כן להסכם - תומכים ביוזמת ז'נבהכן להסכם - תומכים ביוזמת ז'נבה
English Русский الموقع الفلسطيني
עקבו אחרינו בטוויטר הצטרפו אלינו בפייסבוק ערוץ יוזמת ז'נה ביוטיוב
שומרים על קשר

ז'נבה בשטח
היכנסו לצפות בסרטון מי אנחנו

"מה בוער", גל"צ: 49% בציבור הישראלי תומכים בהסכם ז'נבה

(19/08/2008)

רזי ברקאי: אילאיל שחר מביאה היום סקר שבוצע על ידי חברת "מרקט ווטש" שהוזמן על ידי מי?

אליאיל שחר: על ידי מטה יוזמת ז'נבה. מטה היוזמה קיים ופועל. הם מקיימים בין היתר סיורים בגדר ההפרדה בהדרכת שאול אריאלי גם בימי הקיץ החמים. הסקר מאד מפורט, ונתון אחד מעניין שאני מצאתי בו הוא כשהציבור הישראלי נשאל האם אתה תומך או מתנגד לכך שישראל תנהל מו"מ עם חמאס, 43% מהציבור חושבים שצריך לקיים מו"מ עם חמאס. ההתפלגות הזאת מחולקת גם לפי מפלגות, אז כמובן שבמרצ-יחד ובמפלגת העבודה האחוזים גבוהים עוד יותר, 63%. 

רזי ברקאי: אני רוצה לדייק, 43% תומכים, 55% מתנגדים ו- 3% לא רוצים להשיב. זו באמת תוצאה מפתיעה מאד.

אילאיל שחר: נכון.

רזי ברקאי: קרוב למחצית האוכלוסיה.

אילאיל שחר: נכון, קיים רוב למתנגדים אבל 43% זה בהחלט שיעור ניכר. אם אנחנו בודקים את ההתפלגות אז באמת במפלגת העבודה ובמרצ-יחד יש רוב גדול עוד יותר של 63%. מבין תומכי קדימה יש כמעט 59% התומכים בכך שישראל תנהל מו"מ עם חמאס, וגם בליכוד אחוזים גדולים, 29% ובמפד"ל 25% ובש"ס 28%. בהחלט נתונים מעניינים. 
השאלה השנייה שמתקשרת לזה בסקר היא במידה והמצב הקיים ללא התקדמות מדינית משמעותית תמשך, מה לדעתך יקרה ביחסי הכוחות בין חמאס לפתח? 37% , הפעם זה הרוב בשאלה זו, חושבים שחמאס יצליח להשתלט גם על יהודה ושומרון. אולי זו הסיבה שהם חושבים שאין ברירה אלא לדבר עם חמאס.

רזי ברקאי: אוקיי. אני רוצה לצטט עוד שתי תשובות: האם אתה מאמין או לו מאמין שניתן להגיע להסדר קבע עם הפלסטינים ולסיום הסכסוך? 34%, כשליש בסך הכל, מאמינים, 62%, כמעט שני שליש, אומרים שאין סיכוי להגיע להסדר קבע עם הפלסטינים. ועוד שאלה אחת שאני שולף: מידת התמיכה בהסכם הכולל את הסעיפים הבאים ובעצם מדקלמים בשאלון את סעיפי הסכם ז'נבה, והתוצאה היא ש- 49% מהנשאלים תומכים בסעיפי ז'נבה, שבוא נגיד באופן כללי מדובר בחזרה לגבולות 1967 (עם שמירה על גושי ההתנחלויות העיקריים על בסיס חילופי שטחים שווים) וחלוקת ירושלים. 37% מתנגדים לכך.

אילאיל שחר: תודה.