כן להסכם - תומכים ביוזמת ז'נבהכן להסכם - תומכים ביוזמת ז'נבה
English Русский الموقع الفلسطيني
עקבו אחרינו בטוויטר הצטרפו אלינו בפייסבוק ערוץ יוזמת ז'נה ביוטיוב
שומרים על קשר

ז'נבה בשטח
היכנסו לצפות בסרטון מי אנחנו

פסגת עבאס-אולמרט: הסכמה הדדית על מספר סוגיות

"אלאיאם" (24/12/2006)

צאיב עריקאת, ראש מחלקת המו"מ באש"פ הגדיר את הפגישה כ"חיובית ומעמיקה", אך אמר כי הוא לא רוצה להעלות את רף הציפיות. "העם הפלסטיני רוצה לראות תוצאות בעיניים, היות וישנו לוח זמנים מוגדר ואנו מקוים כי הדברים שהוסכם לגביהם יבוצעו", אמר, והוסיף כי מהיום תחל העברת רשימת שמות ראשי הועדות, שעל פעילותן סוכם בפגישה עם אולמרט, וחבריהן, מהצד הפלסטיני לצד הישראלי. עריקאת אמר שערוץ הקשר בין שני הצדדים ימשך, ועבודת הועדות תתחיל במועד הקרוב ביותר האפשרי. אולמרט ואבו מאזן סיכמו על ערוץ פגישות קבוע. "הבסיס עכשיו הוא בייצוב הפסקת האש ובהרחבתה לגדה המערבית, הפסקת שפת ההתנקשויות, המעצרים, החדירות, הגדר וההתנחלויות".

עריקאת הגדיר את הסוגיות עליהן סיכמו שני הצדדים:
1. סוכם על הרכבת ועדה משותפת שתסכם על הקריטריונים לשחרור העצורים, כאשר התנהל דיון מעמיק לגבי העצורים המשתייכים לפלגים שונים שנמצאים בבתי הכלא בישראל, וכמו כן דובר על חברי הפרלמנט והשרים העצורים.
2. רה"מ הישראלי הסכים להעביר 100 מיליון דולר מן הכספים הפלסטינים המעוכבים במהלך הימים הקרובים, לטובת עניינים הומאניטריים. כמו כן סוכם על העברת 35 מיליון ₪ לבתי החולים בירושלים המזרחית, שהינם כספים שחייבת הרשות לבתי חולים אלו. עריקאת הביע תקוותו שעניינים אלו יבוצעו בהקדם האפשרי.
3. ועדה משותפת תחל לדון בהקדם בפתרון בעיית המגורשים והמורחקים, והשבת המעמד החוקי והביטחוני של השטחים. כמו כן הועדה תדון בנושא הרחבת הרגיעה לגדה המערבית, כאשר ישראל תתחייב שלא לבצע בהם פעילויות מעצרים, התנקשויות ולהשיב את המורחקים לשטחים אלו.
4. הוסכם להתחיל במהלך הימים הקרובים להסיר מחסומים בגדה המערבית, בהתאם לרשימות ולתכניות שהגיש הצד הפלסטיני לישראלי, על מנת ליצור חופש תנועה רב יותר.
5. הוסכם על מימוש הסכם התנועה והמעברים, עליו סוכם ב- 2005, במה שקשור למעבר קרני, באופן שיאפשר ל- 400 משאיות ביום לצאת מרצועת עזה, זאת כאשר נכון להיום מתירים ל-12 משאיות בלבד לצאת מעזה.
6. הוסכם שלא לנקוט בכל צעד שיש בו קיפוח או ניסיון להשפיע מראש על תוצאות המשא ומתן העתידי על הסכם קבע, אשר יכלול את הנושאים הבאים: ירושלים, הגבולות, ההתנחלויות, הפליטים והמים.
7. הפעלת הועדה הכלכלית המשותפת.
8. הוסכם כי יהיה המשך לפגישה זו בין אבו מאזן לרה"מ הישראלי, וכי פגישה זו היא אחת מסדרה של פגישות עתידיות.

עריקאת אמר בועידת עיתונאים במוקאטעה כי הוא מקווה שהצד הישראלי יקיים את התחייבויותיו שלא לנקוט כל צעד שיש בו קיפוח או ניסיון להשפיע מראש על תוצאות המו"מ לגבי הסכם הקבע, בסוגיות ירושלים, הגבולות, ההתנחלויות, הפליטים והמים. הוא אמר כי הדיון בפגישה התרכז באופן נרחב בנושא ההתנחלויות, ירושלים, והגדר מכל הזויות, בין אם מכוון הצורך שלא לפגוע במשא ומתן העתידי על הסכם קבע, מבחינת הרס הכלכלה, ומבחינת ההשפעה השלילית שיש לפעולות כמו המשך בניית הגדר, הרחבת התנחלויות וכו' על תחיית התקוות בתפישת האזרחים את תהליך השלום. "כולנו יודעים כי השלום וההתנחלויות שקולים זה כנגד זה ולא תתאפשר הבחירה בשניהם יחד".

לאחר מכן דיבר עריקאת על סוגיה בסיסית נוספת, סוגיית האסירים. עריקאת הזכיר את סעיד אלעתבה, שיושב בכלא כמעט 30 שנים, ו-65 אסירים נוספים שיושבים כעשרים שנים בכלא, ו- 268 אסירים שיושבים בכלא משנת 1993, וכמו כן ישנם נשים, קטינים וחולים".
לגבי גלעד שליט עריקאת אמר "אנו לא רוצים לעכב את תהליך המשא ומתן לגבי החייל החטוף, שהרי נושא החלפת החייל באסירים פלסטינים נמצא תחת מאמצי תיווך מצריים. יחד עם זאת, אבו מאזן באותו זמן מתעקש על כך שיתקיים דיון רציני בעניין זה שכן הוא מפתח לכל הסוגיות".

לגבי סוגיית המגורשים והמורחקים אמר עריקאת כי חלק מאלו שגורשו מכנסיית המולד בבית לחם לעזה ולאירופה יוכלו לחזור לגדה המערבית בהתאם לסידורים עליהם הוסכם מול ישראל.
עריקאת אמר כי נושא האסירים הפלסטינים היה הנושא המרכזי בפגישה עם אולמרט.
בנוגע לסגר הפנימי והפיכת הערים, הכפרים ומחנות נפליטים הפלסטינים לבתי כלא גדולים, והפיכת רצועת עזה לכלא גדול, אמר עריקאת: "סוכם על התחלה מיידית בהסרת מחסומים, כבר במהלך הימים הקרובים, בהתאם לרשימות שהגשנו לצד הישראלי, על מנת לאפשר יותר חופש תנועה". עריקאת הזכיר את מספר המחסומים בגדה המערבית אשר עולה על 600 ואמר "רה"מ הישראלי אמר כי הוא יבחן באופן אישי את הסוגיה הזו, ויפעל לטובת הקלה בחופש התנועה תוך סיכום איתנו", והוסיף "אנו רוצים גם לומר שבקשר להסכם חופש התנועה והמעבר- הסכם זה צריך לכלול גם את מעבר רפיח. מעבר זה סגור מאז ה- 27 ליוני ב-83% מהימים. אנו רשות שיש לה חוקים ומנגנונים, שאנו פועלים על פיהם. כמו כן לאחינו המצרים יש את החוקים והמנגנונים שהם פועלים על פיהם. לפיכך סגירת מעבר רפיח על ידי הישראלים בעוד מעבר זה הוא פלסטיני-מצרי, ואין להתערב בנעשה בו. אנו תקווה כי המשקיפים האירופים יוכלו לעבוד במעבר שיהיה פתוח באופן רגיל, ושאנו והמצרים נבצע את תפקידנו לסייע לעמנו בכל התחומים".