלה נמצאות סוריה, הגרעין האיראני והשלכות "האביב הערבי"? וושינגטון עדיין מביעה בכך עניין רב, לצד הסוגיות האחרות, אלא שהיא למדה היטב מניסיונה הקודם והחלה לנהל את הסוגיה בין הצדדים הרחק מאמצעי התקשורת כדי להבטיח את הצלחת מאמציה לחידוש המו"מ המדיני.

הביקורים שערך הנשיא אובמה ואחריו שרי החוץ והביטחון שלו וביקורי המנהיגים הערביים והאזוריים בוושינגטון בימים אלו, כל אלו תרמו להדגשת עניינה הפומבי של וושינגטון בכל הסוגיות מלבד תהליך השלום. בכל ההצהרות, של כל הצדדים, מדובר כי השיחות קשורות לנושא הסורי והגרעין האיראני, אלא שהדלפות לעיתונות, במיוחד אמריקאיות וישראליות, מצביעות על כך שהמאמץ האמריקאי לחידוש המו"מ מתקדם במרץ אך בסודיות מוחלטת.

הביקור הראשון שערך ג'ון קרי מיד לאחר מינויו לשר חוץ מהווה את תחילת המאמץ האמריקאי. במהלכו בנה רשת בריתות ערביות ואזוריות שתסייע בהצלחת מהלך זה, כפי שראינו את מדינת פלסטין מנהלת מו"מ עם המלך הירדני בסוגיית המקומות הקדושים בירושלים הכבושה. ראינו גם כיצד היחסים חזרו לסדרם בין תל אביב לאנקרה, בתנאי תורכי לשוב ליחסים נורמאליים במידה והמצור על רצועת עזה יסתיים, דבר שארדואן דחף כדי לבקר ברצועה.

עם הביקור הראשון של ג'ון קרי באזור, התחיל תכנון של ועידת פסגה בעמאן בה ישתתפו אובמה, אבו מאזן, מלך ירדן ונתניהו, ואולי גם תכלול את תורכיה ומצרים, אלא שזה מצריך עוד התייעצויות וככל הנראה הדבר ייקבע באמצע החודש הבא בוושינגטון בין אובמה לארדואן. ג'ון קרי השיג בביקורו האחרון באנקרה מוכנות תורכית לקחת חלק בפסגה זו אם תיערך בוושינגטון במקום בעמאן.

ומול מאמץ מדיני זה, שב הדיבור על תוכנית ישראלית הידועה בתור "השלום הכלכלי", הפעם ארה"ב נושאת בכותרת זו כדרך עיקרית להנעת התהליך המדיני, ואפשר להבין את המצור הכלכלי שמספר גורמים הטילו על מדינת פלסטין לאחרונה, כאמצעי ללחוץ עליה לברך על "שלום" זה, אשר כאילו מציל את מדינת פלסטין מקריסה. ישראל וארה"ב שותפות ליצירת המשבר הכלכלי ברשות. ארה"ב נחלצה לאחרונה להצלת מדינת פלסטין לאחר ששיתפה פעולה עם ישראל לגרום לפלסטין כמעט לקרוס כלכלית.

המאמץ האמריקאי הכלכלי קשור למסמך פלסטיני קודם הנקרא "היוזמה לתשתית לאומית" שממשלת פיאד תיארה אותו ככניסה לפתרון מדיני ועצמאות מדינית ולא כאלטרנטיבה לו. ממשלת נתניהו הראשונה סירבה לקבל את המסמך כאשר הגבירה את הקשיים וסירבה לסגת משטחי C ולהעביר אותם לשליטת הרשות הפלסטינית בזמנו. היא גם סירבה להקמת פרויקט תיירותי גדול בצפון ים המלח, כמו גם להפקת גז בחופי עזה או אפילו הקמת שדה תעופה פלסטיני. אלא שנתניהו שוקל עכשיו מחדש, במסגרת המאמץ האמריקאי, שהשלום הכלכלי כאלטרנטיבה נצחית לתהליך מו"מ ממשי וסיפור כיסוי משכנע להמשך מתמיד בו ללא כל מימוש והתקדמות מדיניים.

מה שנסתר מעיני בעלי רעיון הפתרון הכלכלי, הישראלי והאמריקאי, הוא שהמכשולים שישראל מטילה בתחום הכלכלי אינם רק קשיים שאפשר לפתור אותם באמצעות הקלות. כוח שמטרתו להחיות את תהליך השלום חייב ללחוץ על ישראל להתחייב לממש את חלקה. ובכל מקרה, "השלום הכלכלי" איננו מהווה אלטרנטיבה לעצמאות ושחרור מעול הכיבוש!