כן להסכם - תומכים ביוזמת ז'נבהכן להסכם - תומכים ביוזמת ז'נבה
English Русский الموقع الفلسطيني
עקבו אחרינו בטוויטר הצטרפו אלינו בפייסבוק ערוץ יוזמת ז'נה ביוטיוב
שומרים על קשר

ז'נבה בשטח
היכנסו לצפות בסרטון מי אנחנו

עיתונות פלסטינית: עמדות עבאס לגבי חידוש המו"מ

(08/02/2010)

אתר האינטרנט הפלסטיני www.amad.ps מפרסם ב- 8.2.2010 כי הנשיא הפלסטיני, מחמוד עבאס, הטיל בדברים שאמר את האחריות על השהיית המו"מ על הנשיא האמריקאי אובמה. עבאס אמר א לעיתון הגרמני "דר שפיגל" כי אובמה נושא באחריות לדחיית ההתקדמות בתהליך השלום המתעכב בשל כך שהוא אינו דורש באופן פסקני מישראל להקפיא את פעולות הבנייה שלה בהתנחלויות בגדה המערבית.עבאס הוסיף כי הנשיא האמריקאי אכזב אותו, והצביע על כך שהוא ציפה לצעדים משמעותיים מצד וושינגטון. כמו כן האשים עבאס את אובמה בשינוי עמדתו הראשונה, אותה ביטא בעת שגינה את הבנייה הישראלית הלא חוקית בגדה המערבית. עמדתו של עבאס בנוגע לחידוש המו"מ עמדה ללא שינוי זמן רב, היכן שטען שהקפאה מלאה של הבנייה בהתנחלויות היא תנאי לכך. אלא שעבאס הביע בשבוע שעבר בראיון ל"גארדיאן" את מוכנותו לפתיחה במו"מ ישיר עם ישראל בתמורה להקפאת הבנייה בהתנחלויות לתקופה של שלושה חודשים.בהצהרות לעיתונות בעקבות פגישתו עם הנשיא המצרי, מבארכ, הדגיש עבאס את מוכנותו לשוב למו"מ שתהיה הקפאת התנחלויות "למשך תקופה". באותן הצהרות הודיע עבאס שהוא ביקש מהאמריקאים הבהרות לגדי חלק מהנקודות שמופיעות בהצעות אותן מיטשל משווק, במטרה להסיר את המכשולים העומדים בפני תהליך השלום המתעכב.

עבאס אמר "הצגנו לאמריקאים מספר שאלות, התשובות עוד יידונו במסגרת בין ערבית משותפת, ואחר כך נודיע מהי עמדתנו". עבאס לא הגדיר את מהותן של אותן נקודות.

בתוך כך העיתון "אל-קודס" כותב ב- 8.2.2010 שמקורות פלסטינים מכחישים את הפרסום היום, 8.2, ב"הארץ", על פיו הסכים עבאס לקיים מו"מ לא ישיר עם ישראל. "אל-קודס" מצטט את חבר ה"ועד הפועל" של אש"פ, אחמד מג'דלאני, שאמר ש"לא התרחש כל חדש" בעניין העמדה הפלסטינית כלפי המו"מ עם ישראל, שלא מתקיים מאז דצמבר 2008. מג'דלאני ציין שה"ועד הפועל" וההנהגה הפלסטינית משיכים ללמוד רעיונות אמריקאים שאינם עוסקים בחידוש המו"מ, אלא בהתחלת מאמץ אמריקאי לערוך מפגשים בדילוגים בין שני הצדדים, הפלסטיני והישראלי. טרם התקבלה תשובה בעניין. מג'דלאני הדגיש ש"העמדה של ה"ועד הפועל" עודנה דבקה בעמדה הפלסטינית, הפוסקת כי ישנו הכרח לעצור את הבנייה היהודית בהתנחלויות, ואת ההכרח שישראל תתחייב כלפי היסודות הבינלאומיים לשלום, בעיקר במה שקשור לגבולות, לפני תחילת כל מו"מ". השיחות יתנהלו תחילה ברמה נמוכה, מתוך ניסיון לתעד את עמדות שני הצדדים ולהציב לוח זמנים לנושאים, שיידונו אם השיחות יתפתחו לכדי מו"מ מדיני מלא. עוד לא ידוע כיצד יתכנסו השיחות הלא ישירות והאם יתקיימו בירושלים או בוושינגטון. בראש הצוות הפלסטיני יעמוד סאא'ב עריקאת. את הצוות הישראלי יוביל קרוב לוודאי יצחק מולכו, ובנוסף ישתתף בו תא"ל מייק הרצוג, יועץ שר הביטחון, ואולי גם היועץ לביטחון לאומי, עוזי ארד. עבאס חזר בשבוע שעבר ממסע לאירופה, היכן שנפגש עם קנצלרית גרמניה אנגלה מרקל, ועם רה"מ הבריטי, גורדון בראון. "אל-קודס" כותב ששני המנהיגים האלו תיאמו את עמדותיהם עם נתניהו ופרס והעבירו מסר אחד לעבאס, שהם מצפים ממנו לחדש את המו"מ עם ישראל בהקדם האפשרי. העיתון מציין שבמהלך פגישתו עם שר החוץ הספרדי, מורטינוס, ברמאללה בשבוע שעבר, אמר עבאס שהוא יודיע בקרוב על הסכמתו להצעה האמריקאית לחדש את השיחות המדיניות עם ישראל, אם הוסיף שאלו יהיו שיחות לא ישירות בלבד. נתניהו ציין בפני ההנהגה האמריקאית שהשיחות הלא ישירות יהיו מוגבלות בזמן, ולא יעלו על שבועיים או שלושה ויהיו כמעבר שיוביל לשיחות בדרגים הגבוהים.

מלך ירדן, עבדאללה השני, דרבן את ארה"ב לפעול מהר להשגת פתרון לסכסוך הפלסטיני – ישראלי על בסיס פתרון שתי המדינות. עבדאללה אמר אמר בראיון לרשת CNN ב- 7.2 כי הוא רואה הזדמנות שאינה עולה על חודש להשגת עניין זה וכי איחור בהשגת התקדמות יחליש את אמינותה של וושינגטון. (מתוך "אל-קודס", 8.2.2010)