כן להסכם - תומכים ביוזמת ז'נבהכן להסכם - תומכים ביוזמת ז'נבה
English Русский الموقع الفلسطيني
עקבו אחרינו בטוויטר הצטרפו אלינו בפייסבוק ערוץ יוזמת ז'נה ביוטיוב
שומרים על קשר

ז'נבה בשטח
היכנסו לצפות בסרטון מי אנחנו

"אל-איאם": אולמרט, עבאס והמרחק המפריד ביניהם בסוגיות היסוד

(15/10/2007)

אולמרט, עבאס והמרחק המפריד ביניהם בסוגיות היסוד
מזרח ירושלים- רויטרס: מהי מידת המחלוקת בהשקפות בין צוותי המו"מ הישראלי והפלסטיני, כחודש לפני כינוס וועידה בעניין הקמת המדינה הפלסטינית תחת חסות אמריקאית?
מזכירת המדינה האמריקאית, קונדוליסה רייס, הגיעה אתמול לירושלים כדי לדחוף את רה"מ הישראלי אהוד אולמרט ואת הנשיא הפלסטיני, מחמוד עבאס, לצמצם את המחלוקות ביניהם בכל הנוגע לסוגיות הבולטות של הסדר הקבע.

הגבולות:
בכירים במערב אמרו כי אולמרט גילה בעבר נכונות להתפנות משיעור "שעולה על 90%" משטחי הגדה המערבית ועל 100% מרצועת עזה כחלק מהסכם שלום סופי. אך אולמרט הבהיר כי מוטל ראשית על הפלסטינים לטפל בחששות הביטחוניים הישראלים לפני כל נסיגה ישראלית משמעותית.
בכירים במערב מעריכים שאולמרט יציע 92% משטחי הגדה המערבית הכבושה, יחד עם חילופי שטחים כפיצוי לפלסטינים על גושי ההתנחלות היהודיים, שישראל תכלול בשטחה. הבכירים מעריכים שאולמרט יהיה מוכן להציע אדמות ישראליות שוות בגודלן לשטח הנע בין 4% ל- 6% מהגדה המערבית תמורת ההתנחלויות שיסופחו לישראל. בכירים ישראלים ומערביים אומרים שאולמרט רוצה פיצוי בעבור השטחים, שיהוו מעבר יבשתי שיחבר בין הגדה המערבית ורצועת עזה ושאורכו יגיע לכ- 35 ק"מ. היקף השטח שיכלל (במעבר היבשתי-א.ד.) אינו ברור, וכמו כן השאלה האם הוא יחשב חלק מחילופי השטחים שימסרו לפלסטינים כפיצוי על סיפוח גושי ההתנחלות.

עבאס דרש שטח השווה ל- 100% מהגדה המערבית ורצועת עזה, שטח שכולל סה"כ 6205 קמ"ר. זהו היקף השטחים הפלסטינים שעליהם לפי הערכת עבאס השתלטה ישראל במלחמת 1967.
אך עבאס הציע כמו כן את האפשרות לערוך תיקוני גבול לגבי התקופה שלפני 1967. בכירים פלסטינים אומרים שעבאס יהיה מוכן לקבל שטח שנע בין 1.5% ל- 2% בכל הקשור לחילופי השטחים בתנאי שהתוצאה הסופית תהיה מדינה פלסטינית על שטח שהיקפו 6205 קמ"ר.

מזרח ירושלים:
עבאס דורש שמזרח ירושלים הערבית תהיה בירתה של כל מדינה פלסטינית עתידית. במצב זה תהיה ירושלים המערבית בירת ישראל. בזמן הנוכחי מחשיבה ישראל את כל ירושלים כבירתה במלי לקבל הכרה בינלאומית בכך. מבין הנקודות הקשות ביותר לפתרון נמצאת שאלת אופן ניהולה של העיר העתיקה במזרח ירושלים, שכולת את הכותל המערבי הקדוש ליהודים ואת "אל-מסג'ד אל-אקצא" וכיפת הסלע.
ממלא מקום רה"מ הישראלי, חיים רמון, אחד מהקרובים ביותר ומבעלי אמונו של אולמרט, אמר שעל ישראל בעתיד לנהל מו"מ על הרכבת "משטר מיוחד" לשליטה על המקומות הקדושים בעיר העתיקה.
בהצעה לסיום הסכסוך שהציג בדצמבר 2000 קרא ביל קלינטון לכך שתכונן ריבונות פלסטינית על "אל-מסג'ד אל-אקצא" ועל כיפת הסלע, שלישראל תהיה ריבונות על הכותל המערבי ושיהיה במקום משטר פיקוח בינלאומי.

הפליטים:
רמון אמר כי ממשלת אולמרט לא תאפשר להתיר למיליון הפליטים הפלסטינים "זכות שיבה" רשמית למה שעכשיו הוא ישראל. אך רמון אמר כי לחלק מהפלסטינים יתאפשר לבקש להתיישב בישראל על יסוד הומניטרי.
ישראל רוצה שעבאס יוותר על "זכות השיבה" תמורת ויתורים ישראלים בנושא ירושלים המזרחית והגבולות.
עבאס הפנה את תשומת הלב לנוסח העוסק בזכות השיבה בהחלטות האו"מ ובתכנית השלום, אותה אמצה הליגה הערבית כדוגמא הניתנת ליישום.
"יוזמת השלום הערבית" שפורסמה לראשונה ב- 2002, קראה לישראל להגיע לפתרון "מוסכם וצודק" לבעיית הפליטים הפלסטינים על יסוד החלטת מועצת הביטחון 194, אשר קוראת לשיבת הפליטים ולפיצוי אלו שלא ישובו.