כן להסכם - תומכים ביוזמת ז'נבהכן להסכם - תומכים ביוזמת ז'נבה
English Русский الموقع الفلسطيني
עקבו אחרינו בטוויטר הצטרפו אלינו בפייסבוק ערוץ יוזמת ז'נה ביוטיוב
שומרים על קשר

ז'נבה בשטח
היכנסו לצפות בסרטון מי אנחנו

58% מהפלסטינים תומכים בניהול מו"מ במטרה להקים מדינה פלסטינית בשטחי רצועת עזה ועל 80% עד 90% משטחי הגדה המערבית

(10/09/2007)

להלן עיקר מימצאי סקר דעת קהל שערך "המרכז למחקרי מדיניות וסקרים" בניהולו של ד"ר חליל שיקאקי מרמאללה. המחקר נערך בין ה- 6 ל-8 לספטמבר 2007 בקרב 1270 בוגרים שנבחרו באופן רנדומלי והינם משתייכים ל- 127 ישובים שונים המהווים מדגם מייצג של תושבי הגדה והרצועה.

התהליך המדיני:

57% מהפלסטינים תומכים ו- 41% מתנגדים לפתרון של שתי מדינות בו הפלסטינים יכירו בישראל כמדינת העם היהודי והישראלים יכירו בפלסטין כמדינת העם הפלסטיני, עם הקמתה של זו.

באופן דומה, 58% תומכים ו- 37% מתנגדים לניהול משא ומתן במטרה להקים מדינה פלסטינית בשטחי רצועת עזה ועל 80% עד 90% משטחי הגדה המערבית, באופן שיכלול משא ומתן על סוגיות הסכם הקבע כמו גבולות הקבע, המקומות הקדושים והפליטים.

הצו הנשיאותי לגבי הבחירות, בחירות מוקדמות וחלוקת הכוח:

58% תומכים ו- 34% מתנגדים לצו הנשיאותי האחרון הקובע כי שיטת הבחירות החדשה לפרלמנט ולנשיאות תתבסס על בחירות יחסיות מלאות, בהן לא תהיה השפעה לחלוקה לאזורים השונים, כלומר, הבחירות יתקיימו בגדה וברצועה על פי הרעיון של "אדם אחד-קול אחד".

62% מסכימים ו- 32% מתנגדים לתנאים המוטלים על כל מועמד בבחירות לפרלמנט. התנאים האלו קובעים כי על כל מועמד להתחייב כלפי אש"פ, הצהרת העצמאות וחוק היסוד הפלסטיני. אחוזים דומים מסכימים לתנאים אלו גם לגבי הבחירות לנשיאות.

62% תומכים בקיום בחירות מוקדמות ו- 33% מתנגדים לכך.

ישנה עלייה בשיעור התמיכה ב"פתח" ביחס לסקר האחרון, כשכיום 48% היו מצביעים ל"פתח". (על פי הסקר האחרון 43%). שיעור התמיכה ב"חמאס", לעומת זאת, יורד מ- 33% בסקר האחרון ל- 31% בסקר הנוכחי. יתר הסיעות יחד זוכות לתמיכת 11% מנשאלי הסקר, כש- 10% עדיין לא החליטו במי לתמוך.

אם היו מתקיימות היום בחירות לנשיאות והמתמודדים היחידים היו מחמוד עבאס ואסמעיל הנייה, 38% מהפלסטינים היו מחליטים שלא להשתתף בבחירות. מבין אלו שכן היו מצביעים, היה זוכה עבאס ל- 59% תמיכה, והנייה ל- 36%, כש- 5% עדיין לא החליטו.
אם היו הבחירות לנשיאות מתקיימות בין מרואן אל-ברגותי לאסמעיל הנייה, היה יורד שיעור הלא משתתפים בהצבעה ל- 29%. מבין אלו שהיו משתתפים בבחירות, 63% היו תומכים באל-ברגותי, 32% היו תומכים בהנייה, ו-5% עדיין לא החליטו.

שביעות רצון מתפקודו של מחמוד עבאס עלתה מ- 36% בסקר האחרון שנערך ביוני 2007 ל- 45% בסקר הנוכחי.

השתלטות חמאס על רצועת עזה:

22% תומכים ו-73% מתנגדים לתוצאות ההשתלטות הצבאית של חמאס על רצועת עזה.

על מנת לסיים את המשבר בין "פתח" ל"חמאס", 27% מקבלים את גישת "חמאס", הקוראת לנהל שיח ללא תנאים מוקדמים עם הנשיא עבאס, שיח המתבסס על המצב הקיים. לעומת זאת, 46% מקבלים את הגישה של עבאס ו"פתח" הקוראת לשיח רק אחרי ש"חמאס" תעביר את השליטה על מפקדות מנגנוני הביטחון לידי בעליהם החוקיים ותשיב את המצב לאיך שהיה לפני הפיכת "חמאס".