כן להסכם - תומכים ביוזמת ז'נבהכן להסכם - תומכים ביוזמת ז'נבה
English Русский الموقع الفلسطيني
עקבו אחרינו בטוויטר הצטרפו אלינו בפייסבוק ערוץ יוזמת ז'נה ביוטיוב
שומרים על קשר

ז'נבה בשטח
היכנסו לצפות בסרטון מי אנחנו

"אל-איאם": עבאס: הולכים למו"מ מתוך תקווה שהישראלים ינצלו את ההזדמנות הנתונה להשגת השלום

(26/08/2010)

"אל-איאם", 26.8.2010

מחמוד עבאס, הנשיא הפלסטיני, ציין אתמול כי הפלסטינים הולכים מרצונם למו"מ ומנקודת המוצא של אחריות לאומית, מתוך תקווה שהישראלים ינצלו את ההזדמנות הנתונה להשגת השלום.

עבאס: "נצא לוושינגטון כדי לפתוח במו"מ הישיר תחת חסות אמריקאית ובנוכחות נציג הקוורטט, וזאת מתוך רצוננו ואחריותנו הלאומית הנובעים מתוך רצוננו בשלום, יהיו אשר יהיו גבולות התקווה לכך".

עבאס הוסיף בהמלך ארוחת שבירת הצום שערך עם אנשי דת וחברי הסגל הדיפלומטי במושב הנשיאות ברמאללה: "אם יש 1% סיכוי להגיע לשלום, הרי שאנו שואפים אליו מתוך שכנוע, בשל רצוננו להגיע לשלום עם שכנינו. לשם כך נלך למו"מ הישיר, וכולנו תקווה להשיג שלום צודק וכולל".

בנוגע לשיח על תנאים המוקדמים של הפלסטינים, אמר עבאס: "אנו כפלסטינים איננו במקום שמאפשר לנו להציב תנאים מוקדמים. אסור לאף גורם להציב תנאים מוקדמים לפני שיגיע למו"מ"..."אך אינני יודע כיצד נאמר שהפלסטינים מציבים תנאים מוקדמים, בעיקר בהקשר של עצירת הבנייה בהתנחלויות, כשמניעת הבנייה בהתנחלויות ואי – הלגיטימיות שלהן מופיעים ברוב ההסכמים הבילאטרליים בינינו לבין הצד הישראלי, וכן ברוב ההסכמים הבינלאומיים".

עבאס המשיך: "מאז הסכם אוסלו הסכמנו על כך ששום צד לא יבצע צעדים חד צדדיים, שיפגעו במו"מ להסכם הקבע. משמעות הדבר שהצד הישראלי לא ישנה את קווי המתאר של השטח, ואנחנו מצידנו לא נכריז על מדינה באופן חד צדדי".

הנשיא התייחס למאמצים הקודמים להשגת שלום: "השקענו בעבר מאמצים רבים למען השגת השלום. ערכנו מו"מ ישיר ובלתי ישיר עם ישראל בחסות ארה"ב, אך עד כה לא זכינו להצלחה לה אנו מייחלים".

הנשיא הפלסטיני הצביע על מפת הדרכים, על 15 החלטות בינלאומיות העוסקות בהתנחלויות ועל נאום הנשיא אובמה בקהיר: "לפיכך, איננו מחדשים כלום עם הדבר עימו אנו מגיעים למו"מ, שהוא עצירת הבנייה בהתנחלויות, אלא שנאמר כי אלו תנאים מוקדמים".

עבאס הביע תקווה כי הישראלים ינצלו את ההזדמנות ההיסטורית הנתונה להשיג שלום, ואמר: "קיימת התנגדות פלסטינית, שהינה לגיטימית ואנו מכבדים אותה. זכותו של כל אדם לומר את דעתו בחופשיות. כשנלך למוסדות ההנהגה שלנו, ניתן לכולם את מלוא החופש לבטא את דעתם, ותוצאת הדמוקרטיה היא שתכריע".

בעניין המצב הפנימי, אמר עבאס: "השקענו מאמצים כבירים בעבר ועודנו משקיעים כיום למען ביסוס הביטחון, היציבות והצמיחה הכלכלית בארצנו. השבח לאל, הצלחנו לייצב את הביטחון, והמצב הכלכלי מתקדם לטובה".