כן להסכם - תומכים ביוזמת ז'נבהכן להסכם - תומכים ביוזמת ז'נבה
English Русский الموقع الفلسطيني
עקבו אחרינו בטוויטר הצטרפו אלינו בפייסבוק ערוץ יוזמת ז'נה ביוטיוב
שומרים על קשר

ז'נבה בשטח
היכנסו לצפות בסרטון מי אנחנו

"אל-קודס": ארגון זכויות אדם מעזה מטיל האחריות על הפילוג על עבאס מתוקף מעמדו כנשיא ויו"ר הרשות

(11/08/2008)

ארגון זכויות אדם פלסטיני בעזה טוען כי עבאס נושא באחריות לפילוג ולמצב האסון בעזה 

מנהל ארגון "אל-דמיר (המצפון) לזכויות האדם" ברצועת עזה הטיל על הנשיא הפלסטיני מחמוד עבאס את האחריות להמשך מצב הפילוג הגורם לעלייה בסבל הפלסטינים בתארו אותו כ"נשיא נבחר של העם הפלסטיני, יו"ר הרשות, יו"ר אש"פ והנציג הלגיטימי של העם הפלסטיני".

מנהל הארגון, אבו שמולה, אמר בהודעה לעיתונות, שפורסמה ביום שני, כי הסיבה העיקרית לכל אסונות הפלסטינים היא הכיבוש, ולצידו שתיקת הקהילה הבינלאומית היא גורם ראשי גם כן. ישנה אחריות גדולה של הפלסטינים כלפי מצבם, אך הנשיא עבאס נושא ראשית כל באחריות כלפי הפילוג, מפני שמוטלת עליו החובה לקבוע מועד ברור לקיום דיאלוג, לקרוא למשלחות ולקבוע אג'נדה, שכולם יכללו בה, באופן בו הסוגיה הפלסטינית לא תיוותר בידי כל גורם אחר, בין הוא ערבי או בינלאומי.
מנהל הארגון טען כי "חמאס" נושאת באחריות חלקית מול האחריות של הנשיא הפלסטיני, וזאת בנוסף לאחריות חלקית גם כן של שאר הפלגים, שתעו בדרך ואיבדו את כוח ההשפעה.
הוא הוסיף כי "חמאס" ו"פתח" מהוות את שני הכוחות הגדולים שסוחפים אחריהם את רוב הציבור הפלסטיני, ואמר שנראה כי ההנהגות המדיניות של שתיהן אינן מבחינות בהיקף ההרס הפוגע בתשתית החברתית, המדינית והכלכלית של העם הפלסטיני. הדברים נאמרים על בסיס דו"חות ומחקרים רבים שמפרסמים ארגונים מקומיים או בינלאומיים בנוסף לחיכוך הישיר של אנשי "אל-דמיר לזכויות האדם" על השטח עם מגזרים רחבים בקרב הפלסטינים.
אבו שמולה אמר כי ישנן מאות משפחות פלסטיניות שאינן יכולות לקנות חלב לילדיהן, ואלפי פלסטינים שאינם יכולים לבקר רופא ואינם יכולים לרשום את ילדיהם ללימודים. הוא קרא לכל הפוליטיקאים לעמוד מול המציאות הזו ולמצוא דרך שתאפשר את בניין החברה. הנתון שנמסר בנוגע לרמת החיים ברצועת עזה מראה על 52% החיים מתחת לקו העוני ו- 45% אבטלה.
אבו שמולה סובר שהתהדיאה מאפשרת מנוחה באופן מלא לישראל, ולחברה הפלסטינית באופן יחסי, "אך בכלליות לא השתנה מה שציפו לו ושאפו אליו הפלסטינים".
בעניין זה הביא אבו שמולה דוגמאות רבות הממחישות את מצב העניינים ברצועה: חוסר בדלק ובסחורות, המעברים הסגורים, מאות חולים שנאסר עליהם לצאת לקבלת טיפול מחוץ לרצועה, בעוד מנגנוני הביטחון הישראלים כן התירו יציאה לטיפול רפאי בישראל לכמות מסוימת של חולים.