כן להסכם - תומכים ביוזמת ז'נבהכן להסכם - תומכים ביוזמת ז'נבה
English Русский الموقع الفلسطيني
עקבו אחרינו בטוויטר הצטרפו אלינו בפייסבוק ערוץ יוזמת ז'נה ביוטיוב
שומרים על קשר

ז'נבה בשטח
היכנסו לצפות בסרטון מי אנחנו

סיקור תקשורת פלסטינית: עתיד המו"מ ועתיד הפיוס הפנים פלסטיני

(03/10/2010)

סיקור תקשורת פלסטינית 3.10.2010

הפעלת ועדה פלסטינית מיוחדת

"אל-איאם" כותב (3.10) כי הנשיא הפלסטיני, עבאס, הביע צער על כך שישנם פלסטינים שמנסים להציג את הדברים כאילו ההנהגה הפלסטינית נושאת ונותנת עם הצד הישראלי בצל המשך הבנייה בהתנחלויות. הוא הזכיר בעניין זה ועידות שהתכנסו והצהרות שנמסרו, שמעידות כי עמדת הנשיא ידועה וברורה ואומרת כי אין אפשרות לקיים מו"מ בצל הבנייה בהתנחלויות.

"אל-קודס" מסר מפי בכיר ברשות הפלסטינית (3.10) שהרשות תמשיך במגעים מואצים עם הממשל האמריקאי במטרה לפתור את משבר הבנייה בהתנחלויות באופן שיאפשר את חידוש המו"מ הישיר לשלום עם ישראל.

"אל-איאם" מדווח כי בכירים פלסטינים בתנועת "פתח" הציעו להתחיל בפעילותה של ועדה מדינית משותפת, שתורכב מ"הועד הפועל" של אש"פ ומ"הועד המרכזי" של "פתח" במטרה לעקוב אחר ההתפתחויות. הנשיא הפלסטיני הותיר את ההחלטה בעניין זה למי שעומד בראש "הועד הפועל", יאסר עבד רבו.

חברת ה"ועד הפועל", ד"ר חנאן עשראוי, אמרה שהוסכם להתחיל בפעילותה של ועדה מדינית משותפת כדי לפקח על המו"מ. היא אמרה שבפגישת "הועד הפועל" הועלו מספר רעיונות, שגורמים שונים במדינות ערב ובעולם צריכים להתכונן אליהם באופן אחראי, למשל ישנה הדעה שטוענת כי יש לפנות למועצת הביטחון של האו"מ. דבר זה, אומרת עשראוי, מצריך למידה, הכנה וחשיפה של עמדות המדינות המשפיעות.

העיתון "אל-קודס" כותב (3.10) כי הוחלט להקים ועדה מיוחדת, שתלמד את המימדים וההיבטים השונים ותגיש את המלצותיה לנשיא הפלסטיני, מחמוד עבאס, כדי שיציג אותן בפני ועדת המעקב של הליגה הערבית. העיתון כותב שהועדה המיוחדת תכלול חברים מ"הועד הפועל" של אש"פ וחברים מ"הועד המרכזי" של "פתח", ביניהם מוחמד דחלאן, אחמד קריע, יאסר עבד רבו, ג'יבריל רג'וב, נאצר אל-קדוה, חוסיין אל-שיח', חנאן עשראווי והמזכ"לים של הפלגים הפלסטינים.

יחד עם זאת, כפי שנמסר גם בהודעת הסיכום של "הועד הפועל", הותירה ההנהגה הפלסטינית את הדלת פתוחה בפני מאמצי האמריקאים, השואפים לחדש את המו"מ, בתנאי שראשית כל תיעצר הבנייה בהתנחלויות.

כינוסי פסגה של מדינות ערב

העיתון הסעודי "עוכאז" מדווח על כינוס מיוחד של שרי חוץ ערבים ביום רביעי בקהיר בהובלת שר החוץ של קטר, חמד בן ג'סם אל-תאני, ובהשתתפות הנשיא הפלסטיני. המפגש יעסוק בהערכה של השיחות הישראליות – פלסטיניות עד כה ובעמדת מדינות ערב בסוגיה. הישאם יוסף, ראש לשכתו של מזכ"ל הליגה הערבית, הסביר כי חשיבות הכינוס גדולה.

סוגיית המו"מ אינה הסוגיה היחידה בעניינה נוסע עבאס לפסגת הליגה הערבית. נושא הסיוע הכספי ממדינות ערב הוא עניין מרכזי עבור הפלסטינים. עבאס צפוי לבקש ממדינות ערב לעמוד בהתחייבות, שלקחו על עצמם בכינוס הקודם של הליגה הערבית שגם הוא התקיים בעיר סרת בלוב, בסך של 500 מיליון דולר לתמיכה בירושלים. הכתבה ב"אל-איאם" מדגישה כי מדינות באירופה ובמערב עמדו בכל התחייבויות הסיוע הכספי, שקיבלו על עצמן.

סיבוב המו"מ האחרון?

"אל-עוכאז" (3.10) מסר שנביל שעת' אמר כי הרשות הפלסטינית לא תוכל לצעוד למו"מ חדש עם ישראל, שסיסמתו היא שטחים תמורת שלום, במטרה לסיים את הכיבוש הישראלי, בזמן שהאדמה נגנבת וההתנחלויות מעמיקות. שעת' אמר כי הגמישות היחידה שיכולה הרשות הפלסטינית לתת יכולה לבוא דרך עצירה מלאה של הבנייה בהתנחלויות למשך 4 חודשים, ובתנאי שיסתיים המו"מ סביב סוגיות הטריטוריה והגבולות. שעת' אמר עוד ל"עוכאז" כי האחריות להרס תהליך השלום ייפול לחלוטין על ישראל. הוא הבהיר כי תהליך השלום עליו מפקחת ארה"ב אינו נתפש כאמין מאחר וזו לא הצליחה לכפות התחייבות של נשיאה על ישראל לעצור את המשך הכיבוש.

הוא הוסיף ואמר שאם ישראל לא תצליח להגיע להסכם בעניין הגבולות שיתבסס על קווי 1967, הרי שהקפאת המו"מ תימשך. שעת' צוטט את מיטשל שמי שאמר שתל אביב אינה שוקדת על הקפאת הבנייה וכך הרשות אינה שוקדת על הגשת ויתורים.

לאחר שבנימין נתניהו טען כי הכדור נמצא במגרש הפלסטיני והפלסטינים טוענים שהכדור נמצא במגרש הישראלי, טוען היום (3.10) מאמר המערכת של העיתון "אל-קודס" כי "הכדור נמצא כעת במגרשה של הקהילה הבינלאומית". המאמר מסביר כי הפלסטינים יציגו בפני ועדת המעקב של הליגה הערבית את עמדתם ואילו מדינות ערב ייפנו לקהילה הבינלאומית כדי שזו תלחץ על ישראל לסגת מ"עמדותיה הקיצוניות" למען הצלת תהליך השלום.

הפובליציסט איברהים דעיבס במאמרו ב"אל-קודס" (הקפאת המו"מ ולא של ההתנחלויות, והשיח על הפיוס, 3.10) כותב בפאסימיות כי ההזדמנות הנתונה אינה בדיוק להציל את מאמצי השלום, כי אם ניסיון להציל את הנשיא אובמה.

הפיוס הפנים פלסטיני

העיתון "אל-איאם" מוסר (3.10) מפי מי שהוביל את המגעים מטעם תנועת "פתח", חבר הועד המרכזי עזאם אל-אחמד, כי "מתנהלים כעת מגעים לכינוס פגישה ביומיים הקרובים, שתתכנס בביירות או בדמשק, בין שתי משלחות של "פתח" ו"חמאס" כדי לגבש הסכמה על סוגיית הביטחון, שנותרה הסוגיה האחרונה בין הצדדים, וזאת לאחר שהושגה הסכמה לפני יותר משבוע על שלוש סוגיות: הבחירות, ועדת הבחירות ואש"פ.

פגישה שקיימו חאלד משעל ועזאם אל-אחמד בדמשק הביאה להסכם על אותן שלוש סוגיות, ועל כך שעם השגת הסכם בעניין סוגיית הביטחון, תגיע תנועת "חמאס" לקהיר כדי לחתום על מסמך הפיוס המצרי, וכך יעשו גם יתר הפלגים הפלסטינים שעדיין לא חתמו על המסמך, עליו כבר חתמה תנועת "פתח".

עזת אל-רשק, חבר המשרד המדיני של "חמאס" בדמשק, אמר לתחנת הרדיו העזתית "צות אל-קודס" כי השגת הסכם פיוס פלסטיני הפכה לקרובה יותר מזמן כלשהו בעבר. אל-רשק אמר ששתי התנועות אוחזות בשלב זה בצידו של החוט המוביל לפיוס הפלסטיני. הוא העריך כי ישנו שינוי בעמדות, וציין היעדר הסתייגויות מצד מצרים ותנועת "פתח".חבר נוסף במשרד המדיני של "חמאס", מוסא אבו מרזוק, הגדיר את פגישת המשלחות בדמשק כמכריעה ביחס לאפשרות החתימה על מסמך הפיוס בקהיר. הוא ציין ש"חמאס" שבעת רצון מההסכמות שהושגו בין חאלד משעל לעזאם אל-אחמד בעניין "הבחירות, ועדת הבחירות ואש"פ".