כן להסכם - תומכים ביוזמת ז'נבהכן להסכם - תומכים ביוזמת ז'נבה
English Русский الموقع الفلسطيني
עקבו אחרינו בטוויטר הצטרפו אלינו בפייסבוק ערוץ יוזמת ז'נה ביוטיוב
שומרים על קשר

ז'נבה בשטח
היכנסו לצפות בסרטון מי אנחנו

פלסטיני חבר פרלמנט ירדני לשעבר ל"אל איאם": על הפלסטינים לפעול להכרה ישראלית בזכויותיהם הלאומיות ובצדקת דרישותיהם

(25/03/2009)

סיכום מאמר דעה: הצורך הפלסטיני לחדור לתודעת החברה בישראל לטובת הכרה בצדקת הסוגיה הפלסטינית
חמאדה פראענה, פלסטיני שהיה חבר פרלמנט ירדני, טוען במאמרו ("הכישלון הפלסטיני לחדור לחברה הישראלית", אל-איאם, 25.3.09) כי המשך הבנייה בהתנחלויות, בניית הגדר וייהוד ירושלים המזרחית עומדים בניגוד לאפשרות להגיע להסדר, כזה שמתיישב עם החלטות האו"מ, מפת הדרכים והמלצות מיטשל, שנועדו כולם ליצור את הקרקע והאווירה המתאימים למשא ומתן שיוביל להסדר של שתי מדינות. 

פראענה מחה על החלטתו של אבי דיכטר למנוע קיומו של יום תרבות ערבי ופלסטיני בירושלים המזרחית, בטענה שירושלים המזרחית היא חלק ממדינת ישראל, ואסורה בה פעילות במימון של הרשות הפלסטינית. לעומת עמדת דיכטר עדים הפלסטינים לעמדתו של חה"כ חיים אורון (מרצ), ועימו איש המאבק הישראלי נגד הכיבוש, לטיף דורי, במהלך ביקור הזדהות בשכונת אל-בסתאן בשכונת סלואן כמחאה על התנהגות ופעולות עיריית ירושלים, השואפת להרוס את בתי הפלסטינים ולסלקם בדרך של השלמת ייהוד שכונות ירושלים המזרחית. דורי: "המטרה הראשית בפעולות ההריסה היא שילוח הפלסטינים וגירושם מאדמתם, ועקב כך מניעת הקמה של מדינה פלסטינית עצמאית". דורי הצביע על כך שפעולות ההריסה אינן תולדה של ימים אלו, אלא החלו בשנת 1948, כשישראל הרסה בתי ערבים פלסטינים רבים בפנים (הקו הירוק), והמשיכה בכך אחרי הכיבוש של 1967. פעולות שרירותיות אלו, מהוות סימן של בושה עבור ממשלות ישראל. 

פראענה מתייחס אל מאמצי ההתנגדות של הפלסטינים לכיבוש ולהפקעת זכויותיהם לחיים של כבוד, למדינה ולחופש, כאל כישלון, בשל כך שמאזני הכוח אינם נוטים לטובתם, בשל פילוגם לעומת אחדותו של האויב שלהם. הוא טוען כי הפלסטינים נכשלו ללא יוצא מן הכלל, לחדור לחברה הישראלית ולזכות בהישגים לטובת הסוגיה הפלסטינית, הלגיטימיות של מאבקה ומטרות תנועתה. ההסבר שלו לכישלון ליישם פתרון של שתי מדינות או להקים מדינה אחת דו-לאומית הוא היעדר שותפות פלסטינית. שגיאות המאבק הפלסטיני מכסות על פשעי הישראלים כלפיהם. פראענה מתייחס לכל התנועות הפלסטיניות כאל חלק מהכישלון, וקורא לפלסטינים לערוך ביקורת עצמית.
את המאמר הוא מסיים עם ההנחה כי ללא חדירה לתוך החברה הישראלית, שתגרום לה להכיר בצדקתן של הדרישות הפלסטיניות, ללא שותף ישראלי למטרת פתרון שתי המדינות או למטרת המדינה האחת המשותפת, יישאר העם הפלסטיני ללא ניצחון, וקורבנותיו ומאבקו יהיו בבחינת אבידות שלא הביאו לידי תוצאה של חופש, כבוד ועצמאות. 


עוד מהתקשורת הפלסטינית השבוע

חידוש שיחות הפיוס הפלסטיניות מתוכנן ל- 4.4.09 בקהיר
מצרים הזמינה את הפלגים הפלסטינים לסיבוב שיחות נוסף בקהיר, שיפתח לאחר סיום כינוס ועידת מדינות ערב בדוחא. (אל-איאם, 25.3.09)
בכירים ב"חמאס" אמרו שטרם הגיעה הזמנה מצד מצרים לחידוש השיחות בקהיר, ובכך שללו דברים שאמרו בכירים ב"פתח" שדיברו על דחיית השיחות לתחילת אפריל. (אל-קודס, 25.3.09)

משאיות אספקה לעזה
ראיד פתוח, האחראי על ועדת תיאום הכנסת סחורות לרצועת עזה, אמר שישראל הודיעה לפלסטינים על כוונתה לפתוח את מעבר כרם שלום וקרני באופן חלקי היום, 25.3, לטובת מעבר כ- 200 משאיות עם סיוע הומניטרי. פתוח אמר שהוחלט להעביר היום דרך מעבר כרם שלום 115 משאיות, מהן 41 עם סיוע ל"אונרוא" ולארגונים בינ"ל, 61 משאיות עם מוצרי יסוד לצרכי מסחר, ו- 13 משאיות עם פירות.
דרך מעבר קרני יעברו 45 משאיות עם קמח ומספוא. (אל-קודס, 25.3.09)