כן להסכם - תומכים ביוזמת ז'נבהכן להסכם - תומכים ביוזמת ז'נבה
English Русский الموقع الفلسطيني
עקבו אחרינו בטוויטר הצטרפו אלינו בפייסבוק ערוץ יוזמת ז'נה ביוטיוב
שומרים על קשר

ז'נבה בשטח
היכנסו לצפות בסרטון מי אנחנו

אל-איאם: שר הפנים הפלסטיני: ישראל אינה מכירה בתרבות השלום

(12/02/2009)

עצאם אבו דקה, חבר הועדה המרכזית של החזית הדמוקרטית, אמר (אל-איאם, 12.2.09) כי "הבחירות בישראל מביאות לבחירת ממשלה, שכל הסימנים מראים כי תהיה עוינת, מאיימת ותפעל להסלמת התוקפנות", תוך שהוא מסב את תשומת הלב לכך שהשלב הבא יכלול נסיגה נוספת בתהליך השלום והמו"מ, בייחוד כשהחברה הישראלית בחרה ממשלה, שהעמיקה את הפגיעה בעם הפלסטיני".

עבד אל-רזאק אל-יחיא, שר הפנים הפלסטיני, אמר (אל-איאם, 12.2.09) כי אין למפלגות הימין או לשמאל בישראל קווי יסוד איתנים, ועקב כך תהיה זו טעות להמר על כך שחלק זה או אחר במפה הפוליטית בישראל יפתור את תסביך הפחד והרצון בשליטה, בו הם נמצאים. אל-יחיא אמר כי תוצאות הבחירות בישראל מראות שהחברה בישראל אינה מכירה בתרבות השלום, אלא בתרבות העוינות והגזענות, שנהייתה קשה יותר באופן חסר תקדים. אל-יחיא ציין כי "מה שיקבע את גורלנו הוא הדרך בה נתמודד עם הנתונים המקיפים אותנו, ולא עם תוצאות הבחירות בישראל", תוך שהוא קרא להחיש את המאמצים לסידור הבית הפלסטיני בהתאם לקריאה אובייקטיבית של האירועים והחדשות והבנת הצפוי בזירה המקומית והבינלאומית.
"יש ביכולתנו לכפות את קיומנו ולכפות את מה שנרצה, אם נבין את הלך הדברים באופן נכון, ולא דרך היסטריית רגשות פוליטית ותרבות הסתה חלולה. דבר זה מחייב אותנו ראשית כל לבנות מחדש את עצמנו מבפנים באופן כזה בו לא נישאר בני ערובה של מצב האבדן והייאוש", אמר אל-יחיא, והמשיך: "בכל הנוגע להתמודדות עם הסכנות העתידיות יותר חשוב לנו מה עלינו לעשות, מאשר מי שולט בישראל".
הוא ציין כי מעברם של פוליטיקאים ישראלים ממפלגה אחת לאחרת בחיפוש אחר האינטרסים הפרטיים שלהם מעיד כי אין יציבות בדוקטרינה המפלגתית הישראלית, מה שהופך את הסביבה הפוליטית בישראל לבלתי יציבה.
אל-יחיא הבהיר כי סביבה זו משפיעה על הפלסטינים, מפני שהם נאלצים להתנהל מול ממשלות ישראל, יהיה אשר יהיה הרכבן הפוליטי.

אחד ממנהיגי הג'יהאד האסלאמי, מחמד אל-הנדי, אמר (אל-קודס, 12.2) כי מי שמהמר על תהליך יישוב הסכסוך אחרי הבחירות בישראל יצא נפסד, בעודו מתייחס להצהרות נתניהו שהצביע על כך שמדיניות ישראל תתבסס על עיקרון של שלום תמורת שלום, ולא תמורת האדמה. "יש מי שמסווג את מפלגת קדימה כמרכז בין הימין לשמאל, אך אנחנו מסווגים את קדימה, העבודה והליכוד כמפלגות ימין קיצוני. ישראל כולה נוטה לקיצוניות, אך יש קיצוניות ברורה ויש מי שלובש מסכה".